Alevilik tam olarak nedir?

sevgilim alevi. alevilik nedir müslamanlıkla nasıl bir alakası var herşeyi bilmek istiyorum :D

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Hepsinin Kürt düşmanı olduğunu sanmam, en azından benim ailem Kürt ve Alevi.

Günlük duşumu alırım, kıyafetlerimi her gün değiştiririm, evimde de kedi besliyorum.

Babannem de köyle köpek besliyor. Köyde de herhangi bir hayvan düşmanlığı görmedim açıkçası.

Tanıdığım kadarıyla aldatma olayı pek yok. Hatta klasik Alevilik'te "altatmak" bir yana, boşanmak bile "düşkünlük" olarak geçer.

Dine bakışları ise kişiden kişiye değişir. Aslında müslümanlar, ama ibadetleri farklı. Sunniler gibi 5 vakit namaz kılmazlar, halka namazları vardır, semahları vardır.

Tarihin çok eski dönemlerinde İran kökenli Muhamira, Babekilik, Mazdakilik gibi Zerdüşt ve Mani tarikatlarından oldukça etkilenmişlerdir.

0|1
    0|0
    • Ayrıca, herhangi bir dini veya etnik gruptan gelmek bir insanı kötü veya iyi yapmaz. Sevgilik Alevilik konusunu sık sık açıyorsa bu sıkıntı yaratabilir.

Erkekler Ne Diyor 12

• Bzden farklı inançları var HZ.ALİ çok önemli hepsi için değil ama boy abdesti almayanlar Namaz kılmayanlar ya da bzm gibi değil ve ramazanda oruç tutmazlar 12 imamları var ozaman tutarlar vs vs kimse beni yanlış anlamasın brz kendi kafalarına dini yaşarlar ;)

0|0
    0|3
    • Evet Ramazan'da oruç tutmazlar, Muharrem ayında tutarlar. Boy abdesti almazlar ama ceme giderken yıkanma adetleri vardır.

• İslamiyetin aslından çok uzaklaşmış bir yaşantıları var. Kültür gibi bişey hatta bazıları aleviyim der ateist de çıkabilir :)

0|1
    0|1
  • 4 yıldır alevi mahallesinde ikamet ederim...
    bir kere yalnışlarını gösrmedim çok saygılı yardım severler...
    dini nasıl yaşadıkları beni ilgilendirmez
    her koyun kendi bacağından asılacağı için saygı duyuyorum
    ben Alevilerde şunu gördüm bu benim yaşam tarzıma dinimce ters

AŞIRI İÇKİ TÜKETİYORLAR

0|0
    0|0
  • bu çok uzun konu.internetten araştır kısaca alevilik kollara ayrılmıştır.caferi nusari bektaşi gibi örneğin türkiyedeki caferik ile irandaki caferilik inancı bile farklıdır.

0|0
    0|0
    • Cafiriler ile Aleviler çok farklı, nusari (nusayri?) denilenler ise bu sözcüğü pek sevmezler, kendilerine Alevi derler. İsimleri aynı da olsa onların da Anadolu Aleviler'iyle fazla bir alakası yoktur. Türkiye'de genelde Hatay/Samandağ'da yaşarlar ve aslen Araptır onlar. Kendilerini genel olarak severim, bu ayrı mesele.

Ama misal, Tokat Alevileri ile Egedeki ve Akdeniz'deki yörük Alevileri, Tahtacılar, Çepniler, Bektaşiler, Tunceli Alevileri'nin hepsi Alevi olmasına rağmen aralarında ciddi kültürel farklılıklar var.

• aleviyim ne oldugunuda cok iyi biliyorum, ama hic bir din unsuru ilgimi cekmiyor, bos ver dostum bos isleri insalar zaten bu tip seyler yuzunden bolunuyor

0|1
    1|2
  • alevıelr hz. ali ye taparlar dıyebılrıım yanı bızım ıcın en yüce peygamber hz.muhammed (sav) ama onalrda hz. alı

0|0
    0|2
  • Başlangıcı Ben Yapayım, Gerisini Sen Oku.. "Hak - Muhammed - Ali" ..

0|1
    0|0
  • Aleviler bu ülkenin belasıdır , her türlü pislik onlarda uzak dur derim. Şuraya hastane diksinler ilk önce onlar karşı çıkar , bir kıyafeti 1 ay giyerler yıkanma yok bir şey hep pisler. Hayvanları sevmezler kedilere eziyet ederler , zalimdirler gariban kürtlere saldırlar hep. Tanıdığım bütün alevi kadınlar k*vaşe , kimi kocasını aldatıyor. Daha say say bitmez bir tane adam görmedim içlerinde.

0|0
    1|3
  • bunları internetten araştır çünkü burada herkez bişey söler ortalık karışır

0|0
    0|0
  • Sunnilerden 10 kat daha iyiler ;)

0|1
    0|1
  • Alevilik kisaca şudur herkez gider mersine canlar gider tersine :)

0|0
    0|1
  • Hz.Muhammedi ilahlaştırmazlar çünkü tek ilah Allahtır bilirler ve islam yolunda En doğru insanlardan biri olan Hz.Ali yolunda gitmekten gurur duyarlar
    Ali bedenim de Baş gibidir (Hz.Muhammet s.a.v)

0|1
    0|0
    • Müslümanlık için kötü bişey değil yani. iyi bir dinleri var bence

Kızlar Ne Diyor 5

• valla sunnilerle karşılaştırırsak 10 numara insandır evlen kardeş, hatta bence çocugun da bir kızılbaş olabilir.

alevileri pek severim, onlar en CANdırlar

alevi falan değilim bu arada :D

0|2
    0|2
    • ya biz müslümanız ailecek ve ailem dine düşkün hani sorun çıkmazsa neden olmasın :D

• ya onlar da müslüman. valla 4 yıllık sevgilisi olan bir arkadaşımın bu alevilik sunnilik olayından bitti ilişkisi. kız ondan beri 3 yıldır ilişki tutturamadı

ne gerek var efendim aşkınıza sahip çıkın bir şey olmaz. din bile farklı değil mezhep farkı. uyum sağlarsınız, güzel alevi gelenekleri, şeker mi şeker dedeleri var. sevmezseniz gelin beni bulun :D

• Çok söylenti var müslüman gibi yasayani var yanindam gecmeyeni var
    Gusül alanı var almayani var
    O yüzden insafli vicdanli olsun yeter ne olduğuoönemli değil.

0|0
    0|0
  • benim okdugum kıtaplarda yanlıs toparlamadımsa soyle : muslumanlık sunnı ve şii olrak ayrılıyor hanefı mezhebı sunnı tarfta alevı kısmı sıı tarfta yer alıyor

0|0
    0|0
    • peki inançları nasıl yani sunilikle aralarındaki fark ne

• Mezhep

0|0
    0|1
  • meshep olmayan ama meshep gibi gözükülen bir topluluk ama saygım var sonuçta aynı allah aynı peygamber aynı kitap inkar etmiyolar

0|0
    0|0
Yükleniyor...