'Şimdiki Çocuklar Harika' kitabını okutan öğretmene soruşturma?

www.cumhuriyet.com.tr/.../...nlere_sorusturma.html

"Türk aile yapısına uygun olmayan içerik" taşıyormuş!

Geçen aya ait bir haber. Yani fincancının katırları şu kitaptan dahi ürküyor ya. Ülke olarak gün geçtikçe Engizisyon karanlığına gerilediğimize bir kez daha ikna etti beni. Bir öğretmen adayı olarak üzüldüm, kızdım. Demek ki çocuklara garip garip Ömer Seyfettin, Kemalettin Tuğcu, Ahmet Günbay önermek gerekiyor!

Aziz Nesin, eleştirel olduğu kadar da eğlenceli bu kitabında sağlam ayna tutmuştu çarpık eğitim sistemine ve büyüklerin ikiyüzlü dünyasına. Baş ağrısı normaldir. :)

Belleklerimizin hiç de beyaz olmayan kağıdına nasıl işlemeli bu haberi?

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Çok güzeldi... Bir yetişkin olarak çok şey öğrendim ki çocukların da kendini bulacağını düşünüyorum... Hatta bir arkadaşımın kızına verdim kitabı... 8 yaşında o da ve hiçbir ön yargısı yok, Aziz Nesin Ateistmiş, dinsizmiş, bilmem ne diye...
    Kitap onun dünyasını anlatıyor cinayetleri, yolsuzluğu, dünya gerçekliğinin iğrençliğini değil...

1|1
    0|0
    • O kadar haklısınız ki.

Yanı sıra. Hani Ahmet ve Zeynep (ne kadar kanlı canlılardı) mektuplarını derleyip roman yarışmasına katılacaklardı. Sonra Aziz Nesin bu kurgudan yola çıkarak kendi kitabının ödül alamayacağı tahminini paylaşmıştı. Sonuçta değerlendirme komiteesinde "büyükler" var ve kendilerine ayna tutan böyle bir kitaba ödül vermek işlerine gelmeyecektir. Bunun gibi şeyler söylemişti. O kısmı hatırladım yazınız üzerine. Toprağı bol olsun.

• Teşekkür ederim...

Erkekler Ne Diyor 3

• şu cahil topluma öğretmen fazla--onlara imam lazım!

1|0
    0|0
  • umursamıyorum artık insanlar işlerine geldiği gibi görüyorlar olayı

boşuna anlatıyoruz adamlar hiç bir şey değişmiyor

0|0
    0|0
  • en iyisini yapmışlar, kitabı geçelim yazar türk insanın örf adetlerine ve dini inançlarına ters,

0|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Kitabın içeriğinde yanlış tek birşey bile bulunmamakta.
    Bu kadar saçma iş olamaz. :)
    Ailelerin davranışları o kadar soft, berrak bir biçimde anlatılmış ki.. Öğretmenlerin yaptığı yanlışlar, doğrular...
    Yurtsever olunuzdan tutun da okul aile ilişkilerine kadar herşey güzel bir biçimde yansıtılmış.
    Saçmalığın alası!

0|0
    0|0
  • kitabi okumadim hic, icerigini bilmiyorum ama en kisa zamanda alip okuyacagim merak ettim sakincali tarafi neymis.

0|0
    0|0
  • İçinde ne anlatırsa anlatsın bir kitabın yasaklanması kadar trajik bir şey olamaz. Kim okuduğunu tutup da düşünmeden hayatına uyguluyor ki. Aklımız başımızda bıraksınlar da kitaplarda anlatılanların doğruluğunu yanlışlığını biz anlayalım.

0|0
    0|0
  • inananmıyorum o kitap uygun değil haa iyi aferin sizin çocuklarınız alacakaranlık okuyor o uygun da bu mu uygun değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...