90lar size neyi çağrıştırıyor?

Muhtemelen sorum tam olarka 85-91 arası doğumlulara tam hitap ediyor. 90larda çocuktuk hepimiz. Benim hatırladığım o kadar şey var ki kelimelerle tasvir edilemeyen. Şimdi buraya dörtlüklerle döktürmektense sizden cevapları alıp anıları tazelemek istedim. Şarkı olabilir, çizgi film olabilir, oyun eğlence TV programı, aklınıza ne geliyorsa yazabilirsiniz 90lara ait olan...

Güncellemeler:
link var mı hatırlayan ? Yorumlarda resmen kendimi buluyorum. Kollektif bilinçliliğin bu kadar eş zamanlı benzediğini bu şarkıda gördüm, görücem :) Herkes aynı anda aynı şeyi tam da bu şarkı esnasında yapar mı yaw :S..
link biraz daha hissiyattan anlayan direkt kanalından izlesin :)

0|0
1829

En İyi Erkek Görüşü

• Taso ,Power rangers "pap pap power rangers" diye hatırlıyorum şarkısını,süper peder,ışıklı ayakkabı,kızkaçıran,torpil,füze,mantar tabancası,gıcır,gameboy,atari,diablo,fifa95,windows 95 hatta ms-dos,mahalleler arası şampiyonlar ligi,"Benim babam senin babanı döver", "es mes kavgayı kes" gibi salakça bir barıştırma cümlesi, tsubasa, fruko,street fighter,mortal kombat,contra,mario,sscb,körfez savaşı,yumiyum, Pika pika pikachu cazırt cuzurt,Kıçını kaldıramayan çarizarda az mı kıl olmuştum ama bir ara ash zorda kalınca yardım etmişti yerimden kalkıp helal lan sana diye nida atmıştım,Godfatherıda çocukken çok izlerdim her çıkışında tv başındaydım herhalde ondan böyle oldum,jetgiller,road runnerın çakala bir türlü yakalanmayışını izlemek ve tabii ki de ACME nin anlamını bilememek ama çok işe yarar olduğunu bilmek 90lı yıllarda çocuk olmaktır ...

1|1
    0|0
    • diyecek söz yok hacım :)

• Pokemon 90ların sonu diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirim.Yani 90larda vardı gibi hissediyorum .

• 2000lerin basinda gibi hatirliyorum ben de :P Kronolojim iyidir :D

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 18

• Sevipte söyleyemediğim şarkılar var

Bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler

Keşke,keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları

Düşlerim var...

Uyandığımda yalnızca başını hatırladığım,

Ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim

Bir adam var düşümde,tam dokunacakken uyandırıldığım

Bir adam,sonumuzun ne olacağını hiç öğrenemediğim

Düşümde bir adam var,benim mi bilemediğim

Bir adam var diyorum,düşünüp düşümden ayrı kaldığım...

0|1
    0|0
  • 90lar hayattir. Hey, i'll live all my life for you and now you're here... Her ne kadar 90lari Turkiye'deki gibi yasamamis olsam da, hayal meyal bazi cizgifilmleri hatirliyorum. Bana asil dokunan, 90larda gerek akraba gerek dostluk iliskilerinin tam manasiyla saglam ve sicak olmasi. Bu, dunyanin heryerinde muhtemelen boyleydi, sadece Turkiye'de degil. Simdi ise yukselen teknoloji ve buna bagli olarak ilerleyen bilinc ile beraber insan iliskileri de ne yazik ki zayiflamaya basladi.

0|1
    0|1
    • merak ettigim; simdiki cocuklar da 2050lerde falan, `bizim zamanimizda boyle seyler vardi iste 3d yi gozluklerle izliyorduk` falan mi diyecekler, gozlugun yerini direkt holografik gorseller aldiginda.

• 90'lar...

Tasolarım,

Meşelerim,

Saklambacım,

İlkokul defterim,

Çantam,

Mavi önlüğüm,

İlk bisikletim,

İlk aşkım,

Ruhsarım,

Sanal Bebeğim,

Çocukluğum... Anlatılması zor olan. Bi daha yaşama şansım olsa şu an sahip olduğum herşeyi feda edebileceğim ve o dönemi yaşayamayanların çok şey kaçırdığını düşündüğüm, anlatılması tarifsiz büyülü bi dönem benim için.

0|1
    0|0
  • hiçbişi valla küçüktüm hatrlamıorm

0|0
    0|1
  • star tvnin giriş müziğiydi bu ya

0|3
    0|0
    • banyo...soba...bizimkiler...pazar akşamı...star...sinema kulübü...erken girilen yatak...yarın sabahın pazartesi oluşunun verdiği ürpertici his...

• evet ne güzel yahuuu çantamı bile akşamdan hazırlardım kapının yanında dururdu , 21.30da yatış...teyteyyyy

• 9 bucuk gecmis :) Ben 8'den sonra yatinca resmen gunaha girmis hissediodum. Cok buyuk bi suctu benim icin bu xP

• 90lar bana hep şarkıları hatırlatır. Çok şarkı dinlerdim.şimdyse o şarkıları özlemle dinliyorm :(

0|1
    0|0
  • 92lıyım tuh ucundan kaçırdık:)valla cılgın bedıs fılan vardı sonra kaygısızlar vardı kral tvnın kıvırcık saçlı bır kadın vj vardı:)bak o kadına hastaydım:)

0|1
    0|0
    • hatırlaman süper. son vagona 91liler atladı sanırdım ben.sen de hayal meyal hatırlıosundur :)

• :)ben dedım 88de dogmam lazımdı dıye ama sakalım yokkı dınleteyım:)

• xP yine de bunları hatırlaman ve o ruhu hissetmen güzel.

• canım rahmetli dedemi :(

0|1
    0|0
  • chucky geliyo aklıma :) hayalet avcıları ..:))

0|2
    0|0
    • is there something streeeync

in the neighbourhood, n who you gonna call? Ghost Busterss!

• ne dusunuosun :P

• 92 olmazmıı :(

0|1
    0|0
  • mustafa sandal onun arabası var

0|1
    0|0
  • marimar vardı pempe dizi annem her sabah onu izlerdi o geldi aklma

0|1
    0|0
  • cocuklugumu cagrstryr baska bsy degl

0|0
    0|0
  • sevinci..

0|0
    0|1
  • Barış Manço'nun Adam Olacak Çocuk programı vardı.Ninja Kaplumbağalar vardı.Hatta Ninja Kaplumbağa resimli takım çantasına benzeyen bir beslenme çantam vardıBen.Heidi abim de Tsubasa izlerdi.

0|0
    0|0
  • izel - çelik- ercan

0|1
    0|0
  • 94 lüyüm ama söylediklerinizin çoğunu hatırlıyorum

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• 89 doğumluyum yani tam o yıllar da çözüldüm işte, evde bir tane televizyon vardı, antenli, 9-10 kanal çeken, yaz kış farketmez sabahın köründe kalkıp çizgi film izlerdim, tsubasa, scooby doo falan, sonra annem zorla bir şeyler yedirdikten sonra sokağa atardım kendimi, bütün gün mahalle arkadaşlarıyla takıldıktan sonra, akşam ezanı okunurdu, bende ezan bitmeden evde olurdum zaten... Gelir gelmez tekrar bir yemek muhabbeti, sonra TV'de haberler bitmeden komşumuz teyzemgile giderdik, bu seferde bir odaya çekilip teyze çocuklarıyla ve bizden başka gelen misafir çocuklarıyla takılırdık.. Sonra annemin sesini tekrar duyardım o da giderken.. Eve gider gitmez de yatardım zaten.. Malum ertesi sabah erken kalkmam gerek, tsubasa'nın maçı ne olacak ? :)

1|1
    0|0
    • Yalnız o "çözüldüm" değil de "çocuktum" olacaktı ( damn auto-correct)

• harika bir anlatim kardesim :) o yillarda dogan herkes kardesim :P

• Her alanda, genel bir düzgünlük, cool olmanın gerçek anlamını taşıması ve de bunlar:

http://www.youtube.com/watch?v=Fsc-oT9PsSQ

link

link

link

... bir de, bozulmadan önceki son yakarışlara ait olan olan yıllar..

1|1
    0|1
  • 91 liyim. şu an üniversitedeyim 3. sınıftayım ve her geçen senenin ardından baktım şöyle bi 3 5 güzel anı dışında hep gerginlik haset fesat çekememezlik stres kavga falan. hiç bi sene de öyle müthiş geçmiyo ki 90 lı yıllarda sabahtan akşama mahallede simsiyah olana kadar maç yapardık akşam eve gelincede mintax la elimden camurlar cıkardı resmen. tazı gibi koşardım nasıl bir kondisyon yaptıysak o zaman hiç tıkanmazdım be. o zamanlar lig maçları bile bi başkaydı teleon da gösteriliyodu. kahvelerde sigara içilirdi aynı anda hem gole bakıp hem çay bardağını düşürmemek marifetti. dışarda sanki herkes senin akraban gibiydi kimse senden hesap almazdı hep baban annen falan yada olmadı gider hiç tanımadık bi abin maçta gider sana çay falan alırdı. o zamanlar bi güven hissi vardı hem korku hem güven. şimdi dolu paranda olsa bi türlü o eski tadı alamıyorsun. çünkü herşey sistematik bu muhabbetleri bile anlayamıyo coğu insan ŞİMDİKİLER ÇOK ŞEY KAYBEDİYO.

0|1
    0|0
  • kaynanalar,pokemon,power rangers,taso,mahalle maçları,sakızdan sigara,kağıttan uçurtma,solucan şekerler,televole,atari,oralet,kinder yumurta,

1|1
    0|0
  • Metin,Ali,Feyyaz

Susam Sokağı

Cüneyt Arkın

Adam olacak çocuk

Kara Şimşek

A Takımı

Bizimkiler Vs Vs...

0|1
    0|0
  • He Man (Gölgelerin gücü adına) http://www.youtube.com/watch?v=48shjWDmUcA

Parliament pazar gecesi sineması (All my life - American Blue) http://www.youtube.com/watch?v=uo8kVP8k660

Susam sokağı (Gün güneşli insanlar neşeli) http://www.youtube.com/watch?v=CkGl9QXgIcU

Olacak o kadar

Zeki-Metin Kemal Sunal Filmleri (neredeyse her akşam veriliyordu büyük kanallarda bir zamanlar)

Show TV jenerikleri (dum dıgı dıkdık dıgıdık dum) http://www.youtube.com/watch?v=Hut5Osauzik (26. saniye )

Adam olacak çocuk

Polis Akademisi

Ninja Turtles

Yalan Rüzgarı (Youth and Restless) http://www.youtube.com/watch?v=YoS4DhrbRc0

Cesur ve Güzel (Bold and Beautiful) http://www.youtube.com/watch?v=ZPNntaTAo-w

Konuşan araba kara şimşek

Tutti Frutti

Cine 5 - Teleon gece yayını

VHS Video Kasetleri

Şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

1|0
    0|0
  • Bizimkiler, Parliament pazar sineması, Tsubasa, 8 bit Ateri, 0900'lü hatlardan masal dinlemek, sabah şekerleri, vs. vs.

1|1
    0|0
  • Hacı o zaman

mahalle maçları

Kız kaçıran ve torpili kullanma kabiliyeti.. :)

Birde lazer yeni çıkmıştı bize lüxtü ama zengin bebelerde olurdu la :)

A bide atlas kalemler vardı sınıfta 3 er kişi otururduk küçük çişimizi yaparken wc ye 3 er 3 er girerdik abiler kızardı sıar olmasın diye :)

şifo memmet vardı bide

power rangers başlardı eve gidince :)) ama annem hep yalan rüzgarı izlerdi ondan biz izleyemezdik :))

0|1
    0|0
  • kara şimşek-şirinler-redkit-pembe panter-taş devri-maykıl ceksın-corç maykıl-love ıs love-emrah-ceylan-ve diğerleri ni hatırlatıyor.

0|1
    0|0
  • uğur getirdiğine inanılan renk renk saçlı troller.herhalde bu kadar populer olmuş en çirkin oyuncaktı onlar.bi de tetris vardı tabi, o güzeldi.

0|0
    1|1
  • Çocukluğumu hatirlatiyor :p

1|1
    0|0
  • körfez savaşı, tansu çiller hükumeti, doların bir gecede 10 tl den 25 tl ye çıkması, sayısız faili meçhul, çeteler...faşizm

1|1
    0|0
  • Atari salonlarında Street fıghter oynamak için attığım jetonları hatırlatıyor :) hey gidi günler heyy...

0|1
    0|0
  • leğende yıkanmak ...

2|1
    0|0
  • Süper Babanne,kaygısızlar :)

Ve şarkılarr

1|1
    0|0
  • 89 doğumluyum ama İlk link beni benden aldı ya.Ah ah çocukluğum ne güzel geleceği düşünme derdi yok,iş arama bulsanda o işte tutunma derdi yok heyt be

0|1
    0|0
  • dizi filmler ve şarkılar geliyor aynalı tahir kara melek

0|1
    0|0
  • eski amerikan kadıköy-bostancı dolmuşları.

1|1
    0|0
  • Nefes kesen mahalle macları.inermisin çıkarmın.hagi,popescu,tafarrel

1|1
    0|0
    • 2000 uefa kupası diyesim geldi, o da tam milenyumdaydı :) vay anasını :S o zamandan bu yana 12 sene geçmiş, inanabiliyor musun ? daha geçen izledim Arsenal maçını :S

• Kupa bizim ömer kupa bizim aaağggggggggg

• :D Adam izlemis daha yeni :D ben de bi ben varim saniyorum boyle sapiklardan :D

• Kaç kişi Yalan Rüzgarı (Youth anb Restless) jeneriğinin sonundaki YR yazısını Yalan Rüzgarı'nın baş harfleri sanıyordu ? :D

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...