Kuran, İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni'ni okuyan arkadaşlara bir sorum olacak?

İlk kez bir Muazzez İlmiye Çığ kitabı okudum. Uzatmadan gireyim. Hoca bu kitapta bütün semavi dinlerin ve kutsal kitaplardaki bölümlerin, kaynağını Sümer mitolojisinde bulduğunu söyler. Efsaneler zamanla tahrif olur hani, alan toplumlar yaşayışına ve algısına göre uyarlar o efsaneyi. Hoca kitapta bilimsel çalışmış. Sümer tabletlerini uzun yıllar boyunca incelemiş. Üç büyük dinin kitabından bölümler alıyor ve bölümleri, Sümer mitolojisinden örneklerle kıyaslıyor. Adem ve Havva olayı, yasak meyve, İbrahim Peygamber'in Firavun'a eşini kızkardeşi şeklinde tanıtması, Lut'un helak olan kavmi... bir sürü şey.

Şimdi. Kutsal kitaplar denildiği gibi çok tanrılı Sümerlerin mitolojisinden mi esinlenmiştir? Yoksa Sümer mitolojisi mi kaynağını ilahi bir kudretten ve peygamberlerden almış, onu mite bulamıştır?

Benim bilgi haznemi aşıyor konu. Sadece dinler, tartarım. Teşekkürler.

0|0
2|10

En İyi Kız Görüşü

• çok sağlam bir kitap. günümüzün dinleri geleceğin mitolojileri diyeyim ben kısaca.

0|0
    0|0
    • Kitabın içinde hep referans verilen Tarih Sümerlerle Başlar'ı da okunacaklar arasına aldım. Samuel Noah Kramer yazmış, Sümreolog sanırım o da.

Erkekler Ne Diyor 10

• Aydınatıcı bir kitaptı. Özetini çıkarmadığım için çok şey kalmamış aklımda; ancak Temmuz ayının etmolojik olarak Sümerlerdeki çoban tanrısı Dumuzi'ye dayandığını öğrenmiştim, onu anımsıyorum. Biraz da İlahi Komdeya tadı vermişti o bölümler. Dante, Beatrice aşkı; katmanlar boyunca yolculuk.

Şimdi yumurta/tavuk bilmecesini andıran bu soruya sağlıklı cevap verebilmek için dinler tarihini ve buna koşut mitolojiyi hakkını vererek bilmek gerekiyor. Yüzeysel bilgiyle olmaz. O yüzden haddimi bilerek konunun beni aştığını söylemem gerekiyor.

Düşündürücü bir soruydu, teşekkürler.

Ah Sümerler. Günah keçisi. 1930'ların mühendislik çalışmalarımızın güzel kurbanı :)

Tabutluklarımızdan Reha Oğuz Bey ise yıllar sonra Kızılderili tezleriyle geldiğinde bir karşıt sav, okuyanları güldürmüştü. Sav, "at"ı ilk kez Cortes ve sömürgeci ardıllarında gören soluk benizlilere aitti:

- Belki biz Orta Asya'dan Yeni Dünya'ya göçmedik de, Bering Boğazı'ndan geçip ara ara ziyaretinize geldik :)

Yani toplumlar/kültürler arasında benzerlikler, ortak noktalar yakalamak zor değil. Tamam, yeni bir ulus/ideoloji "inşa" edilirken geçmişe referanslar yapılır (pek çok ulus yapmıştır. Hitler de Carmina Burana'lara ve Töton Şövalyeleri'ne dek gitmişti.) ve oradan olmadık, abartı malzemeler çıkarılabilir. Ama bu kadarı da fazla zorlamaydı. Öyle ki Apollon Türktür diyenler bile çıkmıştı. Alp Oğlan :)

Nereden nereye deme lütfen. Yazarken düşündüm de, soruya kısmen cevap olabilir.

1|0
    0|0
  • Aslında İlk İnsandan Bu yana.Her Topluluğa peygamberler gönderılmıstır. Insan toplulukları Peygamberlerın getırdığı bu bılgılerı korumak yerıne Sürekli dejenere etmısler ve aslından saptırmıslardır.

Sümerler, Bırçok dını metınlerı edebı metınlerı ve tıcarı anlasmaları kaleme almıslardır. Bu yazıları kilden yapılan, levhalar uzerıne kaydedılmıstır, Bu yazıların desıfre edılıp okunmasından sonra o tarıhtekı ınsanların ınancıda ortaya çıkmıs oluyor.

Sümerlerın daha önce tek tanrılı dın ıcın uyarıldığı ama sonradan çok tanrılı dınde karar kıldıkları sonradan ortaya çıkmıstır.

Bılnen en eskı kavımlerden bırı olan sümerlerde, yenıden doğus ve Öbur dunya yanı ahıret ınancı mevcuttur.Öldükten sonra Hesap verme ınancı

ölülerın yeraltı dunyasındakı ırmağı gectıkten sonra dılmun adlı cennete gıreceklerını belırtır.

Aynı Dönemde mısırda'da bnzeri ahıret ınancı mevcuttur, tabutlar üzerinde mahkemeyı sorgulamaya canlandıran resımler, kısının dunyadakı amellerının ıslendığı defterler.Her ınsanın hesap göreceği belirtilir.

0|0
    0|0
    • Dedigim gibi ilk insandan Bu Yana Gönderilen peygamberlerin ortak Mesajidir

• 4 büyük kutsal kitapta ortak şeylerden bahsetmiştir hep bu yüzden sümerlerdede incilden zeburdan ayet kırıntıları alınmış olabilir.

0|0
    0|0
  • Allah Peygamber göndermediği hiç bir kavmi sorumlu tutmayacağını beyan ediyor Kur'an'da. Muhtemel ki Sümerlere de bir Peygamber gönderildi. Kıssaların benzerlik göstermesi zaten, hepsinin aynı yerden, yani Allah katından geldiğine alamettir bana sorarsan.

0|0
    0|0
  • 5 büyük kitap inmiş olabilir. Ancak dünyaya 124 binden fazla peygamber gelmiştir. Ancak bazı toplumlar o kadar pislikler ki günümüze bakarak anlayabilirsin. Kutsal kitaplar ve büyük peygamberler onlara gelmişlerdir.

0|0
    0|0
  • O kitabı okudum çok iyi bir kitaptır.

0|0
    0|0
  • araştır

1|0
    0|0
  • Sen nasıl yorumlamak istersen.

0|0
    0|0
  • muhtemelen sümerlere de ilahi bir kitap gelmiştir ondan dolayı bu benzerlikler normal

0|0
    0|0
  • onu bunu bilmem Allahın kelamıdır

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• yazardım ama kendimi yormak istemiyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...