Tanrının İradesi Var mıdır?

Yani Tanrı kurallara bağlı, insiyatif kullanamayan bir varlık mıdır?

0|0
4|16

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı iradeyi yaratan olduğu için bu kavramın dışına taşar.Yani tanrı bütün var olan veya var olabilen varlıkların üstündedir.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Pamuğu tıkayınca inisiyatifi görürsün sen.

2|8
    1|1
  • Yüce Yaratıcının iradesi vardır tabi.
    Düşünsene ilmiyle her şeyi kuşatmış.
    Tüm varlıkların herşeyini biliyor, ilgileniyor.
    Canlarını, ruhlarını, akıllarını, bedenlerini, düşüncelerini her şeyi iradesi altında tutuyor.
    Ve herkese özgür bir irade vermiş.
    Dilediğini yapabiliyorsun.
    Bu da onun yasalarından biridir.
    Tanrı kurallara bağlı olmak ile birlikte her şeyin en güzeline, en üstününe sahip ne yüce olandır.
    Onun affediciliği, merhameti, bağışlayıcılığı, rahmeti olmasaydı her işlediğimiz hata da, günah da bizlere ceza verseydi o zaman halimin çok acı olurdu.
    Kurallara bağlı olmakla birlikte bu da O'nun insiyatif kullandığını göstermiyor mu?

0|0
    0|0
  • İstemesse yaprak bile düşmez demişler.Ayrıca Kutsal Kitabımız Kurandan bakabilirsin.Allah ile konuşmak isteyen Kuran okusun buyurmuştur-Peygamberimiz.Benim bildiğim kim ne yapmışsa hesabını görecek imtahan dünyası diye baktığım için acıalra fazla sarsılmıyorum.Nede olsa öteki taraf var diyorum ama çok intikamcı bir insanım.Öteki tarafta bırakmadan gücüm varken kendi hakkımı bu dünyada alabilmek istiyorum.Yaratıcının elinde her şey o istemese nefes alamaz aldığın nefesi veremessin

0|0
    0|0
  • Tanri yerine allah demiyoruz ki. Bu dusuncelere girersen aklin karisir inancinda sapmalar olur

0|0
    0|0
  • Soru ile detay birbirine zıt düşmüş. Tanrı, tanımı gereği kusursuz ve mükemmel olan şey olarak kabul edildiği için onun kuralları zaten kendinden kaynaklanan mükemmellikle belirlenirler. Dolayısıyla tanrı koyduğu kuralları değiştirmez, yani kendisiyle çelişemez. Spinoza dinlerdeki mucize mevzularını tanrı koyduğu doğa yasasını, yani en mükemmel kendi kuralını değiştirebilir mi, sorusuyla eleştirmiştir.

0|1
    0|0
    • dincilere bakarsan bırak peygamberler ve mucizelerini, çok sıradan onca insan için bile sürekli kendi kurallarını delip duruyor...

• biraz kural dediğimiz şeyler çok basit şeyler. Diğeri ise çok geniş. Mesela lys sınavı, insanlar sadece aldığı notlara bakarken diğerinde insanların ruh halleri, sorular arasında yaşadığı düşünceler, hastalıklı olması vs vs kriterleri baz alınıyo. Verebileceğim basit bir örnek. Çok çok basit.

0|0
    0|0
  • Bilemeyiz

0|0
    0|0
  • hayatın o kadar uzun değil az sabret kendisine sorarsın.

0|1
    0|0
  • belli kurallara tabii olduğunu düşünüyorum. eğer kurallar olmasaydı dünya ve insanlar bu kadar kusurlu olmazdı.

0|0
    0|0
  • Allah herşeye sahiptir en büyük güçtür istediğini yapar, yıkar ve yeniden yaratır.

0|0
    0|0
  • İradeden kasıt nedir?
    Nefs gibi mi?

ALLAH noksanlıktan uzaktır. Hata yapmaz.

1|0
    0|0
  • Allahın hikmetine sual olunmaz insan olarak bunu kestiremezsin.

0|1
    0|0
  • Herseye gucu yeter ama bu demek degildir ki herseye mudahale eder

0|0
    0|0
  • Şu sorunun altında sadece bir kişinin Allahın adını söylemesi ne kadar üzücü birşey.!

0|0
    1|0
  • Tanrınin insifiyatifi olduğunu zannetmem hiç , kütüphanede binlerce kitap var, hangi kitabı okursan tanriyi o zannedersin.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• dinlere göre evet.

gerçekten varsa hayır, o kadar da umrunda olmamalı yaptığımız ufacık hatalar

0|0
    1|0
    • Gaffar ve settar sifatlarinin anlami da tam bunu soyluyor zaten ,,, hatta ayet bile var biz sizin ufak tefek kusurlarinizi orteriz diye

• Ben tanri manri bilmem.

0|0
    0|0
  • Eğer varsa gerçekliğin hiçbir anlamı kalmaz. Değişkendir özden yoksundur tanrının isteğine göre değişebilir.

0|0
    0|0
  • Olsaydı iradesi de olurdu herhalde

0|0
    0|1
Yükleniyor...