Kapat

Şu an, şimdi, yaşamakta olduğumuz ataerkil toplum yapısı anaerkil yapıya dönseydi neler olurdu?

Şu an, şimdi, yaşamakta olduğumuz ataerkil toplum yapısı anaerkil yapıya dönseydi neler olurdu?

Anaerkillik, toplumda kadının, özellikle "ana"nın etkin (baskın-başat) olma halidir. Matriarka veya maderşahilik olarak adlandırılan bir tür toplumsal örgütlenme düzeni. Bu düzenin temelini kadının üstünlüğü fikri oluşturur; soy kadınlar tarafından belirlenir, hakimiyet kadınlarındır. Bu toplumlarda kadınlara erkeklerden daha çok saygı gösterilir. Bu kadın üstünlüğü ilkesi etrafında, toplumun kültürü, adetleri, inancı ve mitolojisi, ataerkil düzenli toplumunkinden farklı bir biçim oluşturur.

Güncellemeler:
Yani kadınların tam hükümranlığı mı yaşanırdı? Yada bu günkü olan biten herşeyin tam tersi mi olur?

Kadınların tam statüsü nasıl bir şekilde olurdu?

0|0
0|2

En İyi Erkek Görüşü

• Herşeyden önce erkek hegomanyasıyle ortaya çıkmış ve kadına baskı aracı, sömürme metodu, sindirme yöntemi olan, bekaret, 'kız', namus (ki erkeğe namussuz denilmiyor), kaşar, *ruspu, vb cinsel ayrımcılık kavramları olmazdı. Toplumda erkeklerin gücü ele geçirme savaşında kadını yenmek ve köleleştirmek için ortaya atılan bu kavramlar günümüzdeki anlamını yitirirdi. Hatta bu kavramlar belki erkekler için kullanılmaya başlardı.

Kadının adalet duygusunun daha az olduğu söylenir kimi düşünürlerce. Lakin kadın, benim gözümde yaratıcının en büyük hikmeti ve yer yüzünde onun varlığını kanıtlayandır. Böylesi bir esneklik ve güç daha önce hiç görülmemiştir. Böylesi güçlü bir cinsin yönetsel adaleti her nasıl olursa olsun daha adil olacağı kanısındayım. Çünkü kadın, doğası gereği çocuklarına yettiği kadar davranmayı bilir ki bunu komple bir topluma da uygulayabilirlerdi.

Şuan erkeğin değer yargı sistemiyle oluşturulmuş herşey yıkılmış olurdu. Aile yapısı anaerkil olur ki bu gayet mantıklı. Antropolojik araştırmalarda anaerkil toplumlarda kadının daha üst bir statüde olmadığı ve iki cinsin birbirine eşit olduğu söylenmekte (kaynak yok) . lakin anaertil dönemde kadının doğurganlığı ve bir canlı yaratabilme gücü nedeniyle toplumda statü sahibi olduğu düşünülüyor.

Ee peki kadınımız yine aynı özelliklere sahip. Ama iktidar savaşında kanlı bir çatışmayı erkek sürdürüyor. Ki erkek hegomanyası aslında bindiği dalı kesiyor. Ona can veren kadını yok ediyor.

Ona anlam veren kadını yok ediyor. Kadın olmadan ne erkeğin anlamı kalır, ne erkeğin yaşam şansı olur.

Anlamıyorum, onlarsız bir anlamı olmadığı halde neden erkek kendi ipini çekiyor ve bu arada kadınları sürüklüyor? Evet çok yanlı yazmış olabilirim ama ben burada kadınların ezildiğine tanık oluyorum. Onların varlığı yok sayılıyor, onların kararları, düşünceleri, kariyerleri, emekleri, onların kadın olma hakkı yok sayılıyor.

Herşeyden öte, anaerkil bir toplumda yaşasaydık : "kadın doğulmaz, kadın olunur" sözünü söylemezdi, Simon de Beauvoir. Çünkü kadına kadın olma hakkı verilir ve ona "evlilik, sadakat eden eş, anne, evin, çocukların ve kocanın nihai bakıcısı" gibi görevler ödevler yüklenmezdi. Kadının kadın olması için toplumsal ataerkil taşlarla yontulması, beyninin şekillendirilmesi, sömürülmesi gerçeği olmazdı. O sevimli kız çocuğunun, hep hayat cümlesinde özne değil "tümleç" olması durumu yaşanmazdı. "Kadına kadınlığından dolayı değil, istenilen şekilde davrandığı, itaat ettiği için "kadın" deniyor, köle olana "kadın" diyor ataerkil toplumlar, yoksa türlü türlü kelimeler yakıştırılıyor" ve bu durum devam etmezdi anaerkil olsaydık. Kadın, birisi karşısında öteki olarak görülmez, herşeyde erkek baz alınarak ölçülmez, mutlak bir ölçü sisteminde değerlendirlirdi.

Bir de şu erkekler tarafından beyni yıkanmış, onlar gibi düşünen, o sistemin kölesi olmuş, yada ruhunu onlara satmış kadınlar olmazdı.. Hayat daha düzenli ve adil olurdu kısaca. Çünkü kadının tanrıçasal yönleri var. Kadın hayatın kaynağıdır!

0|1
    0|0
    • klavyene yazık be kardeşim üsenmiyomusun hiç ben okumaya bile üşendim.

• Mutlak bir anaerkil toplumda kağıt üzerinde kadınların mehomanyası kurulacakmış gibi görünüyor. Fakat kadınların daha uzlaşmaıc olduğunu düşünüyorum. Orta asyadaki kazılarda, anaerkil dönemden kalma buluntuların, kadın üstünlüğü değil de kadın-erkek statü eşitliği,birbirine denkliğini gösterdiği söyleniyordu. yani anaerkil düzenle yaşarken daha eşit bir seviyedelermiş. Bence bu denk olma durumu yine olabilir, kadının iktidar hayali yerine daha geniş bir açıdan üstün olma durumu olacaktır sanırım

• @güncelleme: bir önceki yorumdaki gibi, mutlak kadın baskısı yerine, daha denk statü ve dengeli bir toplum olacağına inanıyorum, kadının bazı özel güçleri ve evrenle derin bağları olduğu kanısındayım

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 1

• dunyada aslinda ataerkil yapi yok ki, ataerkil gorunen anaerkil ve acikca anaerkil yapilar var, en desek de kadinlarin oyuncagi olmamiz ( en azindan hayatimizin bir doneminde ) kesin... kadina muhtac doguyoruz ( anne ) ve hayatimizdaki guc istegimiz bile kadinlari elde etmek icin var... ne yapsak da onlarin gucune ulasamiyoruz cunku ( dogum )

1|1
    0|0
    • Erkekler dünyayı, erkekleri de kadınlar yönetiyor yani :))

• aynen oyle :) ama biz bunu kabullenene kadar kadinlari yonetemiyoruz o ayri :D en azindan durumu anlayinca yonetmemize izin veriyorlar arada

Yükleniyor...