Geceyarısı Ekspresi filmi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Filmi izleyenlerin film hakkındaki yorumları neler? Türkiye eleştirileri yerinde mi yoksa fazlasıyla ırkçı bir film midir sizce?

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Geceyarısı expresi Türkiye eleştirilerinde tamamiyle haklı..

Çünkü bir kısmı medyaya yansımasa bile - ki yansımaması olmadığı anlamına gelmez - şiddet bu ülkede her zaman ve her yerde varoldu..Yalan mı !

Daha birkaç gün önce hatırlayalım Amerikalı bir CNN muhabiri sırf pasaportunu göstermediği için nasıl tartaklandı, polis tekmesine maruz kaldı..Göstermeye mecbur değildi çünkü basın kartı vardı ve bu yeterliydi..Kimbilir gözaltında ne gibi hakaretlere ve şiddete maruz kaldı..

İlaveten, polis raporlarında , hala, gözaltında iken '' başını çarptı öldü '' ler, '' kendini duvara vura vura intihar etti '' gibi saçma ve gülünç savunmalar, '' biz yemekteyken kendini asmış '' lar devam edip gidiyor..Gözaltına alınıp da kaybolanları saymıyorum bile..

Bu ülkede şiddet , ailede, okulda, hastahanede, karakolda, mecliste aklınıza gelebilecek her yerde..Hal böyleyken benim anlamadığım bu devlet, neden birileri çıkıp da kendisi için '' kral çıplak '' dediği için rahatsız oluyor..Görünen köy kılavuz istemez..Neden kendisine çeki düzen vereceği yerde iletişim özgürlüğümüze yasak koyuyor..Devlet yeterince medeni olamadığı için kendi özür dileyeceği yerde film yapımcısı ve başrol oyuncusuna özür diletiyor..Ego'nun, kendini birşey sanmanın da böylesi !

Elbette kolayına böyle geliyor..Sonra da kalkıyorlar '' efendim bizi neden avrupa birliğine almıyorlar? '' ..Neden alsınlar ki adamlar haklı..Yasağın olduğu, medeniyetin, insan haklarının ve insan hayatının zerre kadar değeri olmadığı bir ülkeyi aralarına alıp da başlarına dert mi alsınlar..

Sonuç olarak bu film hiçbir şekilde ırkçı değil, Türkiyede perde arkasında kalmış bazı gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya serme medeni cesaretinde bulunduğu için ekstra alkış alması gereken bir yapıt..

Tabii olaya at gözlüğüyle bakan koyunlar için değil..Anlayana !

0|0
    0|1
    • Hapishanelerdeki ortamı göz önüne sermesi açısından film başarılı ama ben yine de bir uyuşturucu kaçakçısının ağzından "hepiniz domuzsunuz" tarzındaki "eleştiri"lerden pek hoşlanmadım, Kurtlar Vadisi'nden hiçbir farkı kalmıyor...

• başka cevap gelmeyecek, EİC boşa gitmesin

Kızlar Ne Diyor 1

• Karalama için yapılmış bir film tarihe bakıcan okursak Osmanlı feth ettiği hiç bir ülkeye dinlerini bile özgürce yasamalarını saglamışken bu film tam bir uydurmaca

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• o dönemde yasaklanarak daha çok ilgi ve dikkat çekmiş bir filmdi...henüz ihtilali yaşamış ve geçmişinde ermenilerin yanlış tercüme oyunlarına şahit olmuş bir ülke için yanlış planlanmış bir filmdi...polislerin yarım yamalak türkçe konuluyor olması, ister istemez refleksleri harekete geçirmişti...işmdi yapılsa aynı tepkiyi almayacak belki gire rekorları bile kıracaktı..ama çok kaliteli ve iyi bir olduğunu düşünmüyorum...

0|0
    0|0
Yükleniyor...