Nazım Hikmet'e vatandaşlık... Sağlıklarında öldürüyoruz, dışlıyoruz. Sonra iade-i itibar yapıyoruz. Bu samimi mi?

Adnan Menderes'i ve iki bakanını astık sonra anıt mezarlarını diktik.
Denizleri astık sonra devlet katından galiba biraz abarttık mesajları sunduk.
Nazım'ı, Yılmaz Güney'i vatandaşlıktan çıkardık. Yıllar sonra vatandaşlığa geri alma kampanyaları başlattık.
Ahmet Kaya'yı linç edenler "pişmanım, göründüğü gibi değilmiş"e bağladı.

Devlet, bir dönem zulmettiklerine seneler sonra kucak açıyor itibar iade ediyor.

Bu itibar iadesi, her şeye rağmen bir kazanç mı sizce? Türkiye demokrasisi ve itibarı iade edileninin resmiyette kazandığı değer adına.

Ya da samimi bulmuyor musunuz? İstemez, size mi kaldı, mezarında rahat bırakın diyenlerden misiniz?

Yani Nazım örneğinden gidersek. Mezarından kalksa "vatandaşlığa" sevinir miydi? Yoksa "Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala" diyerek rest mi çekerdi?

• Bu kucak açmalar demokrasimiz adına umut verici adımlar. Düşünenleri kutluyorum.
    0% (0)14% (1)9% (1)Oy Ver
  • Hiç samimi bulmuyorum. Şu saatten sonra anlamı yok, gereksiz bir çaba.
    50% (2)14% (1)27% (3)Oy Ver
  • Kucak açsalar ne olur, açmasalar ne. İktidarlar geçici, sanatçılar kalıcı. Onlar eserleriyle her zaman yaşayacak. Kağıt üstünde formalitelere ihtiyaçları yok.
    25% (1)72% (5)55% (6)Oy Ver
  • Siz önce yaşayanlara saygı gösterin, özgürlük tanıyın.
    25% (1)0% (0)9% (1)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|13

En İyi Kız Görüşü

• Nazım Oratoryo'sunda seslendirilen "Nazım Hikmet Vatan Hainliğine Devam Ediyor Hala" eserini paylaşmasam olmazdı. Sözleri de üstüne basa basa yazayım hatta.

"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
    Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
    Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran
    puntolarla,
    bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
    66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
    Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
    Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
    hainiyim, ben vatan hainiyim.
    Vatan çiftliklerinizse,
    kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
    vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
    vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
    fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
    vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
    vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
    ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
    vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
    vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
    ben vatan hainiyim.
    Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Nazım Hikmet

http://www.youtube.com/watch?v=xrY2RW30zMY

Ülkemiz komik olmaya bayılıyor.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 13

• Cevabı, anket bandında özetlemişsin neredeyse.

Duyarlı'nın yazısı da Kavafis'in şiirini getiriyor akla: Barbarları Beklerken... Şöyle diyordu şair: Barbarlar geldi mi bir kez / yasaları onlar yapacaklar.
    Temsili burjuva demokrasisinde, "gölge oyunları" izliyoruz. Fasit çember içinde oyalanıp duruyoruz. A'nın "şerrinden", B'nin "şefaat"ine sığınıyoruz sürekli. Kul psikolojisi içinde, temeli nişanlamadan, kurtarıcı kültü peşine düşüyoruz. Beckett'in iki kahramanı da gelmeyecek bir tanrı'yı bekliyordu. Yer Demir Gök Bakır'da, Adil Bey'in zulmünden yaka silken köy halkı -ismi var cismi yok- bir kurtarıcıya umut bağlamıştı. Fakat ikisi de gelmez.
    Yani D şıkkı güzel olsa da işaretlemeye elim gitmedi. Lütuf bekler gibi...

C dedim. Havanda su dövmekten başka şey değil bu "itibarlar." Josef özetlemiş zaten aynı şeyleri yazmayayım.

Barbar, bizleriz...

2|0
    0|1
  • Öncelikle C şıkı dedim. Lakin o değerli insanların hayatta iken kıymetlerini bilmediler ki öldükten sonra bilmesinler daha iyi. Gel gelelim o güzel sanatçılarımızın yaptığı şarkılar, filmler, şiirler, savaşlar vs.. gibi bir ölüm kalım savaşı verdiler. Yaşarken onlar her gün ölüyordu zaten. Yukarıda adını yazdığın güzel insanların hepsini çok seviyorum özellikle Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney. Türkiye dünyada tektir kendi vatandaşını, kendi ülkesinde öldürmek, sürgün etmek ve asmak sonra bu kendi elindeymiş gibi onu vatan haini yapmak. Bu ülke benim Ahmet Kaya konserlerine gitme ihtimalimi, Yılmaz Güney filmlerini sinemada izlememi, Nazım Hikmet imza gününü ve son olarak denizlerimizi yani kardeşlerimizi görmek ve yaşama ihtimallerini aldı ellerimizden. Bu ülkeye böyle sanatçılar müstahak! Her ne kadar ülkemi çok sevsem de onu asla affetmeyeceğim!

1|1
    0|0
  • Politikacıların otlandığı bir alan yine. Yeni iktidar, kendisinden önceki dönemi "olabildiğince berbat" göstermek için elinden geleni yapar. Bu şimdi de böyle oluyor, eskiden de böyleydi. İslam öncesinde kız çocuklarının diri diri gömülmesi efsanesi de böyle bir çaba mesela.

Şu anki iktidar Nazım Hikmet, Ahmet Kaya ve benzerleri yaşasaydı, yine aynı muameleyi gösterirdi. 12 Eylül'de olmadığı kadar tutuklamalar yapılırken yani, neyse bunlar "sıkıntılı" konular

2|1
    0|1
    • Şimdi allahın unuttuğu bir yerde "sakıncalı piyade"dir derken, bir yazına rastlamak... Hep aynısın. Israrla yel değirmenleriyle savaşıyorsun. Her neyse. Hoş geldin.

• İçinden hiçbir şeyi çıkartamayacağın yanan bir eve koşmak gibi... Mazoşistlik desen değil, can sıkıntısı desen değil, içinden bir ses bunu yap diyor... Yangın rahatsız edici çünkü... Şu siteymiş bu siteymiş, sanalmış reelmiş farketmiyor...

• bir de "en iyi cevap" seçimi çok başarısız, onu da ekleyim

• Demokrasi lerde hoşgorü yalanı vardır..Hoşgorü ancak kendisi için tehlike olusturmadıgına inandığı görüşlere gösterilir.. Nazım Hikmetin veya Necip Fazılın insanlar üzerindeki etkisi şimdi cok az. . Yani kendileri için bir tehdit unsuru değil.. Bu yuzden bunların sanatına ve şiirlerine saygılılarmış havası yaratıyor lar

1|1
    0|0
    • Aslında tersi de söz konusu bence böyle yaparak içini boşaltmak da istioyr olabilirler. Çok güzel bir cevap.

• Demokrasiye inandırmak için bunu yapmak zorundalar.. biz komünist ve şeriatcılara bile hoşgoruluyuz imajı vermek esas amaç.. ama gerçekte öyle değil karşıt görüşe ancak onu Pasifize ettikten sonra hoşgorü gösterirler. .aslında tüm ideoloji ler böyle değil mi?

• harika bir soru ve şıklara hayran kaldım
    c şıkkı diyorum
    d şıkkını seçecektim ama sanatçıya saygısı olmayan devletin iktidarın yaşayana zaten yoktur ki durum ortada

1|0
    0|0
  • O dönemde yapilan hatalari yanlislari bir nebze a unutturmak icin atilan adimlar bunlar.. o dönemdeki iktidarlara sormak lazim bunu

0|0
    0|1
  • A dedim, D ye de katılıyorum.

Hiç yoktan iyidir. Ve dışlayanla iadei itibar yapan bir değil. Dışlayan özür dilemişse onun samimiyeti ikiyüzlülüğü konuşulabilir.

0|0
    0|0
  • Herkes kendi adına konuşsun ben yazdıklarının hiçbirinden pişman değilim :)
    Devlette kendi adına konuşsun.Ne yapılmışsa hepsi hak ettiğinden dolayı yapılmıştır

0|1
    0|0
  • bence demokrasi için umut verici aynı hataların tekrarlanmaması için önemli insanların yaptığı hataları anlamalarıda çok güzel bence iade-i itabar anlamsız değil

0|0
    0|0
  • bir anlamı yok benim için bunu yaptılar diye tüm tarih silinmiş mi oldu yani şimdi.

0|0
    0|0
  • bu vatan evlatları ne sürgünler yaşadı öldükten sonra iade-i itibar devlet geleneği...

0|0
    0|0
  • O dönemdeki iktidarın hatalarını şimdiki iktidara yüklememek lazım

0|0
    0|0
    • Şimdiki iktidar da eski CHPnin bazı hatalarını ısıtıp ısıtıp sunmasını biliyor ama. Chpye de meraklı değilim ama birileri Nazımdan nemalanmak istiyor.

• Bakalım onlar bu iktidardan vatandaşlık almak istiyorlar mı?

• İktidarın bayrağı verilmiycek onlara Türkiye Cumhuriyeti bin kimliği verilecek ve eminim ki kendi vatanları için isterler iktidar için değil. Türk bayrağının gölgesinde yaşamak için

• adnan menderese hava alanı da yaptık ona bakarsan :) Tamam suçlu oduğunu varsayalım adamın ama asmak niye sonuçta koskoca devletin başı adam... Mantık aynı değilmi CHP veya AKP farketmiyor güçlenip gelen intikam hissiyle saldırıyor. Adalet ve Kalkınma ne güzel isim ama yapılan adaletsizlikler bu partinin de emsallerinden farklı olmadığını kanıtladı

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• B şıkkı. yani olan olmuş biten bitmiş, nazım hikmete vatandaşlık. çok sağolun gerçekten

bu ilerleme falan da gelmiyor bana göz boyama resmen. ilerlemek için tutumu değiştirmek lazım. Burada da D şıkkı devreye giriyor

1|0
    0|0
  • Hiç samimi bulmuyorum. Şu saatten sonra anlamı yok, gereksiz bir çaba.

1|0
    0|0
  • Kucak açsalar ne olur, açmasalar ne. İktidarlar geçici, sanatçılar kalıcı. Onlar eserleriyle her zaman yaşayacak. Kağıt üstünde formalitelere ihtiyaçları yok.

0|0
    0|0
  • Bazen diyorum ki ''Hiçbir şey değişmedi, değişmeyecek de. Bunlar sadece itaat etmemiz için ağzımıza çalınan birer parmak baldan ibaret.'' Önümüze güç sahiplerinin koyduğu şıklar var ve onların koyduğu şıklardan seçim yapma durumumuz var. Yani özgürlük yok aslında, bize dayatılan şıklardan seçim yapma imkanı var en fazla.

İbret olsun diye müze yaptık ya Ulucanlar'ı.. 16'lık Erdal Eren'e baktım, ibretlik ya hani, ders alacağız ya hani.. Hikaye hepsi. Bir 16'lık çocuk olan Berkin'e terörist denen şu günde, bu müzeler, bu vatandaşlıklar, şunlar bunlar yalnızca bir dalgadır, alaydır. Ders alındığı filan yok, sadece samimiyetsiz gösterişler var. Hiçbir şey değişmedi.

1|2
    0|0
    • "Değişmeyi engelleyen şeyler"... Düşük yoğunluklu İslamizasyon programlarını bir araştırın, politika nasıl işliyor, cevaplarla yüzleşeceksiniz.

Yükleniyor...