Osmanlı Devleti laik değil fakat Osmanlı padişahlarının laik olduğunu düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Osmanlı Devleti yönetim birimi olarak laiklik ilkesine göre yönetmiyordu. Laiklik ilkesinde din ayrımı yoktur zaten. Fakat Osmanlı padişahlarına bakarsanız fethettikleri yerlerde ki insanları inanç yönünden zorlamamakla beraber onlara dini inançlarını özgürce yaşama hakkı da tanımıştır. Hatta onlara iş olanakları bile tanımıştır. Fatih Sultan Mehmed İstanbul'u aldığı zaman oradaki halkın inancını serbest bırakmıştır. Laiklik din ve vicdan özgürlüğüdür. Osmanlı padişahlarının hepsine bakarsanız hepside bu yol üzerinde ilerlemiştir. O halde Osmanlı padişahlarının laiklik ilkesini benimsediğini söyleyebilir miyiz? Osmanlı padişahları istese inanç yönünden onları kısıtlayabilirdi.

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• Hoşgörülüdürler diyebiliriz.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Hiç sanmıyorum

0|1
    0|0
    • Peki Osmanlı padişahlarının onlara karşı anlayışlı ve hoşgörülü davrandığını söyleyebilir miyiz?

• sanmıyorum çünkü kendisi de yeniçeri ocağından ayrı olarak şii değil sünniydi

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Yanılıyosun bu sadece devletin hoşgörülü bir yapısının olduğunu gösterir. Ayrıca gayti muslimlerin ayrı mahkemelerde yargılanıp, vergi tahsisinde müslümanlara oranla iki katı vergi ödedikleri de bir ayrı muhabbettir.. Laiklik olması İçin hilafet sisteminin tamamen olmaması gereklidir.. Halife oldukça laiklik söz konusu olamaz.. Yani yine yönetim dine dayalıdır.. Cihat, gaza bunların konusunu acmiyorum..

1|0
    0|0
    • Vergi doğru. Laik olsaydı vergileri de eşit oranda almaları gerekirdi. Beklediğim cevapta buydu teşekkürler.

• Laik değiller sadece anlayışlılar...

0|1
    0|0
  • islam a göre yönetiyorlardı işte. islam da zaten din de zorlama yoktur der. osmanlı padişahları da kimseyi din değiştirmesi konusunda zorlamamıştır.

0|0
    0|0
  • Zaten şimdiki yobazların kavrayamadığı şey bu. Kendilerinde aynı hoşgörü olmadığı halde başbakana domalıyorlar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...