Din konusundan araştırma yapan var mı aranızda?

Özellikle semavi dinlerin ortak emirleri nedir bahseder misiniz? Mesela zina yapmayı bütün dinler haram kılmıştır bunun gibi.

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• hiç bir din öldürmeyi emretmez istisna hariç mesela cihat

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• uzun süredir ara vermiştim, geçen senenin tatilinde yapıp ürküp bırakmıştım.dün yaptım yapmaz olaydım. kafam paris oldu. linkinde birhilaluğruna geçen bir blogçu biriniin yazılarından birini okuyunca bir bakiyim dedim, cidden çelişkili ifadeler buldum. yarın dindar bir yengem var. ona sorucam. olmadı diyaneti ariyicam

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Benzerliklerden yola çıkılmaz, farklılıklarını araştırman daha büyük yarar sağlar.
    İnsanın da iki gözü var devenin de iki gözü var.
    Benzerlikler yerine farklılıklar üzerinde durmak daha doğrudur.

0|0
    0|0
    • din konusunda büyük şüphelerim var sadece bir dine bağlanmaktan ziyade bütün dinlerin ortak emirlerine uymayı düşünüyorum

• Din konusunda şüphelerim var tüm dinlerin ortak noktalarına uymayı düşünüyorum.
      Mantıklı değil ama tercihlerin mantıklı olma zorunluluğu yok :)

• mantığı şu: ilgili dinin mensupları kendi çıkarları için ekleme çıkartma yapmışlardır. ama ortak kuralları insanın faydasına olandır

• Semavi dinlerin hepsi birbirine rakip olarak çıkmış dinlerdir.Gerçeklikleri tamamen yalandır.Tek tanrılı ama kitapsız olan dinlerden etkilenilerek çıkarılmış dinlerdir.Mesela kurban kesme inancı Orta Asya inançlarından feyz alınarak semavi dinlere eklenmişlerdir.
    Tabi ki yine de herkesin inandığına saygı duyarım.

0|0
    0|0
  • ben çoğunu araştırdım sonuç aslında hepsinde aynı kültür ne ise dinde odur ihtiyaçlar ne ise dinin kurallarıda odur. Semavi dinler hepsi aynı coğrafyadan çıkıyor ve hep birbirinin etkisinde kalmış kültürlerden. Tabi hepsinde mitolojik izler hala var.

0|0
    0|0
  • Bütün dinler mezheplerle bölünür, tabi öyle zannediyorum.

0|0
    0|0
    • anlaşılan dinle işin gücün yok

• Olup olamaması değil mesele, ortak özellik sordun işte...

Yükleniyor...