Yurttaş Kane filmindeki adam neden ROSEBUD diyerek öldü?

Bu filmi yeni izlediğim için alay etmeyin sinema kültürüm çok geniş değil. Eskilere uzak kaldım. Adam son sahnede rosebud diyerek ölüyor onu çözemedim. Filmi sakin kafayla izleyememekten oldu belki. Tembellik edip size sorayım istedim. Rosebud nedir? Son sahne neden bu kadar kült sayılıyor bir mana olmalı altında?

Güncellemeler:
Google'den araştırayım en iyisi eksik olmayın. :)

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• Rosebud, masumiyete yakılmış bir türküdür.

Araştırmışsındır; detaya girmeksizin direkt soruna pas atacağım. Yoksa konuşulacak çok şeyler var filme dair. Ulus Baker, sinema/felsefe şaheseri denebilecek ve Dücane Cündioğlu'nun mahut kitabına defalarca tercih edilecek 'Beyin Ekran'da Yurttaş Kane'den hareketle bir iktidar modellemesi çizer.

Soruna gelirsek;

Bizim basın imparatorumuz, meğerse "çocukluğunun" masumiyetini özle (r) miş sevgili sevenlersevmeyenler9. Hatırlarsan çocukluğuna pelikül tutulan ilk sahnede, bir kızağı vardı. Rosebud işte o kızağın adı. Gelgelelim, gerek mesleki hayatın debdebeli karmaşası gerekse özel hayatındaki çalkantılar, yaşlı kurtta derin yaralar açmış. Tasasız çocukluğunu, oyun çağını özlermiş. Odadaki cinnet anını noktalayan "kelime", buna yorulmalı.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...