Beethoven işitme problemleri çekti evet ama müzik yapabildi. Sizce bu dönemde de işitme problemi olan birileri piyano vb. aletler çalabilir mi?

aslında başlıkta soruyu sordum ben en başından beri işitme problemleriyle karşılaşan ya da işitme problemi ortaya çıkmış biride en az sağlıklı insanlar kadar güzel müzik enstrümanı çalabilir mi?

0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• Bence adam notaları yani piyona tuşlarını harflendirdi kendi kafasında. Sonrada combinasyonlar oluşturdu ve insanların üzerindeki etkisene dikkat etti. Bunları yaparken iki üç gibi kombinasyonlardan başlayıp sonra da abarttı işte. Bu şekildeki kombinasyonları kullandı herhalde :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Herkes o kadar çok saçmalamış ki. Bak şimdi Beethoven tam anlamıyla sağır değildi. Yalnızca belirli ölçülerde duyma problemleri yaşıyordu ve bu gittikçe artıyordu en son tamamen duyamamaya başladı ve en seçkin eserlerini de bu sağırlık döneminde verdi. Armoni dediğimiz olayı o kadar iyi biliyordu ki sesleri duymadan içinde tınlatarak kağıda dökebiliyordu. Yani müziği yazabilmek için sesleri kulakla değil BEYİNLE duymak gerekir. Beethoven tam olarak bunu yapıyordu.. Mozart sağır olsa yazamaz diyenler de bu kanıya nereden vardılar merak ediyorum doğrusu. Kesinlikle Mozart da yazardı çünkü bu insanlar senfoni veya opera bestelerken hiç bir yerden ses yardımı almıyorlardı ki. Masanın başına oturup saatlerce yazıyorlardı hatta çünkü zaten bu bestecilerin içlerinde birer senfoni kurulu her an halihazırda bekliyor. İş tamamen armonide bitiyor bir insanın armonisi solfeji ne kadar iyiyse sesleri içinden o kadar iyi tınlatır. Bu da böyle biline biraz geç olmuş ama açıklamak istedim.

0|0
    0|0
  • Mutlak kulak denen bir yetenek var müzisyenlere özgü. Herhangi bir ses duyunca notaları çözebilme yeteneği. Bu o dönemde yaşamış olan çoğu müzisyende vardı. Ama artık yok. Çünkü günümüzde mekanik seslerle iç içe yaşıyoruz. Ve bu kulağımızı mahvediyor. Bu Allah vergisi hassas özelliğin insanlarda olabilmesi için, kulağı mahvet miyecek doğal ortamlarda yaşanılması şart. Buda pek mümkün değil. :-(

0|0
    0|0
  • İmkansız beethoven müzik dehasıydı , ayrıca absolit kulağa sahip nadir bir insandı , yani mozart sağır olsaydı müziği bırakırdı.

0|0
    0|0
    • ama mozart olur mu demedim ben müzikle uğraşabilir mi dedim yetenek sizsinizin bu seneki yarışmacılarını izlediysen orayada duyma engelli insanlar çıkmış ve dans etmişti ;) hani mükemmel olsun demiyorum

• Bazı istisnalar oluyo ama genelde çok zor

• İşitme problemi değil adam sağırdı :D tüm zamanların en iyi müzisyenlerinden. Benim kör bir tanıdığımda özel ünide bursla hukukta bölüm birincisi oldu. Hiçbirşeyin seni engellemesine izin verme

0|0
    0|0
  • olmaz

0|0
    0|0
  • Çalar hem de alasını çalar... Ama orkestrada çok zor... Bayağı hata olur...

0|0
    0|0
  • Beethoven yasiyordu resmen yasaman lazim herseyi yapabilrsnz

0|0
    0|0
  • O cesitli gerilimlerden heralde cikartiyordu tonlari cok farkli biseyi vardi hatirlayamiyorum bende

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bence calabilir titresimleri hissedebildigi aletleri

0|0
    0|0
Yükleniyor...