Dinlerin kaynağı mitolojiler midir?

Akademik kaynaklardan araştırıyorum şu sıra.

"Dilmun" mesela Sümerlerde hastalığın olmadığı kusursuz ülke. Kitaplardaki "cennet" tarifine de birebir uyuyor.

"Enki" Adem'e benziyor. İsimud'un (bu da şeytan oluyor) getirdiği yasak bitkiyi yiyor ve Dilmun'dan kovuluyor. İlk günah ve lanetlenme demiş buna Sümerler. ne kadar tanıdık.

İnsanın çamurdan yaratıldığı hikayesi de orada.

Yeri ile göğü ayırıp evreni yaratma da Enlil adlı bir yarı tanrı yarı insana dayandırılııyor.

Nuh Tufanı'nın aslının Gılgamış Destanı'nda olduğu biliniyor: Zisudra.

Sümerlerin yaşadığı dönemde tek tanrılı hiçbir din olmadığına dikkat edelim.

"Tek tanrı" anlayışı da Mısır'da ortaya çıkıyor. Yani semavi dinlerden önce yine. Amenofis diye bir kral çıkıyor. Çok tanrılı düzen kaos yaratıyor diyerek diğer tanrıların üstünü çiziyor. Altını çizmek içinse sadece bir tanrı bırakıyor, Aton.

Daha sonra Amenofis'i öldürüp tekrar çok tanrılı düzene dönülüyor tabii. Amon-Ra'ya tapılınıyor. Semavi dinlerdeki "amin" de bu tanrının adına dayanıyor.

Dinler ve kitaplarda yazılanlar hep eski efsanelerden devşirme sanki. Onların tahrif edilmiş halleri.

Efsaneler, kültürler zenginliktir ama dogmalaşmış gerçekler şeklinde dayatılmadıkça.

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 9

• Değil. Şöyle düşünsek ; dinler tarihi sanılandan daha eskiye dayanıyor ( ki bu kanıtlandı) ve mitoloji dinden kopya yapmış? Neden dinin kopya olduğunu düşünüyoruz da mitolojinin kopya yaptığını düşünmüyoruz? Neden bu dogma? Kutsal kitaplarda aynı pasajlara yer verilmesi zaten aynı kattan geldiğine delil.

0|0
    0|0
    • İyi de mitolojinin olduğu dönemlerde bildiğimiz anlamda dinler, tek bir tanrı anlayışı ya da peygamberler yok. Çok çok eski zamanlardan bahsediyoruz. Benim düşüncem tersi yönünde. Ayrıca isimlerdeki benzerliğe dikkat çekerim. Orijin bizi efsanelere mitlere götürüyor. Efsaneleri zamanla almış tahrif etmişler. Benim mantığım buna yatıyor.

• Çok güzel mügalata yapmışsınız tebrikler.

• Demagoji, ağız kalabalığı, yanıltıcı konuşmalar bana göre değil, üzgünüm.

• benzeri içerikli cevaplarım kaldırıldı hep. artık sadece bunu yazarak geçiştiriyorum böyle soruları :/

0|0
    0|0
    • Sırf "Bunu silen mod, al bununla da kıçını sil." demeni görmek için cevapları kaldırasım var aga. fdssds

• Tanıklar : İsmail, Hıdır, Şevket, Bilirkişi sfdss

• ciddi ciddi dalmıştım hikayeye, mitolojik savunma teknikleri dfsds

• Din kavramı "YARATICI KAVRAMI" ile ortaya çıkıp gelişen bir olgudur. Günümüzde yapılan testlerde insanın "YARATICI" inancıyla geldiği kanıtlanmıştır. Hatta beynin sağ lobunun ön bölümlerinde (ismini hatırlamadığım) kısımda yaratıcı inancı meydana gelmektedir. İnsan doğuştan kendine tapınacak nesneler kişiler bulmuş ve tapınmıştır. Yani din olgusu insanlıkla beraber ortaya çıkmıştır.

0|0
    0|0
  • mıtolojıye ınanmıyorum yok altı at ustu ınsan yok sımsek tanrısı vs.. boktan seyler.. eskıden buyucu olan ya da gerızekalı ozurlu ınsanları bazı kısıler veya kendılerı cıkar amaclı ınsanları korkutmak saygınlık edınmek ıcın sacma seyler zırvalamıslar adı da mıtolojı olmus..

0|0
    0|0
  • Hep bu Musa'nın başının altından çıkıyor bunlar. Terbiyesiz herif.

0|0
    0|0
    • Ne asaymış arkadaş!

• -ash- kod adlı kişi sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. zanlının dandik bilgisayarına el konulurken windows çöktü. evinde çok sayıda boş şarap şişesi ve çuvallarca patates ele geçirildi. cevapları yazarken motivasyonunu bunlardan edindiği belirlenen suçlu güvenlik güçlerine osurarak karşı koymaya çalıştı :/

• fgsdfgsfdgd

• Camiye gidip hiç namaz kıldın mı sen?
    Evrim teorisindeki varsayımlarla insan aklını bulandırmak adına inançsız insanların kullandığı bir strateji sadece bu dediklerin! Bir gün ölüp gittikten sonra orada verecek cevabın ne olacak önce bunu bir düşün bence

0|0
    2|0
  • iyide arkadaşım tek yaratıcı ilk insandan beri var.. aslında mitoloji lerin kaynağı dinlerdir :D

0|1
    0|0
  • Akhenaton eski adıyla Amenhotep zaten hz. yusuf zamanında yaşamıştır. Tevhid (birleme) inancıda insanlığın başlangıcından beri vardır. Akhenaton dan öncede mutlaka vardı. bütün resuller sadece bir ilahın olduğunu insanlara anlatmak için geldiler

0|0
    0|0
  • tamam hepsi tartışılabilir de amin kelimesini amon-ra ya dayandırmaları biraz saçma olmuş. bunu daha evvel de araştırmıştım. kıble'nin kibele'den geldiğini söylemek gibi bu da...

0|0
    0|0
    • Amon-Ra'ya yönelik bazı ibadetler olurmuş yani dualar edilirmiş. Dua nasıl bitiyordu yalnız püf noktası orada. tanrının ismiyle bitiyordu yani Amon. Oradan Amen, sonrada amine dönüşüyor. Mantıksız değil.

• ya mantıksız olduğunu ben de söylemedim. kıble için de benzer bir iddia var. insanlar kibele'ye karşı ibadet ediyormuş, kibele sonra kıble olmuş. lakin bunun etimolojik bir delili olması lazım. ara formlar olması lazım. dünden bugüne bir kelimenin formu değişmez. bu açıdan delil yetersiz. her neyse...

Kızlar Ne Diyor 4

• Evet mitolojidir. Biz nasıl yıllar önce insanların tapındığı yunan ve roma tanrılarına "hikaye" diyorsak yıllar sonra yaşayan insanlar da bunların allahına hikaye diyecek de haberleri yok skdkfk

1|0
    0|0
  • Dinler de diller gibi kültürel aktarımlarla oluşmuştur ve gelişmistir. Ilahsal değil insansaldir.

1|0
    0|0
  • evet.

0|0
    0|0
  • Felsefedir bence

0|0
    0|0
Yükleniyor...