Sizce Moğollar Türk müdür?

arkadaşlar tarihe karşı gelişen ilgim doğrultusunda takıldığım sorulardan biridir yorumunuza sorulur bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

0|0
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• Burada yalan-yanlış şeyler yazılmış.Birincisi, Türkler, Moğol değildir, Moğollar da Türk değildir.Türkik ve Mongolik kavimler tarihten beri farklıdır.Ancak, coğrafya ve asırlardır devam eden karışımlar sonucunda, net bir Türk tipi de mevcut değildir.Moğolistan da Türkik kavim olarak Kazaklar ve Tuva Türkleri'nin bir kolu olan Dukalar yaşamaktadır ve hepsi kendi etnik kimlikeri ve ayırt edici özellikleri vardır.Orta Asya da ki, Türkik kavimlerin Anadolu da Türk topluluklarına göre, daha çok çekik gözlü olması ise, iklim ve karışımla ilgilidir.Türkler, kimi bölgeler de hafif çekik gözlü olsalarda, ten olarak sarı değilde, beyaz sayılırlar.Bir başka gerçekse, Hun kökenli diğer halkların (Macarlar, Finler, Estonlar, Mariler vs) genel de çekik gözlü değildir, tarihsel süreçte uluslaşmalar, milliyet kavramları ortaya çıkınca, başka farklılıklarda oluşmuştur.Öte yandan Cengizhan Türk değil, tam bir Moğol dur.Orta Asya da ki Türkik kavimler de, her ne kadar biraz çekik gözlü olsalar bile, içlerinde renkli gözlü olanlar bile var.Ancak, Türkler ve Moğollar'ın akrabalık bağı ne dir? Bu konuda, tam bir bilgiye sahip değiliz, zaten bütün insan ırkları bir biçimde birbiriyle akrabadır.Irklar ve diller, sonradan ortaya çıkmıştır.Bir başka gerçekse, İslamiyet asla ve de asla Türklüğün ölçüsü olamaz, Müslüman olmayan Türk topluluklarında binlerce yıllık kültür ve gelenekleri yaşatma özelliği çok çok fazla.

0|0
    0|0
    • bu sorunun cevabı yok sanırım kesin türk diyenler karsısında değil diyenlerde fazla yalnız annesi türk babası Moğol diye bir rivayet var

• Bende Türk demiyorumda kökenlerde bir akrabalık olduğunu biliyorum dediğiniz gibi ama ben Cengizhanı yarı Türk diye biliyorum hangimizinki doğru hangimizin ki yanlış bilemem sonuçta kesin bir şey bulamamışlar araştırmacılar.

• Şunu söyleyim, Moğollar dünyanın en savaşçı halkarından bir tanesidir.Bu nedenle, büyük çoğunluğu at sırtında ölmüştür ve bu gün ki, nüfusları da ortadadır.Bir başka gerçekse, Çinliler Çin Seddini, Moğollardan korktuğu için örmüşlerdir.Cengiz Han'ın Moğol olduğu kesindir.Ancak, mesela sana başka bir örnek veriyim, bazı tarih kitapları da Timurlenk'i Moğol yazar, bu da yanlıştır.Çünkü Timurlenk Moğol değil, Türk tür.Kendisi Moğollar'ın desteğini almak amacıyla, hiç bir alakası olmadığı halde, atalarını Moğol soyuna dayandırmış ve bu sayede Moğollar'ın desteğini alarak, başarılıda olmuştur.Tarih te çok ilginç gerçekler var, özellikle de tarih kitaplarına bilinçli olarak yanlış yazılan.En basit örneği, ben ilkokul, ortaokul, lise ve yüksekokulda ki tarih kitaplarının, hiç birinde Emeviler'in Türkler'e yapmış olduğu soykırımdan bahsettiğini duymadım.Türkleri zorla, soykırımla Müslüman yaptıklarını, bu gerçeği bilerek gizliyorlar.

Erkekler Ne Diyor 19

• Moğollar Sarı Irktan'dır, Halk Moğoldur, Yöneticilerin Türk Asıllı Olmasından Ötürü Öyle Deniliyor Ama Onlar Türk'tü Denildiğinde Dünya Bize Gülüyorlardı Moğolların Vermiş Olduğu Zararları Araştırın Derim...

0|1
    0|0
    • o zararlardan haberim var benim ama türk olduklarını ıspatlamak için miletce elimizden geleni yapıyoruz birde Cengizhan türkse zaten olaylar onun basının altından çıkıyor verdiği zararlarla bagdastıramadım

• Türk Milletinin Böyle bir Bizleştirme Hastalığı Var Kürtlere Dağ Türkleri, Lazlara Deniz Türkleri, Çerkezlere Kafkas Türkleri, Kızılderililer Türk, Moğollar Türk Hatta Aşırıya Gidip Dünya Halklarının Türkler'den Türediğini Söyliyenler'de Gördük Ya'da Cumhuriyet Dönemindeydi Sanırım Hz.Muhammed Türk'tü Gibi Aşırı Milliyetçi Zihniyetler'de Var Bu Ülkede..!

Bırakın Dünya Farklılıkları İle Güzel..!

• Moğollar Türk değildir, Türkler de Moğol değildir. Ayrı halklardır.

Ayrıca "Türkler" kelimesi de, "Çerkezler" lafında olduğu gibi, birden fazla halkı kapsıyor.

0|0
    0|0
  • Türk değiller ama uzun yıllar boyunca Türklerin hakimiyetinde kaldıkları için Moğolca da Türkçeye benzer kelimeler ve türklerle kültür benzerliği var.

0|0
    0|0
    • Moğollar mi türk hakimiyetinde kalmış?

• evet.sonra cengiz han sayesinde güçlenip bağımsızlıklarını aldılar ve türklere çok çektirdiler.

• değiller ancak kök olarak aynı soydan geliyoruz.

ikiside yafes in çocuklarından gelir diye geçiyor.

0|0
    0|0
  • Tam olarak değiller, bildiğim kadarıyla bir akrabalık var. Bunun dışında Türk geleneklerinden, yaşayışlarından ve ordu sistemlerinden etkileniyorlar.

0|0
    0|0
    • kpss kitaplarımız ilk islam devletleri içinde yer vermiş ve adamlar bizi yakıp yıkmış resmen anlamadım ben bu işi

• Timur harikadır. Ben bir çok Osmanlı Padişahından daha çok severim Timur'u. Kendisi bir askeri dehadır ve Türktür.

• Evet bende. Çoğu osmanlı padişahına taş çıkartır. Aynen dediklerin benim bir şey dememe gerek yok. :D

• bu kadar sorun varken bunu mu merak ettin türk olsa ne olmasa ne olur sorunları çözer mi bu kafayı bırakın

0|0
    0|0
  • Türktür, Türk kalacaklar

0|0
    0|0
  • Türkleşmiştirler. Çoğu moğolda bunu kabul eder.

0|0
    0|0
    • etmezler acı tarafı da göktürk kitabelerinde türklerin ana yurdu Moğolistan diye geçer.

• peki teşekkür ederim :)

• Rica ederim. :)

• 3 erkege bir kadın alan bir ırk türk olamaz... islamlaşanlar bizim kültüre yaklaşmıs asimile etmisz ama din deiştirmeyenler hariç

0|0
    0|0
  • kesınlıkle degıldır...

0|0
    0|0
  • bir fikrim yok değillerdir

0|0
    0|0
  • valla biz bilmiyorum

0|0
    0|0
  • TÜRK Irkı değiller.

0|0
    0|0
    • tamam sonradan türkleşmişler tamam türklerde kendi aralarında savaşıyorlar iyi tamam güzelde biz oğuz bouyusak diğerleri gelip bize saldırıyorsa diğer boylarle diğer devletlerin ne farkı kaldı niye türk devleri adı altında bir sürü devlet öğreniyoruz b.selçuklular t.selcukluları Osmanlı ve türkiye yetmiyor mu. eğer İskitlerden başlayıp hepsini öğrenceksek niye türk adı altında öğreniyoruz eğer hepimiz tek milletsek niye savaşıyoruz adamlar bizi dostu olarak görmüyorsa nasıl milletiz. kafam cok karısık

• Hasktir ordan am-k ben Geçmiştekiler Türk değildi demiyorum tamam Türkler sonradan Müslüman oldu ama TÜRKlerin her zaman Tevhid inancı vardı yani Bir yatarıcı olduğu inancı zina , hırsızlık yapanı cezalandırır ve öldükten sonra hayat olduğuna inanırlardı. Günümüzde ise Türk Müslümansa Türktür. Am-k enayisi bir sk biliyormuşsun gibi konusma.

• Tamam nasıl istiyosan öyle düşün senle uğraşamıcam.

• İslamiyetten önceki türk kültürü ile moğol kültürünün arasındaki benzerlik yadsınamaz.

0|0
    0|0
  • %1000000 türktür..hiçbir şekilde türk olmadıklarını söyleyemezsiniz..tarih var kitaplar var..

0|0
    0|0
  • Türk diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Türk değiller bende milliyetçiyim ama bütün dünyayı Türk yapmaya meraklı insanları anlamıyorum

0|0
    0|0
  • Türk olsalar ne değişir olmasalar ne değişir? türklerin ve çinlilerin melezi bir millet

0|0
    0|0
  • Türk değiller.

0|0
    0|0
  • türk olanlar var

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• http://tr.wikipedia.org/wiki/Mo%C4%9Follar

wiki amcadan anladığım kadarıyla türk değilmişler.

0|0
    1|0
  • şöyle ki moğollar ayrı bir ırk ilk başta aynı ırk gibi görünsek de kafa yapılarımız bile farklı onları kafa yapıları basıkken bizimki uzun

0|0
    0|0
  • ne alaka ya bunlar bizimkileri kesmiş zamanında doğudaki türkler sever onları nedenini bilmiyorum

0|0
    0|0
  • tarihçimiz değil demişti sanırım pek net hatırlayamadım ama sizin için sorarım

0|0
    0|0
Yükleniyor...