Hala düzgün bir Atatürk filmi çekemedik sanki ya sizce?

TRT'nin her 29 Ekim verdiği Cumhuriyet'ten beridir hala iyi bir Atatürk filmi çekeceğiz. Ben şahsen tatmin olmadım hiçbir filmden. Ya kuru kuru tarih anlatırlar ya da fazlasıyla idealize eder masallaştırırlar Ata'mızı. Halbuki o da etten kemikten, günahı sevabıyla insan.

Bir de şu linke bakar mısınız taze haber. İngilizler, Atatürk filmi çekme hazırlığında.

www.sabah.com.tr/.../ataturk-filmi-icin-cekimler-basliyor

0|0
0|10

En İyi Erkek Görüşü

• Aynen öyle.Zaten ayağımızı prangalara bağlayan ideolojilere vazgeçilmezmiş gibi bu kadar sarılmamızın sebeplerinden birtanesi de bu olsa gerek.YERİ GELMİŞTİR BELKİ YAŞADIĞI ZORLUKLAR KARŞISINDA AĞLAMIŞTIR BİLE.HATADA YAPMIŞTIR ELBET.ANCAK BU ONA DUYDUĞUMUZ SAYGIDAN BİRŞEY EKSİLTMEZ.TAM TERSİNE GELECEKTE O HATALARI TEKRAR ETMEMEMİZ İÇİN BİZE BİRER BİLGİ KAYNAĞI OLUR..

1|0
    0|0
    • Büyük ihtimal bu belgeselin çekilme sebebi artık işaret okuyan Türk devletine Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna izin verilen şartları son vuruşu yapmadan önce baştan hatırlatmaktır.YANİ ATATÜRK'Ü SEVDİKLERİNDEN YAPMIYORLAR..

• EİC için sağol.

Erkekler Ne Diyor 9

• Bu Antonio Banderas da yılan hikayesi oldu. Ne zaman Atatürk'ü kim canlandırmalı tartışmaları dönse 60'ların kontenjan senatörü gibi yerini alır.

Sevgili sevenlersevmeyenler9. Evet, tatmin edici değil. Tarihi filmlere ya çok hamasi yaklaşır gerçeği dezenforme ederiz; ya da kitabi kalıplardan sıyrılamaz, didaktizmin batağına saplanırız. Ancak kaz adımlı da olsa bir gelişme var. Şöyle ki;

1990'ların ortasında 'Metamorfoz' vardı, Feyzi Tuna çekmişti. Hani öznel kamera açısı vardır; yani karakteri sadece 1. şahıs görüş zaviyesinden izleriz. İşte politik hayatımızın o karakutu dönemlerinde Atatürk o denli tabuydu ki, suretini bile görmek yasaktı. (Çağrı filminde de Hz. Muhammed hiç gösterilmez mesela.) Paşa'yı canlandıran Mahir Günşiray'ı hep öznel kameradan görürüz. Bu geleneksel bir arka plana da dayanıyor belki. Resmin Osmanlı'da maruz kaldığı muamele vs.
    En azından artık Atatürk'ü perdede "3. kişi" olarak, cepheden görebiliyoruz.

Bekleyelim, görelim. Bazen en sağlıklı/tarafsız yorum "dışarıdan" gelir.

2|0
    0|0
  • Katılıyorum şuana kadar doğru düzgün bir güzel film yapmadılar Atamıza ait, lakin Veda filmi fena değildi ben beğenmiştim ama eksikti..

1|0
    0|0
  • bizdeki ecdad başkalarında olsa harikalar yaratılırdı.

1|0
    0|0
  • Bizim millete yaranılmaz. Çekmeyiz çekmedik diye dertleniriz, çekeriz yok bu gerçek Atatürk değil diye TV'de onlarca çakma tarihçi boy gösterip 1-2 ay eleştirip sonra ortadan kaybolur.
    Gerekli talebi görmez, yapımcılar dertlenir.
    Sonra bir ingiliz çıkar, Türk Tarihi ile ilgili birşey yapmaya kalkar, yok efendim tarihi çarpıttılar aslında Atatürk o değil diye yine eleştiririz. Anlayacağın boş konuşmak bize göre daha kolay.
    Malum herşeyi çok bilen bir milletiz.

0|0
    0|0
  • “Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr
    edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından
    bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint'ten,
    Mısır'dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur.”
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Ve ben unutulmasından çok korkuyorum...

0|0
    0|0
  • Bundan sonrada çekilmez türk sinaması gitgide geriliyor o yeşilçam kalitesinde filmler yapılmaz düğün dernek gibi bir saçmalığı baş tacı yaptık burdan belli

0|0
    0|0
  • sence neden ingilizler çekmeye hazırlanıyor?
    hemde ülkede rize batum lozan toprak vaadi olayları çıkmışken neden türkiye değilde ingiltere bu filmi çekecek?

0|0
    1|2
    • sen yine klavyenin üstüne mi oturdun yalaka köpek ;)

• hadi sen ispat et de görelim :) gören de 50 yıllık tarihçi sanır :)

• hiç bir şey bilmiyorsan cahilliğini belli etme vbari en azından mantığını kullan türk askerini insan mı değil mi diye araştıran ingilizler değil miydi? musul ingilizler tarafından elimizden alınmadı mı peşkeh çekilmedi mi onlara ingiliz pasoportuyla samsuna çıkan ingiliz generallerinin arasında yine ingiliz vizesiyle istanbula gelen ve onlarla konuşan biri ne olduda ingilizlerle savaşmadan o ingilizler geri çekildi? toprakların lozanda 1926 Ankara antlaşmasında peşkeh çekildi önce bunları araştır. şimdi önünden o klavyeyi ve elinden o müfredatın dayattığı inklap tarihi kitabını bırak ta araştır oku.

• Veda sanki biraz güzeldi.

0|1
    0|0
  • Hangi filmdi hatırlamıyorum ama uzun eşek sahnesinde kahkahalar atmıştım.
    Veda'ydi galiba film

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...