Sizin oralarda kız isteme nasıl oluyor? Yani geleneği nasıl?

Bizim orada kızı istemeye erkek tarafı anne baba ve ailedeki büyük birisiyle ( genellikle damadın babannesi falan olur) gidilir. Kız erkeğe her zamanki gibi zehir bir kahve içirtir, kız istenir babası verir sonra hazırlıklar başlar. Ev araba ve salon takımı erkeğe aittir, geri kalan yatak odası, tuvalet banyo, mutfak dolap vs bütün her seyi kız alır.

Bir de kız alma merasimi vardır; erkek tarafı evinden çıkar, kızın evine bir dolu araba ve davul zurnayla giderler. Gelin olacak kişi içeride (gelinlik hariç bir elbise ile) bekletilir. Önce bir oyun havası oynanır sonra damat kızı almak için babasından izin ister. Babası izin verir evin kapısından girebilmek için gelinin halası teyzesi para ister (temsili tabii ki de :)) Sonra içeri girilir, gelin almaya giden damadı gelin bir odaya kilitler; anahtarı almak için altın takarlar geline. Kısaca kızı evden alıp damadın evine temsili olarak götürme işlemi ortalama 5000 ile 10000 tl ye patlar. 200000 tl niz yoksa evlenmek zordur. Ve özellikle erkeğin evinden başka bir taşınamaz malı olmalıdır zor durumda satıp kızı rahat ettirmek için. Uzun lafın kısası siz Rus kızı alın ya da bekarlık sultanlıktır

Güncellemeler:
Bayaa yazmışım hea
Ben Marmaris liyim iki dede tarafıda marmarisli.
Ve Türk üz :)

0|0
79|56

En İyi Erkek Görüşü

• Allahın emri peygamberin kavliyle diye.. Ama ben hiç sevmem böyle şeyleri, illa birilerine gidip birşeyi kanıtlamak gibi seven sevmiş..

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 79

• Bizim buralarda damat kiz istemeye gitmez. Annesi babasi ve aile buyuklerenden biri gelir. onlara çay ikram edilir eger kizi verseler çaylara şeker ilave olunur. sonra nışan takılır. ilk önce kız evi düğün yapar. çeyiz kiz tarafına aittir başlık vermeden kiz alinamaz. gelinin kiyafeti ve saç makyaji damat tarafina aittir. Genel olarak kızın arkadaşları ve oğlan evinin akrabalarına önem verilir. sonra kına gecesi yapılır... ardından erkek tarafı düğün yapar. Gelin iki düğünde de gelinlik giyer ama ilk düğünde beyaz değil renkli gelinlik giyer. Gelin hazırlanip bekler Damadın akrabaları davul zurnayla gelir ilk önce kiz evinin kapısında çoşkuyla dans edilir. sonra damat eve girer geline gül taktim eder. gelinin kardeşi (kardesi yoksa amca oğlu) kirmizi kurdeleyi yedi kes gelinin beline baglar ( anam bacım kız gelin. eli ayağı düz gelin yedi oğul isterim bir tane kiz gelin) diyerek kurdeleyi yedi kes acip bağlar. sonra ortaya lamba koyulur ve gelinin babası gelinin elini tutup üç kes lambanın etrafında dolandırır. sonra imam gelir ve onlara hayır dua verir. evin kapsından çıkmazdan önce imam efendi Kuran-ı Kerimi yüksekten tutar gelin ve damat Kuran-ı Kerimin altından geçer. sonra da düğün salonuna (veya düğün nerdeyse ora) giderler. Gelin damadın evine vardığında ev kapısının önüne bir tane tabak koyulur ve gelin o tabağı topuklu ayakkabıyla kırmak zorundadir ( bu hiçte kolay değil) Sonarki gün de gelinin annesi pilav yaparak damadın evine götürür gelinin rakadaşları ve akrabaları misafir edilir akşamına da damatın arkadaşları ve arkarbaları aynı şekilde mmisafir edilir..

2|0
    0|0
  • Bizde gelinle damat Nisan ve düğünde yan yana gelmez. Ayıptır. Çeyiz adeti yoktur. Kardeş kuşağı (gelinliğin beline kırmızı kurdele) bağlanmaz. Çünkü o kurdele namusuyla bu evden çıkıyor (tabiri caizse "kız oğlan kız") anlamına gelmektedir ve biz Çeçenler de Çerkezlerde bun kıza ayıp sayılır. O kizin namusundan şüphe etmek gibi algılanır. Nisanda bir yemek yapılır özel Çerkez yemegi , oğlan Nisan evine girmez. Düğün olurken kizin bir koluna dayısı bir koluna babası girer öyle çıkarır evden ve öyle götürülür düğün yapilan yere. Çok uzun ve ilginçtir Çeçen \ Cerkez düğünleri. Özet geçtim :)

0|0
    0|0
  • Bizde normal damadın anne babası varsa anneanne dede vs evin büyükleri gelir bizde de anne baba dışında aileden büyük dayı veya amca vs onlar varsa onlar da kız evinde olur kız istenilir verilir tuzlu kahve içirilir sonra düğün ne zaman olur nişan yapılacak mı kaç bilezik yapılacak vs konuşulur. Asıl memleketimizden kız alırken sandık parasıydı kapı parasıydı yok bütün sülaleye bohça hazırlığıydı çok masraf olur hatta eğer kurban vs gibi bir bayram geçiyorsa kız için kurban bile kestirilir ama biz hiç öyle şeyler yaptırmadık. Normalde bir sandık parası için 10bin kapı parası için 10bin tl civarı para istenirken biz formaliteden olsun diye 150tl sandık parası almıştık mesela :D

0|0
    0|0
  • Anne baba varsa anneanne dede abi amca dayı hala teyze gelir istemeye hı birde damat var tabi onu unutma olmaz :) ev hemen şart eğil zamanla alınabilir arabada öyle, ev eşyalarını paylaşır iki taraf... genelde kız mutfak eşyaları ve ıvır zıvırları alır geri kalanı erkek, düğünü ınayı nişanı erkek yapar, mehir var geline altın alınır. kapı sandık kurdele parası var bizdede :) biz paylaştık şimdiden abamda ben kapı parasını alacağım daha çok oluyor ya ondan :)

0|0
    0|0
  • Bizde bu ailelere göre değişir. Kız genc biriyse, evde anasına beni istemeye gelecekler diye söyler. Erkeğin anası babası gelir, yerler içerler kızı isterler. Verilir. Sonra nişan, sonra düğün. Evi erkek alır, içini kız döşer dayar. bir de kıza altın felan alınır.
    Kız artık büyükse, 30 üstü kendisi evlenir. Ailelere bişey kalmaz.
    Erkek fakirse, nişan, düğün, altın ve s, işlerine para ve zaman masraf etmemek için kızı kaçırır. Bununlada uzun detaylı işlerden yaka kurtarılır.

0|0
    0|0
  • istemeden önce görücü gelme olayı vardır oglanla kız anlaşırsa ya da aileler karşı tarafı yani kızı ya da oglanı begenirse bir süre sonra istemeye gelinir lokum çikolata falan yenir , bazılarını isteme olayından sonrada yapabilir bu lokum söz olayını ondan sonra nişan falan yapılır görme dedikleri bir olay var bohça gider kız görmesiyse erkek tarafı eşyalar hediyeler alır gider damat görmesiyse kız tarafı alır hediyeleri eşyaları sonra dügünden önce erkek tarafı çeyiz almaya gelir kız tarafı sandıga oturur falan sonra kız tarafı eve çeyizleri falan yerleştirir cuma günü bayrak asarlar ve yemegi olur davul vb ile ama artık bu sadece köylerde yapılır oldu , cumartesi kına yaparlar davullu zurnalı önce erkek evi kız evine gelip kına yakar sonra kız evi erkek evine gider kına yakar bazı kişiler ise akşam herkes gidince geline tekrar kına yakıp aglatırlar dügün günüde kız evden alınır davulla zurnayla mahallenin ortasında göbek atar damat tarafı kız tarafı ise salya sümük dügün sonrası ise erkek tarafı konvoyla eve gider gelin arabadan inince önünde içinde şeker kuruyemiş vb bulunan küp kırarlar gelin kaynanasının parmagından bal yer kapıya yag sürer çivi falan çakar sonra tüm misafirlere gelinin getirdigi kuruyemiş ve tatlıdan ikram edilir sonra evli evine köylü köyüne :)

0|0
    0|0
    • Bizde sadece geline kına yakılır

• evet deryagı erkegin cin parmadına ve avuç içerisine de yakılıyor ankaradada öyle

• BenDe ankarayi yazdim zaten:)

• Bizim gelenek ve Görenekleri "deryağı" adlı kullanıcı üye anlatmış. Dememe birşey kalmamış. Fakat düşüncelerimi aktaracak olursak; saçma buluyorum.

0|0
    0|0
  • bizde valla buyukler gidilir de sadece sekerli cay icilir ee azeriyiz biz :D

0|1
    0|0
  • 10 burma bilezik bir 5'i 1 yerdeyle başlıyor tamamen maddiyat üzerine kurulu sen düşün artık :D

hayır kızlar da güzel olsa neysee :D
    o yüzden bu yörede erkekler 30'dan önce evlenemiyo ve çoğu da bekar kalmayı seçiyor

0|0
    0|0
  • ölünceye kadar çorba içmeye geldik der damat tarafı önce (istemeye geldik bamında) sonra eve girerler ve ailenin en yaşlı ve söz sahibi olan kişi kızı ister diyer kişilerde olanın gelirini filan anlatır kızda ben babamgille bir danışayım diyerekte 3 gün gibi bir süreç ister :) direk kabul olmaz bizde :D sonracıma olumlu cevap gelirse kurban kesilir eyer olumsuzsa kızın çeyizi hazır deyil derler :D ondan sonrada şerbet içme günü ayarlanır binevi söz kesme

0|0
    0|0
  • Sizin ki biraz değişikmişş :)
    Bizim doğuyla ege arası birşeydir :)
    Gelinir istenir ama istenmeden önce tuzlu acı farketmez bir kahve koyar o kahve biterse kız verilir bitmezse kız verilmez geri çevrilir :) İçeceksin arkadaşşş :) Sonra yüzükleri erkek tarafı alır ( Bazılarında kız tarafı erkeğin yüzüğünü erkek tarafın kızın yüzüğünü alıyor bizde yok )
    Çeyizde ortak yapılır kız tarafı mutfak ve yatak odasına bakar :)
    Ama daha çok bornoz işte havlu eşarp patik gibi büyük bir sandık yapılır :) Çeyiz çıkarkende biri oturur çeyizin üstüne ve kalkmaz para ister para alındıktan sonra çeyiz götürülür yatak odasına serilir :)
    Davul zurna düğünde evden çıkarken kuşak bağlanırken getirilir bizde :)
    Rabbim herkese en iyisini nasip etsin :)

0|0
    0|0
  • allahın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğluma istiyorum. eğer vermezseniz doğacak sonuçden biz sorumlu değiliz. DD

0|0
    0|0
  • bizde damat annesi babası aile büyükleri gelir kızı ister kızlı tuzlu kahve yapar içerler kız isteme başlar en snnda damt tafannın getrdiği tatlılar yenir nişan düğün hazırlıklıkları konuşulur. nişan içib kız için düğün için alşverişe çıkılır nişan masrafları damada aittir. nişan oldğnda aile büyüklerinden biri yüüzkleri damada takar ve çift sırayla büyüklerinin ellerini öperler daha sonra diğer misafrlerle tokalaşırlar. nişan çalgılı olr oynarlar ve nişan biter sonra dini nikah kyılr. düğün tarihi belirlenir. düğüne bir hafta kala gelinin çeyizi serilir. işte kıan gecesi ve düğün arka arkaya yapılır. kınadan birgün önce kız evinde kendi çaplarında eğelnce yaparlar. düğün olur. gündüz mevlüt okutulur oyundu yemekti derken akşam olr zaten. en sonda takı merasimi başlar takan kişi belirtilerk mikrofonla söylenir hafif espri tadında =)

0|1
    0|0
  • bizde kız tarafı nişan kına ve yatak odasını yapar sadece düğün ve evin geri kalanı erkeğe ait. bir de damatlığı kız tarafı alır

1|0
    0|0
  • bizde durumu kimin neye yetiyorsa o alır ne alınacağına kız ve erkek karar verir öyle çeyiz sandığı çıkartma kapı kesmede çocuklar yapar ve harçlık alırlar damadı donuna kadar soymazlar ayıptır yahu yuva kurana yardımcı olmak lazım bizim burada kuaförde ayrılan mı dersin kapı kesmede işi yıkılanmı dersin rezillik :/

0|0
    0|0
  • Oo bizden kız almak öyle kolay değildir erkek tarafını çok bekletirler ve istekler çok yüksektir. Şimdi ilk önce damat kendisi ya da bir aile büyüğü ile kızın babasıyla konuşmaya gider işte kızınızla evlenmeme izin verirmisiniz diye sorar sonra babanın verdiği cevaba göre erkek tarafı kız tarafını evine yemeğe davet edilir böylece bütün aile büyükleri tanışmış olur. Ondan sonra kız tarafı damadın geçmişini araştırır nasıl birisi olduğunu çalıştığı yerleri bazen aylarca herşeyini iyice araştırp öyle kabul ederler hatta poliste geçmişini araştıranlar bile var bizde. Sorun çıkmazsa aile tekrar kız evine davet edilir ve o zaman aynı türkiyede ki gibi söz takılır. Ama adece kıza tek taş takarlar erkek sadece evlendiğinde yüzük takar.

0|0
    1|0
  • bizde de aynı ama ben sevmiyorum bu kız isteme işini çok eski moda bişey :/ genelde geleneklere bağlı ve geleneklerin usulüne göre uygulanmasını seven biriyimdir ama kız istemeyi saçma buluyorum, bu yüzden ileride sevdiğim adamın bana evlenme teklifi ettiğini ve kabul ettiğimi her iki tarafı davet ettiğimiz bir yemekte açıklamayı düşünüyorum. tabi sevdiğim insan da bunu kabul ederse böyle yaparız, kız isteme olmaz, seviyoruz ve evleniyoruz deriz olur biter :)))

1|0
    0|0
  • ben de samsunluyum aynı şeyler burada da oluyor başka şehirlerde de bildiğim kadarıyla budur usulü, böyle olmayan var mı acaba onu sormak lazım :)

1|0
    0|0
  • Ailler taniyordur birbirini.. mutlaka kiz ve erkek arkadaslaryla ön görsme yapmislardir..
    Türk ise isterler kızı sonra nerede oturacaklari hangi eşyaya ihtiyaclari olacağni mevcut vutceyi konusurlar mümkün mertebe borca sokmzlar çifti

0|0
    0|0
    • İyiymiş :) yabancıysa almazlarmı?

• Yoo alirlar kimse etnik kimliğinden yargılanamaz büyük terbiyesizliktir.. Önemli olan dini inancı kökenleri değil sabıkasının olup olmadığı madde ve alkole düşkünlüğünn olup olmadığı toplumdaki hal ve hareketleri kendi parasini kazanip sorumluluklarini tasiyabilecek nitelikte olmasi

• Anladım :) o iyiymiş

• damadın annesi , kendisi ve babası kızı istemeye gitmez kızın babası da gelen misafirlerle muhatap bile olmaz hele kızın evde esamesi olmaz. amcalar dayılar ve babaların yakın arkadaşları işi yürütür. çünkü çoğu zaman önceden erkek ve kadın birbirini tanımış ve evlenmeye karar vermişlerdir. kız isteme sadece saygı amaçlı olur. hatta biz de kızın kaçırıldığı da çok olur. bu durum anormal karşılanmaz doğal olarak görülür.

0|0
    0|0
  • Erkek tarafı aile büyükleriyle gelir kızı ister, biz sizi bir araştıralım der kız tarafı. Ve eğer uygunsa tekrar çağırılır erkek tarafı , bu sefer damat iyi bir tuzlu kahve içer ve kız verilir. Söz bir kaç hafta içinde kesilir.

0|0
    0|0
  • Aydındayasıyorum ben. Geçen bir kız istemeye sahit oldum oha dedim resmen. Nefret ettim ya. Tam tamına erkek tarafı 30 kişi geldi. İnanabiliyo musun? 30 fincan kahve yapmak zorunda kaldık. Oturacak yer kalmadı. Lanet olaun öyle kız istemeye dedim. Nasıl istendiğini gelin bile duymadı kahve yetiştirmekten. Tatlısı cartı curtu derken baygın gibi uyumusum. Benimkinde anne babalar olsun sadece fazlasına lüzum yok. Öyle gelenek görenek olaylarının bazı noktası çok gıcık gerçekten.

0|0
    0|0
  • Bizim burada adet tüm eşyayı kız evi alır evi varsa kızın evinde kız tarafı alır imkanı uoksa ev ortak alınır

0|0
    0|0
  • Bursa'da pek davul zurna görmedim ama bu yapılmadığı anlamına gelmiyor. Burada genelde kız erkeği erkek kızı sevmiş ise giderler evlenirler. :ı Hatta annesi babası izin vermeyenler kaçıyorlar. :/ Kısacası yavaş yavaş eski kültürlerimizi unutuyoruz. Kaçmak ya da gizlice evlenmek falan.. İyice Amerika'ya özeniyoruz.

0|0
    1|0
    • Kötü o ben istemem

• Bence de çok kötü insanlar kendi benliğini kendi kültürünü bırakıp elin Amerikalısına özeniyor.. Yaptığı araçları ne bileyim icatları özen ama şu kültür işini özenme bari..

• Nerelisin abi sen yha, sanirim bunu genelllikle kurtler yapar, o yukarida yazdiklarini, ustellik bu rus kizlardan ne buluyorsunuz, rus kizi rus kizi rus kizi, sanki kiz kalmamis...
    bekarlik en iyi ve en guzel sey, ya evlenipte napicaksiniz,? misafir, sorumluluk, coluk cocuk= Baya bir stressli yani:/

1|0
    1|0
    • Serbest seks hayatın olucak. Evlenmeyince eve kız atmakla uğraş

• :D olsun ya ne yapalım :)

• Bilmiyorum hiç istemedim =D

0|0
    0|0
  • Haberlerde zehir zikkim bir kahve ertesi gün damat gida zehirlenmesinden ölür. Damati evlenmeden öldüren ilk gelin diye tarihe gecmistir heralde :))

0|0
    0|0
  • Bizdede öyle fakat bizde kız sadece yatak odasını birde tüm evin halı perde süs mutfak malzemelri beyaz esyalari ve bütün detaylı seylerini alır. Birde ceyiz günü olur damat annesiyle geline gündelik gecelik iç camaşır ve özel gün icin kiyafet alır. Gelin almaya gelirkende gelin gelinlikgini giymis olur hazır olur damat gelmeden kırmızı kuşağı takılır bir kac kisiyle odaya kitlenir para vs. vs. Birde dügünde gelini kacirirlar onun icinde bir para gider :D

0|0
    0|0
  • Bence damatlara yazık diyorum :) En evlenmek istemiyorum ama ailem öyle baskıcı değil bu konuda annemde babamda çok dedi bakalım kaynangildemi oturucaksın falan dedi. Annemde hani gelin evden çıkarken çok para istenir yaaa ben istemem dedi şu bu olsun demem dedi kızımı aldıktan sonra başına kalkarlar falan dedi gerek yok en temizindem gitsin mutlu olsun dedi öyle yani :) evlilik konusuda arkadaşimın düğününe bakarken oldu yoksa annemi şlk defa böyle konuşurken duydum

0|0
    0|0
  • Sizin orada kızlar iyi evlenebiliyormuş ne kadar saçma adetler öyle ya
    Bizde kız isteme Allah'ın emri Peygamberin kavli ile olur para pul boş işler bunlar

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    49

Erkekler Ne Diyor 55

• bızde kız ıstemeye gıdıldıgınde kız tarafının haberı vardır.. kız ıstenır verılmez! bır sonrakı tura kalır.. bır sonrakı turda kız verılecekse goturulen cıkolata acılır ıkram edılır, daha sonra kız ıstenır.. verılınce kahve içilir o kahve zehırlıdır, içmek zorundasın:) ardından yzukler takılır resımler oyunlar hak getıre...
    yalnız 200000 cok ıddıalı bır rakam, cıraganda dugun yapmıyorsunuz o yengelerın veya kardeslerın para ıstemesı hemen hemen her bolgede mevcutdur 100 lıra her kapıyı acar!! abartıya kacılmazsa bır dugun en fazla 30 mılyara bıter.. ınsanlar dugune harcayacakları parayı geleceklerı ıcın harcamalı!!

0|0
    0|0
  • Bizim orada hep kaçıyorlar :D

Sonra kızın kaçtığı aile ile kız tarafı uzlaşıyorlar :D Sonra bir düğün, tamamdır.

cut.

0|0
    0|0
  • Nasıl olsun gider isteriz işte :) anne baba

www.edize.com/.../...ya-geldiler-sanki-640x660.jpg

1|1
    0|0
  • biz sakaryalıyız hafız. öyle paramız pulumuz yok. bazı şeyler parasız da yapılır. adam olmayana kız vermezler. orayı salladım olum inanma :d.. kalabalık bir şekilde kız evine gidilir. büyükler konuşma yapar söz erkek tarafına gelince kızı isteyecek kişi ortamdaki dinine en düşkün kişi lafa gider efenim sebebi ziyaretimiz belli Allah ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz der. kız babası da efenim onlar oturmuş zaten kararını vermiş hayırlı uğurlu olsun der. o sırada yüzüğe bağlı kurdelede gelir. kız babası kurdeleyi kesmeye kalkar ama makas kesmez ve bu makas kesmiyo der başka makas gelir o da kesmiyo der ve erkek tarafın babası cebine elini atar ve bir miktar para çıkarır kıza ya da kardeşine verir ve makas keser. hadi hayırlı olsun

0|0
    0|0
  • Çiçek Çikolatanı Ananı Babanı Alacan Jilet Gibi Olacan Kız Tarafına Gidecen Az Konuşacak Aile İşte Kızın Babası Soracak Oğlumuz Ne İşle Uraşır Evi Felan var mı Kızımı Üzermi Diye
    Baban Diyecek İçkisi Sigarası Kumarı Yok Çok Şükür Evi Yok Ama Biriktiriyor Yakında Alacak Kızımızada Birkere Kötü Bişey Desin Kafasını Kırarım Diyecek
    Sonra Allahın Emri Peygamberin Kavliyle Kızımızı Oğlumuza İstiyoruz Diyecek
    Sonra Kız Tarfı
    NAH SANA KIZ EVSİZ ARABASIZ ADAMA BU DEVİRDE KIZ VERİLİRMİ S. Git EVİMDEN Diyecek :)

1|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • Bize gelin lazım damat değil :D

• kanka onlarda kızları kaçırıyor kızı kaçıran evleniyor işte kızın itiraz etme hakkı yok :D kim kaçırırsa onunla evlenmek zorunda ne kız itiraz edebliyor ne ailesi :D

• Önce tanışma olur erkek tarafı kız tarafınla tanışmaya gider ama damat ve kızın babası birbirlerini görmezler kız istemede de aynı kural geçerlidir ama kızı verirlerse damat girer kayınannesi ve kayınbabasının elini öper.. Sıra çeyizlerde :) Kız evine çeyiz almaya gidilir aa bir bakmışsın çeyiz sandığının üstünde kızımızın kardeşi veya abisi, ablası olmadı akrabalarından küçük bir çocuk ona para vermezsen sandığın üstünden kalkmaz he çocukla beraber taşıyalım dersen ise kapıda biri olur ordanda para damadımıza kitlenir...

0|0
    0|0
  • Bizim bura tofaşçı. 2001 model şahin. s miz var. Gayet bakımlı. Gidiyoruz abimle manitanın (abiminkinin) evinin önüne. Son ses müslüm gürses şarkısını açıyorız. Sonra başlıyoruz lastik yakmaya. Manita cama çıkıyor babasıyla birlikte. Abim sıfır çiziyor. Hafif ileri gidip dip gaz yapıp arabayı döndürüyor. Arabanın arka taraf sağ sol oynuyor. Abartıyı açıp gidiyoruz. :)

Bizim orda bir abinin bmw si var. Kız istemeye gittik hep beraber. Mahallecek. ARABASI OLANLAR GELDİ SADECE. Orda bütün herkez sırasıyla patinaj çekti. Kız e5 yanyolda oturuyor. Geniş alan yani. Öyle işte.

0|0
    0|0
  • Kozmopolit bir yerde yaşıyorum ve akrabalarımdan oldukça uzak bir şehirdeyim. Dolayısıyla burada her türlü adeti görebiliriz diyebilirim. Ne kadar saçma değil mi bu adetler felan? Seviyorsan, ailelere bildirilir, konuşulur ve iş tatlıya bağlanır. Ne o kahveye tuz atmaymış, erkeği dünyanın parasıyla rezil rüsva etmek gibi çağ dışı şeyler? Bırakın gençler seviyorsa birbirini evlensinler.

0|0
    0|0
  • Bizde de var kız alma merasimi ama öyle binlerce lira paraya falan gerek yok. Düğün masraflarını karşılar zaten gelen takılar bir kısmyla da ev eşyası düzersin. Kendi evin yoksa, kiraya çıkar oturursun. O ne öyle erkek milletini eşek gibi sömürmek? Biz daha ölmedik! Kendimi sömürtmem =)

0|0
    0|0
  • genel olarak aile büyükleri gider

0|0
    0|0
  • Gidilir istenir verilmezse kaçırılır:D

1|0
    0|0
  • aileek gidiyon. sülaleden gelmek idtryen varsa geliyoç amca hala dayı teyzeler v. s. :) abime 19 kişi gitmiştik kız istemeye :)) başka bir özelliği yok yani. :))

0|0
    0|0
  • Adam öyle bir soru sormuş ki sanki kendi abd'de yaşıyor biz Türkiye'de yaşıyoruz. Nasıl olacak? Çiçek çikolata anne baba yoksa amca ile damat gider kahveler içilir kız istenir. Bu kürtlerde de böyledir Türklerde de böyledir lazlarda da böyledir...

0|0
    0|0
    • Detaya incen öyle üstün körü olmaz

• Bayaa ucuzmuş :O benim takım 7000€ zengin falan değiliz havada atmıyorum yanlış anlama olmasın

• öhü öhü bu ne kardeş kuyumcu mu deden? :)

• Evlenmekten Soğudum ve Korkar Oldum :)

0|0
    0|0
  • bizde şerbeti kim dağıtırsa yaşadı demek kime şerbet verirse parayı alır :D tabi kız verildiyse eğer :D Ahıskalıyım bizim kız isteme alma örfümüz adetimiz çok güzeldir :)

0|0
    0|0
  • babanın ayakkabısını çivile, pilava kaşık batır gibi bişeyler vardı sanırım ayakkabıyı duvara çiviliyorduk :D bilmiyorum ben duydum sadece.

0|0
    0|0
  • Geleni ya babam ya dedem sopayla gönderir gibime geliyor, hayırlısı. Güzel konu ama :)

0|0
    0|0
  • anne görür oğluna söler çocuk kızı görür beğeniirse ister çok basit galiba :D

0|0
    0|0
  • önce erkek tarafı tanişmaya giderler kızın babası sevdiyse istemeye çagırırlar çiçek çikolata falan işte :)

0|0
    0|0
  • Bizim oralarda iki gönül bir olunca samanlık seyran olur.. İstersin verddiler verdiler yok vermezlerse atarsın Karakaçan'ın kıçına kaçırırsın kızı olur biter ;)

0|0
    0|0
  • Doğu Anadoluda bayağı farklı... anlatmak uzun sürer batıyla pek alakası yok bizim düğünlerin.. kendine has...

0|0
    0|0
  • bizim mardin midyatta kızı tartıyorlar kaç kilo çıkıyorsa okdr altın alıyorlar

0|0
    0|0
  • Kız isteme nedir ya? İnsan bu insan. Kurbanlık pazarındaki koyun değil. Yıl olmuş 2014 geleneklere bak.

0|0
    0|1
  • Anası beğenir oğlanı seni kızıma alıcam diye. ve İş bağlanır

0|0
    0|0
  • yazını okudum ama şıklarla yazının alakası pek yok diye düşündüm anket etmeseydin daha hoş olurdu

0|0
    0|0
  • Rus kızı daha mı ucuza geliyor. :D

0|0
    0|0
  • bizde yatak odası mutfak kıza aittir kız istemede tuzlu kahbe içirirler

0|0
    0|0
  • Allahınız yok mu lan sizin :S

0|0
    0|0
  • ya sen neden hep günün sorusu seçiliyorsun? 23/4 cevap aldığın için mi?

0|0
    0|0
    • bu arada bizim burada hemen hemen aynı. sadece damat adayı istemeye gitmez aile büyükleri gider ister.

• baktım sorularına iyi birisin. ama yöneticiler çok umursamazlar.. cinsellik değil resmen GANG BANG !! cinsel yaşam denince toplumda bir seviye olur. bence daha çok denetlenmeli ve gizli kullanıcı olayı kaldırılmalı..

• Erkekler Devam
    25
Yükleniyor...