Sizce sanat sanat için mi , sanat toplum için mi?

Yılların sorusudur..Sanat kendi içerisinde yeterince değer taşıdığı gibi anlamayacak olan bir insana da hitap etmesi mümkün değil.
Bu durumda insana değmeyen sanatın , sanat olduğundan bahsedebilir miyiz?
Veya anlamayan insan gurubu yüzünden , o sanatı görmezden gelebilir miyiz?

0|0
9|12

En İyi Erkek Görüşü

• Son zamanlarda körleşen ve basitleşen bir sanat anlayışımız vardır ama hiç o konuya girmek istemiyorum yoksa çok uzayacak olay.evet sanat toplum için mi yoksa sanat sanat için mi?
    sanat malzemesi toplum olup o malzemeleri seçilebilen bir olaydır.yani oradaki toplumu belirleye bilirsin ya da kendi sanatını yaparsın.herkesin sanat anlayışı farklı olduğundan kişiye aykırı gelen sanat bazılarına gerçekten sanat için yapılmış gelebilir.yani çelişen bir durum var ortada.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• sanat sanat için

0|0
    0|0
  • Sanat toplum için olmalı. Sanatçıların hitap ettikleri kesimler vardır. Sanatçılar, insanların, edebi eserlerden veya müziklerden aldıkları hazzı hesaba katmalıdır.

0|0
    0|0
    • Fakat o değerler sembolik olarak koyulmuşsa? Bu durumda kıymetli olduğu kadar anlaşılmaz da olabilir.

• Sanatı sınırlandırmaktan bahsedebilir miyiz?

• Kültürlü bir insanla tartıştığımı hissediyorum :)
      Sanatı elbet sınırlandıramayız. Fakat anlaşılabilir seviyesini yüksek tutması gerekir.

• Sanatçıyı toplu etkilediği için sanat için toplumdur

0|0
    0|0
  • bizde sanat insanları birleştirmek yerine ayırıyor, belli başlı kişilerin elinde olduğu için belli bir kesim yanına bile yanaşamıyor, yanaştırmıyorlar...

0|0
    0|0
    • Katılmıyorum sanata ulaşmak isteyen herkes ücretsiz olarak sergiye gidebilir.
      Veya müzeye gidebilir. Toplum değer verip ilgi gösterse de kıymetli, göstermese de kıymetli. Ama ilgi arttıkça ihtişamı da yükselip hem sanat , hemde toplum güçlenecektir.

• çok haklısın, yorum tam yerinde olmuş, yüreğine sağlık

• sanat toplum için olmazsa onu değerli kılmaz

0|0
    0|0
    • Fakat o değerler sembolik olarak koyulmuşsa? Bu durumda kıymetli olduğu kadar anlaşılmaz da olabilir.

• tamam o zaman , anlaşılmazı kendi içlerinde değerlendirsinler :)

• artık kafa nasıl bır durumdaysa sanat ıcın soyunur musun anladım :)

0|0
    0|0
  • Sanat şahsi ve muhteremdir :D

0|0
    0|0
  • lise yıllarımı hatırladım:D

0|0
    0|0
  • ben mutlu oldugum icin yapiyorum, gerisi beni ilgilendirmez

0|0
    0|0
  • Sanat şahsi ve muhteremdir.

0|0
    0|0
  • Sanat için sanat. Toplumun sanata ihtiyacı yoktur. Herkes kendi sanatını yaratmalıdır. Sanat için sanat görüşüyle yazılan eserler zaten aydın kesime hitap eder.

0|0
    0|0
    • Toplumun sanata nasıl ihtiyacı olmaz? Bir toplumun sanatı işlenmiyorsa o toplum çürümeye mahkumdur.

• Sanat sanat için vardır. Bitti. Şimdi kulak*göz kafiye atılmasına girmeyelim.

Kızlar Ne Diyor 9

• Sanat kişide sanat için icra edilmeli toplum değerlerınde de sanata dikkat edilmeli. Kişisel olarak sanat sanat içindir kendi zevklerini icra edersin bu zevkleri de topluma sunarsın. Yani ikisi.

0|0
    0|0
    • Sınırlandırıyorsun ama burada. Sanatta sınırlandırmaktan bahsetmek ne kadar doğru?

• sanat için sanat..sanat pragmatik olmaya başladığı an özelliğliğini kaybeder.

0|0
    0|0
  • bence sanat toplum için. topluma değinmeyecekse ne anlamı kalır sanat yapmanın

0|0
    0|0
    • Peki o eserin sanat taşıdığı değer ve anlamın sanat olmadığını iddia edebilir miyiz?
      Toplum o sanatı kavrayabilecek nitelikte mi?

• Bir adada yalnız yaşayan bir insan da duvarlara resim yapabilir, kendince sanatını icra eder; yani sanat sanat içindir

0|0
    0|0
    • Kendini ifade edebilmek adına topluma sunulmuştur ama.

• Issız bir adada kendini topluma nasıl ifade edebilirsin ki

• Sanat hem toplum hemde sanat için yapılmalı

0|0
    0|0
  • Kendim icin sanat?

0|0
    0|0
  • valla soru başlığın bugün yaptığımız sınav sorusuna benziyo :D

0|0
    0|0
  • ne sanat ıcın ne toplum ıcın kendım ıcın yapyrm

0|0
    0|0
  • Bence sanat sanat icin olmali. Herkes istedigi gibi algilayabiliyor cunku. Ama toplumun ben bunu anlamiyorum deyip uzaklasmamasi kendini sanati anlamaya calisarak gelistirmesi gerekiyor bence. Sanatla toplum ic ice olmali ama sanatin toplumdan tamamen kopmadan bkraz disarida kalmasi gerekir diye dusunuyorum. Cunku sanatci etrafi kendine gore yorumlar sanat eseri de dogal olarak bireysel olur

0|0
    0|0
Yükleniyor...