Adalet sistemi sizin için ne ifade ediyor?

Adalet sistemi insanlarin elinde oldugu surece bir duzen bir sistem gelmez gerek is olsun gerek baska bir unsur olasun.. Hani bide ilahi adelet kavra mi var ya? Yanlis anlamiyin ama cok sacma bir kavram neden mi?
Ya cocuklara tecavuz etmeleri icin dunyaya tecavuzculer gonderen ya da tecavuz edene mudahale etmeden seyreden ve isin bittikten sonra seni cezalandiracagim diyen bir ilahi sistem adelet tanriniz var... Birinin bir cocuga tecavuz etmesini engeleyebilseydim bunu yapardim. Iste sizin ilahi adalet sisteminiz oyle benim adalet sistemim ve tanrim cok farkli... !!!

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Arkadasımın bır sozu var. ''Afrıka'dakı ınsanlara olanları dusundukce tanrıdan daha merhametlı oldugumu dusunuyorum ve benım ıcın artık tanrı yok'' demişti. Ben ateıst degılım ama deıstım. Tanrının evrene mudahale etmemesını ancak boyle acıklıyorum

0|0
    1|0
    • Boylede bir laf var eger tanri insana yasamaya zorladigi hayati kendisi yasamak zorunda kalsaydi, kendini oldururdu kesin.. Tanri sistemi sadece sen yap ben seni daha sonra yargilaycagim seklinde ilerliyor ama yasamak zorunda birakdiklari seyler kimine gore coook agir...

• Sorun degıl anlayabılıyorum :) Zaten ben dıne ınanmıyorum deıst dıne ınanmaz tanrıya ınanır. Ben tanrı kavramını korktugumuz seylerden zıyade bızı var eden olarak dusunuyorum. Cunku ınsanın ruhu var. Aslında bu da cok celıskılıdır. Insan beynı ıle vardır hıssetmeyı bıle beynıyle algılar ruh beyınde mı dıye sorular da olabılır ama genel olarak ben ınsanın ruhu barındırdıgını dusunuyorum ve ruh gıbı ya da dıger turlu ınsan urunu olamayacak seylerın tanrı kokenlı oldugunu dusunuyorum. Zaten ınanıslar konusunda ınsanların hem fıkır olması cok zor. Oyle olsa deıstlık, ateıstlık, panteıstlık, panenteıstlık, teistlik, agnostiklik, teoculuk falan olmazdı.

• Tesekkurler bu arada

Erkekler Ne Diyor 7

• Güçlü olanın adaleti var zayıflar her zaman eziliyor kimse adalete inanmıyor imkanı olan kendi adaletini kendisi sağlıyor.Orman kanunu geçerli

1|0
    0|0
    • Cook ama cook dogru. Buyuk balik kucuk baligi her zaman yer...

• Deniz gezmişi mahkemeye getirirler ve Deniz Duvara bakarak gülür Hakim neye gülüyorsun duvarda bişi yokki Dniz gezmiş Duvarda Adalet yazısı varda ona gülüyorumm Yani Türkiyede adalet diye bişi yok :/

1|1
    0|0
    • hll olsun , ben olsam direkt en iyi cevap secerdm

• Haklisin adalet sistemi aslinda biz insanlarda ve bizde guya gereken adaleti sagladigimiza inaniyoruz ama cok sacma cok sadece turkiyede degil dunyanin hicbir yerinde adalet sistemi yok cunku biz insanlar bunu saglaya bilecek kapasitede degiliz egomuzu sadece tatmin ediyoruz...
      Dusun bir is yerinde calisiyorsun ve 2 yil o is yerinde kendini gostermeye calisiyorsun ama 4 aylik elamn gelip amcasinin ya da bakan arkdasinin sayesine ise giriyo ve hoop bir ust mevkiye ulasabilir.. Ama sen ayni yerde ayni maasla calismaya devam ediyosun adaletli bir sistem bu alkisliyorum :)
      Gerek hukuk sistemleride olsun hepsi bespara etmeyen kisiler tarafindan egolarinin yettigince yerine getirdikleri bokdan bir adalet sistemi...

• ewet doğru bizim sınıf arkdş 4 tane zayıfıolmasına rahmen sınıfta kaldı ama müdürün yegeni 8 tane zayıfa rahmen geçti

• sen diyosun ki çocuklara tecavüz edenlere bile tanri bişey yapmıyor hukuki adalet zaten bişey yapmıyor diyosun ozaman hollanda ve canada da sokakta adam kalmaz hepsini içeri tıksalar çünkü hepsi çocuk skyr artı tanrının adaleti ne gelince hiç düşündün neden cinde honkong da falan deprem neden oluyor ya da türkiyenin bazı yerlerinde depremler oluyor vede deprem önceleri o bölgelerde sosyal açıdan nasıl yaşanmış neler yapmışlar bunları detaylı bir araştır özellikle deprem olan bölgelerle geçmişe dönük araştırma yap ondan sonra yargılayabilirsin tanrının adaletini sonra bana yaz burdan bu konu hem güzel bir konu hemde insanların aydınlanması gereken bir konu

0|0
    0|0
    • Deprem bir dogal afettir ben bunu bilir bunu soylerim soylemedeki sebeb ise bana bunu bu sekilde ogretmis olduklarindan dolayi soyleyebiliyorum.. Dogal afetti de tanri mi sorgulayip ona goremi hayata geciyor? Ibretlik olsun diye mi o boleglerde deprep yaratip onca kisilerin olmesine sebeb veriyor? Buda cok sacma bir olay nasil bir tanri sistemi diye de bunu sorgulamaya baslarsin... En azindan benu ben yapiyorum

• ozaman hepimiz maymundan hasıl olduk peki maynın nasıl hasıl oldu

• tecavüzcüler göndermiyor ki. şeytanın vesvesesi giriyor araya. senin tanrın farklı olabilir. buda senin inanışın.

0|0
    0|0
    • Aslinda haklisin bu benim inanisim sana gore seytan bana gore baska birsey o yuzden sende kendine gore haklisin kardesim saygi duyuyorum...

• Şöylede düşünebilirsin. Allah neden tecavüzcüler göndersin ki dünyaya? ve o tecavüz edenler emin ol hapishanelerde tecavüze uğruyorlar ya da öldürülüyorlar.

• şu an kendi vicdanlarıyla değil de, hükümetin vicdanıyla hareket etmeye zorlanan bir sistem.

0|0
    0|0
    • Bu sistem cok yanlis ve sacma salak bir sistem bu sistemi kim olsudurdu tabikide bizler... Bu sistemi bozmakda yine bizlerde ama kabullenmek daha cazip geliyor isde...

• İlahi adalet kavramı insanların inanç yapısına göre değişir. Öyle bile olsa geciken adalet, adalet değildir. Her şeyi ilahi adalete havale edersek, toplum düzenini koruyan adalet sistemi çöker, kaos başlar.

Benim değinmek istediğim şu an adalete karşı ciddi güven sorunu var. Siyasi iktidar milletin kendisine verdiği yetkiyi istismar ederek kuvvetler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırdı. şu an yürütme her şeyin üzerinde. Bu da totaliter sistemlere görülen bir durum.

• Simdi bu soru RTE den oncesimi sonrasi icinmi?

0|0
    0|0
  • ozoo1907 kardesim hakediyor en iyi cevabi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• İdam, cehennemde dahil hiç bir ceza yaptığı eylemin karşılığı olamaz. Ayrıca onun ceza çekmesi mağdurun mağduriyetini gidermez.. Bu durumda tecavüze uğrayanı hiç günah işlememiş varsayarsak (ki psikolojisi bozulmuş olan bir çocuktan bahsediyoruz) cenneti garantilemişse , cennet tecavüze uğramış bir insana mükafat olarak sunulabilir mi?

1|0
    0|0
    • Isde olay orda :) Kimine gore mukafat olarak sunulabiliyor...

• ya din konusunda cezanın sonraya kalması bence daha iyi çünkü insanlar hep hata yaparlar arkadasım ama o anda ceza alsaydık hatamızın ne olduğunu bile farkına varmadan ceza almış olacaktık ama sonradan bir özür dileme fırsatı veriliyor daha ne istiyorsun anında ceza alsaydık asıl lanet olsun bu sisteme derdik. hepimizin hataları oluyor çünkü dört dörtlük insan yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...