Kapat

İşte dinsizliğin içindeki dindarlığa bir örnek; ÖMER HAYYAM. Ömer Hayyam^ın şiirlerini nasıl yorumluyorsunuz?

var mı dünyada günah işlemeyen, söyle

yaşanır mı hiç günah işlemeden, söyle

bana kötü deyip kötülük edeceksen

yüce tanrı, ne farkın kalır benden, söyle

şarap testimi kırdın allahım

zevk yollarımı bağladın allahım

yere saçtın lal rengi şarabımı

tövbeler tövbesi, yoksa sen sarhoş musun allahım

hiç, bildikleri hiçtir, bilmek istedikleri hiç

bak da gör şu cahilleri, kurulmuşlar tepesine dünyanın

onlardan değilsen şayet kafir derler adama

boşver onları hayyam, sen bak kendi yoluna

Ömer Hayyamın şiirlerini nasıl yorumluyorsunuz, sizce de bir kafir mi yoksa sevgiyi gören gerçek inanca ulaşmış birisi mi?

0|0
4|9

En İyi Kız Görüşü

• Bu varlık denizi nerden gelmiş bilen yok;

Öyle büyük bir inci ki bu büyük sır delen yok;

Herkes aklına eseni söylemiş durmuş,

İşin kaynağına giden yolu bulan yok.

-----

İçin temiz olmadıktan sonra

Hacı hoca olmuşsun, kaç para!

Hırka, tespih, post, seccade güzel:

Ama Tanrı kanar mı bunlara?

-----

Bir sır daha var, çözdüklerimizden başka!

Bir ışık daha var, bu ışıklardan başka.

Hiçbir yaptığınla yetinme, geç öteye:

Bir şey daha var bütün yapıtlardan başka.

-----

Ne mutlu adı sanı bilinmeyene;

İpeklere, kürklere bürünmeyene;

Anka gibi iki dünyadan da geçip

Bu viranede baykuşa dönmeyene

-----

Bunca ince mesajdan sonra ne denir ki üstada ?

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 3

• ''Sen sofusun hep dinden dem vurursun/ Bana da sapık, dinsiz der durursun/ Peki ben ne görünüyorsam oyum/ Ya sen ne görünüyorsan o musun?''

İyi ki dünyaya gelmiş bu cesur ve zeki insan.

0|0
    0|0
  • Ömer Hayyam'ın yeri ayrıdır bende...

matematik açısından da katkı sağlamış olan bir üstad..

0|1
    0|0
  • inancı beni ilgilendirmez ama kendisi celali takvimi bulmuş ya verdim şukusunu

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• murat bardakçı ile fazıl sayın arasının açılmasına vesile olan şahsiyet

0|0
    0|0
    • kim ne demişti merak ettim?

• Fazıl Say twitter hesabı üzerinden şu şiiri paylaşmıştı: "Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her müminine 2 huri vereceğim diyorsun, cenneti ala kerhane midir?”

Tabi murat bardakçı da karşı geldi.Ömer hayyamın şiirlerinde böyle argo sözler olmaz diye.Bu Ömer Hayyamın şiiri değil diye.cahil felan dedi vs vs

• Hayyam, İmam Gazali'nin seher derslerine katıldığı biridir. Onun için Hayyam'ın şiirlerini anlamak için kullandığı dili / mecazları bilmek lazım diye düşünüyorum. O da bende yok :)

0|0
    0|0
  • haşa diyor fakat allaha sen serhoşmusun diyor böyle bir sapkınlık var ortada sanki.

0|0
    0|1
    • Aslında benim en sevdiğim dizesini yakalamışsın. Acaba sapkınlık mı yoksa üzerinde önemle düşünmemiz gerekilen bir dize mi?

• Aslında orada Allaha seslenmiyor.Dindarlık kisvesi altındaki dincilere sesleniyor.

Şarap içiyor diye insanlara kafir etiketi takanlara.

• bravo buna yakın bir şey. aslında şunu söylüyor benim inandığım allah böyle bir allah değil, bu günahlar bu sevaplar bu kurallar benim hissettiğim allahla hiçte alakalı değil, bence bunu ifade ediyor.

• .. Kafir olmadığı kesin, Çok etkileyici bir tarz, çok farkl bir yaklaşım...İnsanı düşünmeye, vicdan muhasebebesine yönlendiriyor.

0|1
    0|0
  • adam 10 numara adam...

0|0
    0|0
  • Arada kalmış bir filozof...

Ömrü yeterse gerçek dindar olacak kişi yani.

0|0
    0|0
  • Çok şeyler söyleniyor üzerinde ama ona karşı önyargılıyım.Okumadm,okumakta istemem..

0|0
    0|1
  • Tek diyeceğim İran bozuk bir mezheptir.

0|0
    0|1
    • İran diye bir Mezhepmi varmış?

Hiç bir insanın hiç bir insanı sorgulamaya hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Şii side Sunniside Ateistide Agnostiğide Hristiyanıda Museviside ne yaparsa kendine yapar.

Kimsenin hey sen bozulmuşsun yanlış yoldasın demeye hakkı yoktur.Şayet bunun için Allah Peygamberler göndermiştir.

• Sen lafı nerden dolandırdın yav,benim kasteddiğim İranın (Şii) mezhebi bozuktur.Evet kimse karışamaz ama ben burda soruya yanıt verdim.Bahsedilen şahıs İranlıdır.Ama bu soruyu soran arkadaşa cevap olarak verebilirdin bu cevabını uyardı.Eğer birtakım değerlendirilmeler yapılacaksa 4 büyük hak mezhebine yönelik yapılmalıdır zaten diğerleri bozuktur.Türkçe okuma ve anlama testi çözmeni öneririm sana.

• Rubailerini okuyanların hemen hüküm verdiği geniş bakış açılı güzel bir adam

0|0
    0|0
Yükleniyor...