Efendizadeler, önsözleri okur musunuz?

...şu an külliyatını bitirmeye çalıştığım yazarın kitapları hep aynı yayınevinden çıktığı için "Yazarın Hayatı ve Eserleri" başlığı altında, hemen hemen hepsinde, (o anki okuduğum eser hakkında bilgi veren kısım hariç) aynı önsözü defalarca okumama rağmen, sıkılmadan kalan kitaplarda da okuyacağım...

...atladığımda kitaba, kitabı hazırlayanlara, yazana ve kitapta emeği geçenlerin tüm emeklerine hakaret edecek gibi hissediyorum...

...bence ne kadar uzun olursa olsun, önsözler atlanmamalı...

Sizce?

0|0
10|5

En İyi Kız Görüşü

• atlanmamalı çünkü zaten kitabın içeriğini oluşturuyor.kitabın ne anlattığını bilmeden nasıl başlanır ki? bende okumayınca eksik hissediyorum.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 9

• Okuyorum. Spor yapmadan önce yapılan ısınma egzersizleri gibi gelir o önsözler. Yalnız itiraf edeyim yazarın kendisinin yazdığı önsözler ile bir başkasının yazdığı önsözler diye ayırıyorum. Bir başkası, kitapla ilgili bazen gereksiz detaylar verip büyüyü bozabiliyor. Yazarın önsözleri bu anlamda daha masum.

Bazen öyle güzel önsözler oluyor ki, kitabından bile güzel. Tuncay Birkan'ın Godot'u beklerken'e yazdığı önsöz gibi. Kendiyle (o anki önsöz yazıcılığıyla) dalga geçen, mizahi ama bir o kadar öğretici bir önsöz.

0|0
    0|0
  • Baymıyorsa okurum :) okumakla aram yok :D

0|0
    0|0
  • Önsözleri okurum zira kitaba anlam katan bazen oradaki birkaç cümledir yazarı anlamayı sağlar.

0|0
    0|0
  • Tesekkurleri gecerim. Ama elimde olmadan istemeden okuyorum. Hizlica geciyorum.

0|0
    0|0
  • Genelde okurum.

0|0
    0|0
  • Bazen okurum bazen okumam. Keyfime bağlı.

0|0
    0|0
  • Bende atlamam kitabin en onemli yeri bence

0|0
    0|0
  • kitabın nasıl olduğunu o kitabı sevip sevmeyeceğimi önsözünden anlarım

0|0
    0|0
  • Okurum mutlaka.
    Sadece önsözü okuyup bırakıyorum bazen

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Can ya da İthaki Yayınları ise kitabı bitirdikten sonra bakıyorum.
    İçeriğin içine ediyorlar. Mutlaka okurum.

0|0
    0|0
  • önsöz okumaktan genelde nefret ederim bazısı suyunu çıkarmış gibi gelir bana ama nedense hep de okurum:D

0|0
    0|0
  • Kitap okumuyorum ki önsözü okuyayım.

0|0
    0|0
    • ...iyi haltı artık yiyor musunuz, yoksa başka eylemlerinize mi alet ediyorsunuz, bilmiyorum...

• Kapak arkasını okusam bana kafi <3

0|0
    0|0
Yükleniyor...