Türkiye'deki sanat anlayışı?

Arkadaşlar sorum açık, ülkemizdeki sanat anlayışına karşı nasıl bir tutumunuz var ve sizce ülkemizde sanat bitti mi?, bitiyor mu?, yoksa yükseliyor ama sanat sanat olmaktan ayrıldı mı?

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Günümüzde bireyselleşme daha da arttı ve kozmopolitizm yükselişte, sanat ve kültürü de bundan ayıramayız. Bence bunun bir iyi bir de kötü tarafı var. Kötü olanı, postmodern yani kurgu oyunlarıyla ve yeni biçemler üsluplarla anlatım bozulabiliyor ve nitelikten ödün veriliyor. Ayrıca globalleşen dünyayla birlikte "tektipleştirici" eserler pıtrak gibi çoğalıyor. Sanatı da bu noktada ayrı tutamayız. İyi yönse bu bireysel çeşitliliğin eskinin birikimlerinden de güç alarak daha güzel şeyler yaratabileceği. Türkiye gibi sanatsal anlamda daa bir geride olan çeper ülkelerde de bu endişeler daha yakıcı yaşanıyor.

Sanatın bittiğini düşünmüyorum her zaman meşaleyi yakacak birileri çıkacaktır. Bu toprakların köklü bir kültürü var en başta.

0|0
    0|0
    • çok yetenekli sanatçılarımız var fakat totale hitap etmek için onların yerine reytinge daha fazla etki edecek adamları alıyorlar.aslında totalin de bir sanat kültürü olması lazım ki sanat alanında başarılı atımlar da bulunalım bence.

• Teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 3

• Çok güzel bir soru.. Her eline fırçayı, mikrofonu alan okumadan etmeden sanatçı oluyor. Tabii okumadan fa olunur sonuçta bu yetenek işi ama sanatçı olmak için sanatla uğraşılmaz yetenek varsa uğraşılır olmadı hobi olarak yapılır. Benim sanat görüşüme gelirsek ben de şuanda resim sanatçısı olma yolundayım işimi gerçeğiyle yapabilmek için haftanın beş gününü kursta geçiriyorum bilhassa sanat adına bişeyler yapabilmek için. Ülkemizdeki sanat anlayışına gelirsek ne yazık ki sanat fazla önemsenmiyor heykeller yıkılıyor, şarkıcılarımız siyaset yüzünden aşağılanır.. Ve daha bir sürü şey. Sanat aslında çok özgür bişeydir her gördüğünü çizersin, söylersin, yazarsın kimse karışamaz sana. Sanat toplum için değil, sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • Bir düşün beni yarı yüreksiz,
    Dolunay gibi tam hareketsiz,
    Hedef olmadan aşkta emeksiz,
    Biri gül dolu, biri çamur..

müzik hakkında şu şarkıları yapanları ve dinleyenleri konuşmak lazım ama çok gereksiz.

0|0
    0|0
  • Sanat diye birsey kalmadi bu devirde soyunana sanatci der olduk

0|0
    0|0
    • artık sanatçı olmak için yetenek dahi lazım değil, güzelsen olur yetenekli ve çirkinsen olmaz çünkü sanat bir güzellik sanatı oldu resmen ve her an ayaklar altına alınabilir bir olay.gerçekten bu duruma alışmaya da niyetim yok.

Erkekler Ne Diyor 6

• Bu soruya bir sanatçı olarak sanatçı perspektifinden bakabilirim.
    Sanatçı toplumun anlayışına göre üretmez. Ama bazen toplumun sanatçının üretkenliğini etkilediği olmuştur. Bu yüzden bazı sanatçılar göç ederler.
    Ülkede sanatını gerçekten hakkıyla icra eden insanlar elbette var. Ancak yeni yetenekler yetişmiyorlar. Çünkü artık anneler babalar da çocukları iş bulsun, memur olsun zihniyetindeler. Bir keman kursundan ziyade bir dershane çok daha öncelikli geliyor onlar için...

1|0
    0|0
  • Türkiyede sanat son demlerini yaşıyor...
    Uzunca yazmayacağım ama sanat için sanatçı gerekir ve bu toplum sanatçı üretecek donanıma sahip değil.

0|0
    0|0
  • Sanata ve sanatciya saygi olmadigi surece ilerleme söz konusu bile olamaz. Sanat yapmak isteyen cok ama onlarin önüne takoz koyan bireyde çok. İsin bu kisminda devlete cok şey düşüyor ama ondanda kimseye bir hayir yok.

0|0
    0|0
  • Dala göre kişiye göre değişir.Müzik bir sanattır benim gözümde Türkiyede de revaçta olan bir sanat dalı ama Moda mesela modayı sanat modacıyı sanatçı olarak görmem.

0|0
    0|0
  • Sanat ve sanatçı hiçbir zaman değer görmedi, adam gibi emek veren sanatçılar yerine soytarıların rağbet gördüğü bir yer haline geldi.Eskiden ne şarkılar vardı adamın içine işleyen, şimdi 2-3 cümleden oluşan saçma sapan şeyler ortaya çıktı.Sadece sanatta değil, sporda da bir varlık gösteremiyoruz, milli maçları izlerken oluşan eski heyecanımızı da yitirttiler.

0|0
    0|0
    • spor apayrı bir konu bence.çünkü bir ülkenin tek sporu sadece futbol olamaz.geçenlerde selçuk aydın'ın 1 numaralı contender olmak için ve dolayısıyla da hafif orta siklet ünvan maçına ramak kala kötü şartlardan dolayı yenildi ve de neredeyse hiç kimse bilmiyordu onun o maçı yapacağını.

• Tabii ki genel anlamda da düşünebiliriz.

• Olmayan bir şeyden bahsediyosun

0|0
    0|0
Yükleniyor...