Anarşizm-komünizm-sosyalizm ile ilgili tarafsız belgesellere nasıl ulaşırım?

Hepsi hakkında az çok bilgi sahibiyim ama yeterli görmüyorum.Tarihlerini, felsefelerini, amaçlarını tamamen öğrenmek ve kendime en uygun olanı benimsemek istiyorum artık arada kalmaktan bıktım.Şu daha güzel gözüküyor diye değil gerçekten mantıklı geleni seçmek istiyorum ama kitap ve yazı okumak bir süre sonra çok sıkıyor. Tarafsız bir şekilde haklarında bilgi sahibi olabileceğim belgeseller var mıdır? Nerden bulurum?

0|0
2|11

En İyi Erkek Görüşü

• Medyaya bulaşmış hiç bir program tarafsız değildir..

0|0
    0|0
    • bulaşmamışlarına nasıl ulaşırım? :)

• Varsa belki amatör tadında kısa film diyicem ama onlarda da bilimsel bir içerik bulabileceğinizi sanmıyorum...

Kitap okuyun efem..

Erkekler Ne Diyor 10

• Tarafsız kaynak yoktur. Her fikri kaynağından oku sonra karşı fikirlerine bak teraziye koy tart. Ben milliyetçilik derim çünkü ithal değil yerli malıdır. ;)

1|0
    0|1
  • Anarşizmi Libertarias filmiyle,
    Komünizm ve sosyalizmi der baader meinhof komplex, good bye lenin, modern times, che part one ve part two (2008)

belgesel olarak şimdiye kadar doğru dürüst bir şey duymadım, hep tarihsel belgeseller var (gerçi belgeseller de tarihsel)
    en iyisi kitap okuman tabi; bakunin, kropotkin, proudhon, lenin, troçki, marx&engels
    68 kuşağı için en iyi kaynak gün zileli nin kitaplarıdır. yarılma kitabıyla başlar. Kendisi 68 kuşağında maocu şu an ise anarşisttir.

0|0
    0|0
  • aç bir Kropotkin oku bacım

0|0
    0|0
  • ciddi araştırma istiyorsan hepsini tek tek ayrıntılı okumalısın. İbrahim Kaypakkaya'yı araştırıp yazılarını okumanı tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • Napican ki kapitalizm dunyanin her yaninda sildi o dusunceleri :) yilmaz erdogan bile banka reklamnda oynuyo pehh

0|0
    0|0
  • tarafsız objektif bir eser bulamazssın hepsini inceliyip okuyup izleyeceksin senin aklına yatan hangisiyse o dur sentezlersin secimini yaparsın

0|0
    0|0
  • Tarafsız yoktur

0|0
    0|0
  • ansiklopedik kaynaklardan..

0|0
    0|0
  • Ulaşamazsın, hepsi taraflıdır...

0|0
    0|0
  • hiç bir ideoloji tarafsız olarak ele alınamaz/ değerlendirilemez. dolayısıyla belgesel diye bir kaynak yok. yapman gereken hegel, k.marx, f.engels, v.i.lenin okuman olacaktır. hakkında fazlaca "eser" önerisinde bulunabilirim. sevgiler.

0|1
    0|0
    • Öneride bulunursan çok iyi olur gerçekten. Anarşizm-kapitalizm hepsi hakkında ne biliyorsan ne varsa. Özellikle che ile çok ilgilenmiştim zamanında hayatını, günlüklerini falan okudum kendi ağzından dinlemek sıkıcı olmadı ama direk tarihsel bilgi veren kitapları bitiremiyorum ölüyorum sıkıntıdan. Buna göre önerilerde bulunursan sevinirim :)

• anarşizmi bilemem ancak sosyalizmi/komünizmi basit bir dille ele alan bir kaynak bulamazsın. anlamak için ekonomi politiğini iyi bilmek gerekir. ancak en etkili ve diğerlerine oranla "daha sadec bir dil" olarak "sosyalizmin alfabesi"ni okumakta fayda var.

Kızlar Ne Diyor 2

• Tarafsız olan yok maalesef. Hem komünist-sosyalizm yanlısı belgeseller, kitaplar okurken hem de bu fikirlerin karşısında yer alan ideolojileri araştır. Link vermiyorum ama Sosyalist Forum iyi bir bilgi kaynağıdır. ;)

0|0
    0|0
  • Tarafsizini bulman hic kolay olmayacaktir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...