Bu iktidar sanata karşı neden bu kadar vahşi, vandal?

İnsanlık Anıtı'nı yıkmışlar, heykellere ucube demişlerdi. Şehir tiyatrolarını kapatmak istediklerini biliyorsunuz. Zaten uzun bir süredir oyunların içeriği boşaltılmış, evliya hikayelerine dönmüştü. Atatürk Kültür Merkezi desen polis lojmanı gibi bir şey oldu. Onlardan yana olmayanlarsa meydanlarda "sanatçı müsveddesi" denilerek yuhalattırılıyor.
Son hedef de Türkiye Yazarlar Sendikası'nın Edebiyat Müzesi ve Yazın Belgeliği.

haber.sol.org.tr/.../tys-edebiyat-muzesi-ve-yazin-belgeligine-sahip-cikmaya-cagiriyor-haberi-92145

www.zaman.com.tr/...-gerilimi-suruyor_2216076.html

Vandallar! Bunların İskenderiye Kütüphanesi'ni yakanlardan farkı yok. Belleğimizi yakmak istiyorlar. Çağdaş Türk edebiyatının Louvre'si o müze.

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• Bu ülkede ne zaman sanata değer verildi ki? Tek fark bunlar apaçık saldıracak kadar sapıtık.

Çoğunluğun saçmaladığı zamanlardayız. Ne gelir elden?

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Emek Sineması'nı da unutmamalı.

Sanat, denetlenmesi/pranga vurulması en zor saha çünkü. Sağlık, eğitim vb. bunları bir şekilde yasalarla kontrolün altına alabilirsin. Ancak sanatın zemini kaygandır. Ve cevvaldir. Ele avuca gelmez. Yasa ile düzlüğe çekilmez. O halde en iyi çare yakmak, yıkmak, içini boşaltmak.

Sanat/çı, muhaliftir. Taze gelin gevşekliğinde, karşı söylemleri sistemin eteklerinde sona eren muhalefet partilerinin rolünü üstlenir yeri geldiğinde. Işığın yarasayı rahatsız edişi gibi rahatsız eder muhafazakar iktidarı. Tarihin her döneminde böyle olmuştur. Çok gerilere gitmeyelim. 1994, yakın örnek. Erdoğan'ın hayatımıza girdiği yıl. İstanbul belediye reisi seçildiğinde ilk söylemlerinden biri, şehirden Aziz Nesin'in ismini kazıyacağım olmuştu.

Yalnız şu da var ki. Tüm bunları Akp hükümetinin uyguladığı neo-liberal politikalardan bağımsız düşünemeyiz. Evet, Şehir Tiyatroları -üzerlerinde Demokles'in Kılıcı gibi sallanan- Türk işi "Hays Code" ile fiilen bitmişti zaten. "Ahlaka mugayir" yönleri törpülenmişti. Ancak bu "ödenekli" kurumlar, mevcut liberal politikada her haliyle bir kambur. Hele de gider kaleminde "sanat" başlığına raptiyeliyse. Çare nedir o zaman. Özelleştir ama iktidar taşeronu olsun.

Edebiyat denince yazma eserlerden, tiyatro denince gölge oyunundan, kültür denince evliya kıssalarından başka bir şey bilmeyen bir iktidardan ne sanat dostu olmasını bekleyebilirsiniz ne de adamakıllı kültür politikaları.

Memleketimden İnsan Manzaraları'nın bir yerinde Hasan Şevket, vicdanı olan başparmak boyundaki adamı rakısına atıp boğar. Bunlarınki de o hesap. Zülfü yare dokunuyor. "Olacak O Kadar" :)
    ...

Bu hükümet
    Pir Sultan'a pasaport vermiyor,
    Onu anladık.

Yunus Emre'ye de
    Basın kartı vermiyor,
    Onu da anladık.

Ama bu hükümet
    Ferman çıkarmış
    Karacaoğlan'ı
    Otobüse bindirmiyor. (C. Süreya)

2|0
    0|0
    • Abi beni mahcup ediyorsun böyle uzun uzun yazarak. Tiyatroların ödeneğini zaten kesiyorlar uzun süredir. Mesela Gezi'den sonra Gezi'ye destek veren tiyatroculara neler yapıldığı. Duruşu olan tiyatroların kes ödeneğini. Zaten haraç mezat gidiyor tiyatro talep belli. Onlar da ne yapsın, ya suba sabuna dokunmayacaklar ya da dizi sektörüne yatay geçiş yapacaklar.

• Mahcupluk bir durum yok. Güzel sorular ile yazma ateşimizi harlıyorsun.

Samimi söylemek gerekirse, uzun zamandır tiyatroya gitmiyorum. Yunus Emre Kültür Merkezi'nin önünden geçerken pek bir meraksız oldum. Tembellik diyelim. Çok takip edemedim Gezi sonrası ilişkileri (fırıldakları) ama tahmin edebiliyorum.

• Teşekkür ederim.

Devletin görevi sanatı desteklemektir, içeriğine karışmaz. Benden yana olan ve olmayan diye ayırmaz. Ama ayırıyorlar. Dostlar Tiyatrosu başta çok tiyatronun ödeneğini kestiler Geziden sonra.

• adam ne varsa yıkıp yokediyo şimdi kendine bir fetva çıkarttırmış devlet işlerinde yaptıklarından dolayı komisyon alıyo ama bu millete herşey layıkkkk inşallah daha beter yaparlar

1|0
    0|0
    • Diktatör oldular başımıza. Kültür bakanlarına da Goebbels desek abartmış olur muyuz?

• valla ne dersen de abartmış olmazsın işlerine geldiği gibi yaşıyolar 11 yıldır cemaatle kucak kucağa oturuyolardı şimdi araları açıldı chp mhp cemaat partisi oldu işin kötüsü halk öküz bildiğin öküz o kadar yalanları çıkıyo kasetleri çıkıyo hala onlar müslüman diyolar yemin ederim artık müslümanım diyen adamdan uzak durmaya çalışıyorum islamı kılıf yapmışlar her türlü pisliklerinin üzerine geçiriyolar

• Maalesef öyle. Softacılık her köşebaşına sızmış.

• Çünkü sanatçı herşeyi görüyor bunu eserlerinde gösteriyor bunu kabul etmeyen faşist düşünceler böyle yıkıyor kapatıyor engelliyor

1|0
    0|0
  • Bu anlayışa göre soyunmak da sanat oluyor.kültürümüz özüne dönüyor..hepiniz chplisiniz hepiniz marjinalsiniz :@###$$

0|1
    0|0
  • İyi yapmislar.

0|1
    0|0
  • türkiyede sanat insanlık anıtı ve akmden ibaret olacaksa akpyi destekliyorum...

0|0
    0|0
  • Şuraya bak Verdihi linklerdeki tüm siteler chp yönüne paylaşım yapan siteler.

Hepiniz yavaş yavaş bu ülkeden kovulacaksınız ! RTE

0|0
    0|0
  • Sanat, insanlık, adalet, hak, eşitlik gibi şeyler yoktur.
    Sadece PARA vardır.

0|0
    0|0
  • bence memur sanatçı olmamalı özelleşmeli

0|0
    0|0
  • Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. ''Atatürk''

0|0
    0|0
  • #dirensanat !

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Sanatın şehre ihtiyacı yoktur, şehrin sanata ihtiyacı var.
    bunu birgün anlayacaklar. umarım

1|0
    0|1
  • Gerici AKP işte ne beklersin...

1|0
    0|1
Yükleniyor...