Anadilde eğitim soruna olan bakışınız nedir?

Anadilde eğitim insanın doğuştan hakkıdır. Yaşama hakkı gibi bir haktır. Dil kültürün en önemli parçasıdır. Kültürel soykırım en başta da anadilde eğitim yasağıyla yapılmıştır.

Kürtlerin böyle bir talebi oldu. Tek millet, yani Türklük yaratmaktan vazgeçilmediği için anadilde eğitim olmaz deniyor. Türk ulusu dayatması bırakılıp demokratik ulus ve Türkiye ulusu zihniyetine ulaşılsaydı Kürtçe eğitime böyle yaklaşılmaz, Kürtçe de, Çerkesce de, başka bir dilde de anadilde eğitime hayır denmezdi. Böyle bir adım bizi toplum olarak ileriye götürür, demokratikleşmeye yaklaştırır. Sizlerinde saygı çerçevesinde yorumlarınızı bekliyorum.

Güncellemeler:
Buyursun, derdimizi merak edenler izlesin. Kendi topraklarımızda nasıl soykırıma uğramışız başımıza neler gelmiş, hepsinin bir özeti. Vicdanınızla izleyin, bu sadece yapılanlara bir örnekti. Bugün ki olayların temel nedenlerinden biri DERSİM http://www.youtube.com/watch?v=si3O3No4vn4

0|0
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• Bazı faşistlerin yazdığını görünce, neredeyse Türklüğümden utanır hale geliyorum. Hele de Kürtler hakkında, zırvalardan başka hiç bir şey bilmeyen tosuncukları gördükçe. Bir kere Kürtçe diye bir dil ve Kürt isimli bir ulus var. Kürtçe, Farsça ile aynı dil grubunda. Ayrıca, çok eskilerde yazılmış, Kürtçe eserler var. Bu arada, Türkçe bu ülkede ana dil değil, resmi dildir. Öyle bir cehalet ki, ikisi arasındaki farkı anlamayamamışlar. Anadilde eğitim, isteyen herkesin en doğal hakkıdır. Bazı Avrupa ülkelerinde, hiç birisinin resmi dili Türkçe değil, ancak bu dili isteyene seçmeli olarak veriyorlar. Sonuçta insanlar ortak dili öğrendiği sürece, hiç bir problem, sorun olmaz. Kürtler 4 ülkeye bölünmüş olan (Türkiye, İran, Irak ve Suriye) kendi coğrafyalarında, binlerce yıldır yaşıyorlar, hiç kimsenin, insanları kendi öz coğrafyasından atmaya kalkıpta, "şuraya gidin" deme hakkı yok. Ayrıca vatandaşlık gereği, zaten anadilde eğitim gerekiyor, bunun yanında zaten Türkçe derslerde görecekleri için, hiç bir sorun yok. Biraz da kendinizi Kürtlerin yerine koyarsanız, ırkların üstünde bir insan gibi bakabilirseniz, iyi anlarsınız.

2|3
    1|0
    • kimse kimseye kalkıp bir yere gidin demiyor demez zaten, kültürünü de kaybetsin demiyor, bizim bugün tek sıkıntımız anadilde eğitim mi? Bu olduğu zaman her şey güllük gülistanlık mı olacak? Çok daha farklı şeyler yapılmakta, talep edilmekte

• Yahu bir bakıyorum, bu ülkede Osmanlı Devşirmeleri, Araptan daha çok Müslüman, Türk ten daha çok Türk oluyor. Unutmayın Kürtler yaşadığı topraklar da binlerce yıldır, orada yaşıyor ve milyonlarca insan. Her sorun elbette çözülmüyor, ama bir halkın bir sıkıntısı, bir sorunu varsa ve onlarca yıldır, yoksa sayılmış ve asimile edilmeye çalışılmış, dilleri bazı zamanlarda yasaklanmış, bir halk söz konusu. Irkçılık emperyalizmin hizmetindedir. Ayrıca, ırkçılık bir düşünce değildir. Bir insanlık suçudur. Kürtler adına konuşanlar, bir kez de kendilerini Kürtlerin yerine koysunlar, bakalım nasıl olacak. İnsan olmak başka bir şey, Türk olmak, Arap olmak, Alman olmak başka bir şey.

• Ne demişsin katılıyorum

Erkekler Ne Diyor 19

• Öncelikle dilin kaybolması demek etnik kimliğinin yok olması demektir... Türkiye cumhuriyeti sadece Türk halkından değil birçok halktan oluşan bir devlettir bunu artık herkesin kabullenmesi gerekmektedir. Bir halkı asimile etmek istersen dilini ve kültürünü yok ederek başlarsın, aslında bunu yaparak hiçbir yere varamazlar demokrasinin gerçekten hakim olduğu ülkeler vardır illaki, bizde bölücülük diye adlandırlan şeyler onlarda zengin kültür olarak tanıtılıyor, bence anadilde eğitim her milletin hakkıdır bu pat diye olacak bişey değil tabiki yavaş yavaş seçmeli ders olarak başlar ve Üniversitelerde dil öğretmenliği gibi bölümler açılarak öğretmenler yetişebilir... hiç bir devletin asimilasyon yapma hakkı yoktur bu insanlık suçudur, soykırımdır.. Demokratik ülkelerde bölünme olmamıştır hiç bir zaman.. Ayrıca bu yasaklar ülkeyi her zaman geriye götürecektir artık bu faşist düşünceleri bir kenara bırakıp gerçekten demokratikleşme adına çalışmalara başlamak gerekir, İsrail devletinde yaşayan çerkesler tüm haklarını sonuna kadar kullanmaktadırlar herhangi bir bölücülük görmedik şimdiye kadar hatta askere gitmek zorunlu olmadığı halde askere gidiyor orada yaşayan çerkeslerin bir çoğu İsrail'in bu konuda bir kaybı olmadığı açıktır, artık Türkiye Cumhuriyetide Türk halkıda bunu anlamalı... NOT: KÜRT, LAZ, BOŞNAK veya ÇERKES DEĞİLİM DEMOKRASİDEN YANAYIM İNSANLIKTAN YANAYIM

1|0
    0|0
    • Önünde saygıyla eğilirim. Sağolasın

• Kürtleri anlamak için, Kürt olmaya gerek yok. Ben de Kürt, Çerkez, Zaza, Arap, Laz, Boşnak değilim, ama herşeyden önce insanım. Asıl bölücülük, insanları farklılıklarıyla kabul etmemektir, onların kültür ve dillerini görmezden gelmektir. Ben her halkın, kültürel, etnik taleplerini haklı bulurum. Çünkü, asimilasyon bir insanlık suçudur. Irçılık ve faşizm insanlık suçudur, bir düşünce, bir ideoloji değildir.

• 👍👏👏👏

• Bu dil konusun da oldum olası hep şu soru doğmuşdur aklım da;insanları birbirin den ayrıştıran onca farklar yaratılmış ki ayrıştıkça ayrışmış insanlık.

En önden gelen ise dildir. İnsanları birbirin den ayrışdıran unsurdur dil.

Keşke tek bir dil olsa idi, herkesin bir biriyle rahatça iletişim kurabileçeği ortak bir dil. Bütün dünyanın kullandığı tek dil, herkes özgürce kendini her yerde her zaman ifade edebilme fırsatı bulabilirdi.

Konuya döner isek;Kürtçe anadil hakkı diye savunan zihniyeti iyi niyetli bulmuyorum bulamıyorum. Şu şartların için de bulunduğumuz süreçte bu söylemlerin yüzeyselleşdirilmesin de altın da asıl yatan çirkinliği sezebiliyoruz.

Ben insanların ayrışdırılmasına karşıyım.
    Sahtekarlığın kol gezdiği siyasetin sürdürüldüğü bu dönemde hiç bir söylemi çiddi almıyarak altin da yatan pisliğiirdelemekdeyim.

Ezilen insanlığın son bulaçağına inanarak, umutumuzu tüketme den kimsenin oyununa oyuncu olmadan ilerlemeliyiz. Demokrasi sözcüğü bir anlam taşımıyor. Sistemin maske amaçlı kullandığı kelimeden ibaret.

Diye düşnüyorum.

İyi düşünmeler.

0|0
    0|0
    • herkes önce insan olsa ve insanlığa gerçekten değer verse biz dili mili bir kenara bırakacaz daha insani şeyleri tartışacaz ama bir ileri gidemiyoruz. yıllardır sayıklıyoruz yerimizde. çünkü üstünü örtüyoruz gerçekler. çocuk kandırır gibi kandırılıyoruz oyalanıyoruz. mal geldik mal gideceğiz

• Üstünü örtmüyorlar, örtmş hissini veriyorlar.

Amaçları insanları bir araya getirmemek, eğerbir araya gelirler ise sömrülçek kapılar kapanmış olaçak. Bundan ötürüdür yüz yıllardır insanları ayrıştırıp, çarpıştırıp, çatışdırmaları.

Herkesin ayık olması gerekli bilinçlenerek.

• ana dilde egitim olmali ama mesela sirnakta ogretmenlik yapan arkadasim simdi Türkce ogretemioruz cocuklar Türkce dersleri dinlemek istemio dio yani evet katiliorum olmali herkesin ana dilinin kurallarini ayrintilarini ogrenme hakki var ama oncesinde hem o bolgelerdeki aileleri egitmek lazim bu konuda sonrada o bolgelerde olmayan karsi cikan toplumu bilinclendirmek lazim ben yasayi cikarttim oldu bitti toplumu daha da ayristirir dikkatli bir sekilde yapilmali herkes olayin ozunu anlamali ama asil problemlerin de ozune inilmeli boyle sig goz boyayan seylerle bu kavga bitmez maalesef her iki tarafta hem kurtler hem turkler anlayabilmeli durumu

0|0
    0|0
    • Şırnak da bir tepki var, karşı koyuş var anladığım kadarıyla. Doğru tabi sorun anadili aktif ve hayatın her alanında özgürce kullanma sorunu, saptırılmamalı. Buna karşı tedbir alınmalı bilinçlendirilmeli

• Ben kimseye asla benliklerini kaybetsin, geleneklerini kaybetsin demiyorum asla, ben Karadenizliyim ancak hiçbir zaman Lazca konuşmak gibi bir talebim olmaz, gerek yok buna çünkü, bu şekilde eğitim verilmesine de gerek yok. Tamam diyelim ki herkes istediği dilde konuşuyor, böyle bir eğitim verilsin, ancak bu çeşitli insanlar tarafından çok farklı yönlere çekilir daha sonra, istekler dilekler çeşitli hareketlerin sonu gelmez. Diyelim ki Kürtçe eğitimi veriyoruz, daha sonra bu çocuklar asla Türkçe öğrenmez ki, tamamen kesip atarlar, o çocuklara çeşitli insanlar daha farklı şeyler öğretir ve daha da kötüye gider her şey, bu çözüm değil, daha farklı şeyler yapmamız lazım

• dedim zaten oncelikle ailelere egitim verilmeli yani bu topraklardaki resmi dilin Türkçe oldugh ve cocuklarina iyice ogretmeleri gerektigi zaten ana dillerini devletin ogreticegi anlattilmali bastada dedim hassas ni konu ve toplumun her kesimine durumu anlatarak anlasilarak yalilmali oldu bitti degil

• Türkiyenin zaten anadili Türkçe ve olması gereken anadilde eğitim, zaten bütün eğitim kurumlarında veriliyor.
    Ayrıca kürtçenin eğitim dili olması imkansız, çünkü tarihte kürt diye bir ırk, kürtçe diye bir dil, kürt tarihi diye bir tarih hiç olmamıştır.
    Dolayısıyla olmayan şeyi kıçınızdan uydurmayın? Batının ermenilerden, harmanladığı saçma sapan kırma bir ırkı bize yutturmaya çalışmasın!!!
    Ha çok mu istiyorsunuz anadilde eğitimi ırak da israile, abd ye hizmet eden bir kukla bir devletiniz var. Gidip orda istediğiniz dili öğrenebilirsiniz.
    Elek külek velek vülek diye bir dili bu ülkede tanımıyorum!!!

0|1
    0|2
    • sen ne kadar inkar etsen de bir ülke bir dil bir kültür ve tarihimiz var. cehaletine veriyorum

• Öyle bir kaynak bulamayacağın için kıvırma eylemindesin...
      Dipnot:
      Kıvırma karakterde değil kalçasa şık duran bir eylemdir...

• benim sunacaklarım resmi olmaz o nedenle burada konusunu edemem. sen bildiğini oku arkadaş bu kafayla zaten başka türlüsü mümkün değil

• Anayasanın maddesi gayet açık ve nettir.
    Bir ülkede yaşamayı göze alıyorsanız o ülkenin dilini benimsemek zorunda değilsiniz fakat saygı duymak zorundasınız. Tıp kı Türklerin diğer milletteki insanlara saygı duydukları gibi. Ne zaman ki yaşadığınız ülkeye ihanet ederseniz dolaplar çevirirseniz o zaman ülkeden gitme vaktiniz gelmiştir.

Türkiye ile bu kadar neden uğraşılıyor hiç düşündünüz mü?
    Tarih boyunca her milletin kuyruğuna basmışız. Her olayda arkaplana atılıyoruz yaşadığımız topraklar çok değerli bunu görmezden gelmemek en güzeli!

Diğer ülkelerde TÜRK dediğinizde hepsi bir adım geri duruyorlar. Türklerin ani olarak birleşebileceklerinin hepsi farkındalar! Ondan dolayı etnik yapı, Çerkez, Kürt diye bölmeye çalışıyolar kücücük beyinleri ile.

0|0
    0|0
  • git amerika türkçe eğitim hakkı iste ya da orda yasayan latin kökenliler ispanyolca eğitim hakkı istesinler bakalım noluyo bu dil ülkeyi bozmak için oynanan oyun

1|0
    0|1
    • böyle örnek mi olur la saçmalığın daniskası

• Almanya'da Türkçe eğitim isteniyor, Türk partisi kuruluyor bence çokta iyi oluyor hakkıdır orda yıllarını gerçirmiş vergisini ödemiş çilesini çekmiş olan kardeşlerimizin, hiç bir sıkıntıda olmuyor yani bölücü ilan edilmiyor...

• türk olsamda orda eğitim istemek hakkımız değil kabul olur ya da olmaz o ülke almanya ben olsam derim burası almayana burada almanca konusulur türkçe konusmak isteen türkiyeye gider ülkemin gelecğilyle oynamam

• Bence önce ülkemizdeki ingilizce eğitim saçmalığından kurtulmalıyız. Demokratikleşme uzun bir süreç Türkiye'nin alacak çok yolu var evet. Ama burada Türkçe eğitim almak kimseyi sömürge ve dışarıya muhtaç yapmaz. Yapsaydı 3 kıtadan anadili Türkçe olan bir sürü ülke olurdu

0|0
    0|0
  • Neyin kafasını yaşıyonuz? Eğitim dili ayrılırsa toplumlar daha çok ayrılmaz mı? Türkçe eğitim veren bir okulda ben nasıl okuyacam? O zaman kürtler kürtçe ders veren okula gidecek ben türkce ders verene. Kaldıki türkiyede sadece kürtler yaşamıyor romanlar var, lazlar var varda var peki bunların hepsi universite sınavına girerken nasıl değerlendirilecekler? Konusuyorsunuz ama ne konustugunuzu bilmiyorsunuz.

0|0
    0|0
    • düzeltiyorum Kürtce eğitim veren bir okulda ben nasıl okuyacam?

• e öyle komiksin.

• evet evet görürsem söylerim

• valla dediklerini belki birgün, gerçekten demokrasi bilincine sahip, birbirine saygı gösteren ve siyasilere karşı birbirinin hakkını savunmayı akıl eden, eğitimli, bilinçli vatandaşlar olabilirsek tartışabiliriz

0|1
    0|0
    • bazı sıkıntıları üstleneceğiz, bu sorumluluğu alacağız artık ne yapalım. bedeli de olacak mutlaka ama bir gün demokrasi gelecek diye oturup bekliyemeyiz.

• sen herkesin lafına bakmayacaksın tabi, yapılan araştırmaları incele. Bu da dersim hakkında sana fikir verecek. http://www.youtube.com/watch?v=si3O3No4vn4 benim içinde fark etmez, yine ezilenden yana olurdum.

• bu olayı biliyordum...

• Niyet üzüm yemek değil bağcıyı dövmek diye bir şey var. Eğitime bu kadar meraklı olan okulları ateşe vermez.

0|1
    0|0
  • Ana dil eğitimi sscma birsey turkiyede yasiiyosun turkce egitim olmali ama secmeli olarak alinabilir devlet kurtceyi serbest brakti kurslar acildi kurtce giden olmadi kurtler herseyi belese yspmak niyetindeler heralde oyuzden elektirikgi suyu kacak kullndklari gbi

0|1
    0|1
  • 0|1
    0|0
  • Türkiye de yaşıyorsan Türkçe anadilin olacak. Bu sadece Anadilde eğitim ver bitsin ile olmuyor. Bu ayrımcılıktır ve zamanla daha köklü sorunlar yaratacaktır. Sen hiç 2 farklı dil konuşan kardeş gördün mü?

1|0
    0|1
    • Bilmem inançlı mısın ama bak kuran da bile şu yazıyor; Rûm Suresi 22. Ayeti Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, alimler için gerçekten ayetler vardır.

• olmalı

0|1
    0|0
  • soruyu okumadım, ama goyuyum anadildeki eğitim hakkına, tek anadil var oda türkçe

0|0
    0|0
  • Türkiyede tek dil Türkçedir

1|0
    0|0
  • İnsanlar nasıl bu kadar kaypak ve şerefsiz olabiliyor anlamış değilim...

0|0
    0|0
  • Kürtçe konuşmalarına karşı değilim, ama resmi dil türkçe , ders türkçe olmalı.
    yoksa bu saatten sonra doğudaki tüm öğretmenler kürtçe mi öğrensin sırf resmi olmayan bir dil konuşuluyor diye?

0|1
    0|0
    • kürtçe yi öğrenmelerin de ne sakınca var. insan bildikçe zenginleşir. kürtçe dil eğitimi olan okullara kürtçe bilen eğitmenler gönderilebilir pekala.

• Canım illaki bu okullar doğuda olacak diye bir şey yok. Büyük şehirlerde, her yerde kürtler var. her ilde bir iki okul olsa bu şekilde eğitim veren, kürtlere yeter. Diyelim ben kürdüm ama anadilde değilde türkçe eğitim almak istiyorsam onu tercih ederim veya adam türk ama seviyor kürtçeyi o da kürtçe eğitim vereni tercih edebilsin. ayrım yapacak değiliz. sizde özellikle ben bu okulda eğitmen olmak istemiyorum diyeceksiniz ona göre atama yapılacak. öyle düşün

• Öyle dediğiniz gibi olmaz ki ama :) sonuçta atamalar zaten sıkıntı, benim kürtlere garezim yok sonuçta onlara da iyi bir eğitmen ve öğretmen olmak isterim :) ama sırf onlar anadilde öğrenemicek diye sadece Kürtçe bilen insanlar nedne atansın ki kürt ağırlıklı okula? Yoksa eğer Kürtçe biliyosam ve öğrenciler Kürtçeyi daha iyi anlıyosa zaten zor duruma sokmam. Ama iş Kürtçe bilmiyo bu adamı atamayalım kısmına gelirse değişir, 180 derece dönerim.

Kızlar Ne Diyor 4

• Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçedir. Bu sebeple anadilde eğitim Türkçe olmalıdır. Bizler milli kültürümüzün ve inancımızın bir gereği olan hoşgörüye de sahibiz. Bu sebeple vatandaşlarımız arzu ediyorsa seçmeli olarak Kürtçe, Arapça, Ermenice öğrenebilir. Anadilde eğitim Türkçe olur, herkes Türkçe bilirse miillet olma bilincimiz daha çok gelişecektir. Kürt kökenli vatandaşlarımız sosyal yaşamda kendi arasında diliyorsa Kürtçe konuşsun ama resmi dil Türkçe olsun çünkü o ortak paydamız olacak.

1|2
    0|1
    • Ben genel olarak milletin kültürünü sevmiyorum, batı özentisi samimiyetsiz. Bunu yaşamak zorunda değilim.

• Belli objektifliğiniz. Sağlıcakla.. :D

• sizde öyle hoşça kalın :D

• kendi aralarında konuşulmasına kimse bir şey demiyor zaten. ama neden eğitim dilini buna katıyorsunuz? eğitim dilinin buna katılması mesleklere de yansıyacak. adam kürtçe eğitim gördükten sonra mesleğinde türkçe mi konuşacak. evde kürtçe okulda kürtçe. nerde türkçe? burası Türkiye değil mi? o halde buraya ait dil kullanılmalı.

0|0
    0|1
  • şu an Türkiye de yaşayan bütün vatandaşlar zaten anadilinde eğitim görüyor

0|1
    0|1
    • Türkler desen anlayacağım.

• aynen öyle düşünüyorum, bunlar aşabileceğimiz problemler, ancak hepimiz birbirimizin bilinçlenerek, tarihimizi öğrenerek, kabul ederek buna sahip çıkarak bir yere varabiliriz, birbirimize hakaret ederek de, yok sayarak da veya başkalarının saçma fikirlerine sürüklenerek de olmaz bu iş, yeni nesil bu konuda daha iyi sanki bence eskilere bakarak

• Doğrusu istisnalardansın bana göre. En başta yazdığın cevap gerçekten komikti, bilmediğinden kaynaklı ama ben öğrenmiyim modunda değilsin. Bilgiye açık bir zihnin olduğu gerçek. Empati kurup yeni baştan değerlendirmeye alman, düşünmen bunu gösteriyor. Umalım başka herkes de bizler gibi biraz daha sakin ve sağlıklı düşünmek için çabalasınlar. Bizler en başta aynı türüz.. insanız. Birbirimizi anlamak o kadar da zor olmasa gerek. Cevap için teşekkürler

• çocuklar türkçe öğrenmiycek bile. burası 1 ülke herkes farklı dil mi konuşsun. sana kürtçe sınav bana arapça sınav mı hazırlasınlar. kürtçeyi neden eğitime yansıtmak istiyorsunuz ki günlük hayatında konuş ama eğitim evrensel bişey. bunu farkında mısın sen=?

1|0
    0|2
    • sen ne saçmaladığının farkında mısın? :D

• almanyadaki türkler almanyada oturup türkçe eğitim mi istiyorlar? o türklerin ülkesi var türkiye. ama kürtlerin ülkesi yok.

• kaç yaşındasın mi :D:D:D

Yükleniyor...