Linç kültürü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Devletten devlete, devletten bireye. Birey de durumdan vazife çıkarır tabii. Olur bireyden bireye. Otobüste açık kızı bakışlarıyla ötekileştirirler. Oruç yiyenin ferini söndürürler.

En yaman linç kültürü din ve milliyetçilik adına icra ediliyor. Kimlik ve ideoloji uğrunda canlar alınıyor. Birileri bir şeylerin sahipliğini, tapusunu ele geçirmiş sanırım.

Bir başkasına zarar vermediğim, aleyhte bayrak yapmadığım sürece benim inancımdan düşüncemden yaşayışımdan sana ne, ona ne, devlete ne ya. Herkesin aklı fikri var. Albert Camus'un Yabancı kitabını çok severim o kitabın en son paragrafında Mersault iç sorgulama yaşar: Başkalarının Tanrısından bana neydi? Başkalarının seçtiği, kabullendiği hayattan, yazgıdan bana neydi?

Mesela Sokrates'e de nerelisin diye sorduklarında Atinalıyım demez dünya vatandaşıyım dermiş.

Bir de entelektüel linç var onu da bir arkadaşım yaşamıştı. Bir dinletiye katılmak istediğinde şartname sunmuşlar, katılmak için şu şu kitapları okumuş olmak gerek diye. Yani dışlanmıştı. Oğuz Atay profesyonel okuyucu diye bir kavram atmıştı ortaya. Oradan mı gittiler ne. Yakında profesyonel olmayan dinleyicilere kapı gösterilecek. Salak insanlar diyeceğim Aziz Nesin'in hatırasına ayıp olacak. Ama Matematik Köyü'nde bile biçimci şekilci insanlar var.

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Sorulamayacak kadar mutlak bir mesele kimse savunamaz... Sadece insanlik disi olusu ve bu duzeninn sistemin koyunlarina ikaz misali kendi dusuncelerini irdeleme firsati vemesi acisindan toplumsal faydalari olacaktir.

1934 Trakya Olaylari...
    6-7 Eylul Olaylari...
    Sivas Katliami...

Sebeplerine kanan sonuclari da ortada... Bu topraklarda bu rezalet et tirnak olmus yanlis oldugu bilinse de yarin da aynisi olacak gecmisten ders cikartilmadigi surece :/ ...
    Bu ulkede sistematik bilincli bir duzen var. Herkese dokunuyorlar. Dokunulmamis kesim yoktur...

Dejenere etme tarih boyunca her yerde yaygindir Turkiye de sekilcilik hem de her alanda yaygindir.

Ortunme desen ozunu idrak edememis.
    Ulusalci desen keza oyle.
    Laik desen Diyanet gibi devlet kurumu olmasi ironisi...
    Vatandas denir Gayrimuslimler memur olamazlar orduya subay astsubay olarak gorev alinmaz.

Aziz Nesin in tek bir hatirasina zarar vermeleri gerekirke aksine pekistirmekteler. Aziz Nesin in mahkemelik olan sozu curutemedi gunumuz Turkiye si :/ ...

Sekilci insanlara denilecek cok sey var. ..

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• İbni Haldun, coğrafya kaderdir der. Toplumların davranış örüntüleri, iklime bağlanır... Habitus der Pierre Bourdieu. Bu kez çeliğe su veren sosyal çevre (n) dir.

Soruda çizdiğin resme de bir temel gerekiyor. Sınıfsal/ekonomik menfaatler ve ilişkilerdir bu. Eğer onu gözardı ederek yaklaşırsak, bulanık suda balık avlar, en çok yaraya tütün basarız. En basitinden Haçlı Seferleri'ni düşünelim. Kudüs görünürdeki sebepti. Aslolansa Doğu'nun maddi zenginliklerini sömürmekti. Sonra şu Arap Baharı'nın Riyad'a hiç uğramaması manidar değil mi? Baskıysa kralı orada. Ancak Suudi rejiminin Amerikan kapitalizmi ile göbekten bir çıkar ortaklığı mevcut. Dolayısıyla orada yaşanan hoş rayihalı bir Endülüs Baharı oluyor.
    Gördüğün gibi yollar ekonomizme çıkıyor. "In god we trust." ABD banknotlarının üzerinde yazar hani :) Neyse. 2. paragrafta bahsini ettiğin linç kültürü görünürde kimlik, din, ırk vb. kisvelere bürünse de bu anlattıklarımdan azade değil. Meseleye sadece üstyapısal yaklaşmak hata olacaktır.

Devlet-birey ve birey-birey demişsin. Düşman algısı, kendisini "yeniden üreterek" pazarlıyor her dönem. Yılkı atları ölüme terk edilirmiş hani kocayınca. Dünün dostları bir anda düşman olabiliyor; ya da tam tersi. Amaç; olası sınıfsal bloğu, sahte paydalar vasıtasıyla parçalamak. Bu da aidiyet!
    Devlet aygıtı, baskı unsurlarıyla (polis, asker) şiddet uygularken; ideolojik araçlarıyla da bireylrin algılarını ele geçiriyor. Ortaçağlarda kilisenin üstlendiği eğitim rolünü Aydınlanma sonrası devralan okul vb. gibi. Ki ideolojik aygıtlar da "gerektiğinde" çıkıntılık edenlere karşı şiddet uygulayabiliyor. (Disiplin suçu vb)

Matematik köyü dediğin Şirince'deki mi? Sevan Nişanyan hapiste değil mi yahu :) Akıl ve Din Semineri başlıklı videolarına youtube'de birkaç part halinde ulaşmak mümkün. Aziz Nesin, Kürt meselesini ele alırken üretim ilişkilerini atlamıyordu. Nişanyan o noktada dümeni istenen yere kırmıyor. Bataklığa (ekonomik taban) pupasını dönen pruvadan ne faide!

4|2
    0|0
  • dış güclerdir ya da duş gücler

0|0
    0|0
  • Nietzsche toplumun akıllı ve düşünebilen azınlığını çoğunluğun kontrol etmek için ahlağı koyduğunu söyler dini koyuyorlar türkiyede en popüler

0|1
    0|0
  • herşeyde bir hayır vardır :D

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 3

• hasan yazmış daha bana bok yemek düşer.
    kitap:
    www.idefix.com/.../tanim.asp

1|1
    0|0
  • bir şey diycem ama demiyim bu sefer. kısmen katılıyorum sana.

1|0
    0|0
  • İnsanların var olmak için bir başkasını ezme ve onun üzerine basarak yükselme arzusunda olduğunu düşünüyorum. İnsanlar kendisi gibi düşünmeyene kapısını açtığında benliklerini kaybetmekten korkuyorlar bana göre. Ve bu nedenle tek tipe bürünmek ve büründürmek istiyorlar.

1|0
    1|0
Yükleniyor...