Mevlana'yı anlatan kitaplar önerir misiniz?

mevlananın hayatını anlatan, sözlerinin de bulunduğu kitap tavsiye edebilecek var mı?Aşkın Gözyaşları serisini okuyorum şu aralar gerçekten güzel, tavsiye ederim.

0|0
11|11

En İyi Erkek Görüşü

• mevlana'yı kitaplardan anlayamazsınız. anlarsınız ama mevlana'yı anlamadan önce onun temel felsefesini iyi bilmek gerekir. insanlar özellikle avrupada kişiye hitap etmek için önce beyne gitmeye çalışırlar. aslında her şey beyinden kontrol edildiğinden mantıklı ama beyne ulaşmak için bir aracı gerekir. o aracı ise kalp. mevlana'Nın mesnevisinde, felsefesinde insana ulaşmak için önce kalbine hitap etmek gerekir. koşulsuz kabul vardır. kişiyi hatalarıyla sever ve kabul eder. yani biz bu sevgi işini halletmeden mevlanayı asla anlayamayız. Mevlana insan sevgisine ulaşarak Allah aşkına ulaşıyor. mesela bir örnek verecek olursak ailelerde en çok sevilen çocuk genelde akademik olarak başarılı olan çocuktur. o çocuğun okul başarısı birazcık düştü mü aile hemen o çocuğuna olan sevgisi azalıyor. önemli olan o kişiyi hatalarıyla sevmektir. kar beyazdır, su şeffaftır. temiz olan şeyleri her kes sever. önemli olan kararmış nesneleri de kabul edip ben bu karartıyı nasıl düzeltirim olmalı.

NOT: bir kişiyi anlamak için tek bir yazara bağlı kalmayın. tek bir yazara bağlı kalırsanız o yazarın fikirleri size empoze edilmiş olur ve siz de farkında olmadan o yazarın görüşlerini alırsınız. zaten empozenin kelime anlamı da bir şeyi çaktırmadan kabul ettirmek. farklı yazarları koyunu. şu yazar iyidir veya şu yazar kötüdür asla edemeyin. Mevlana ne demiş: ben terbiyeyi terbiyesizden öğrendim. yani doğruyu yanlış yapanlardan öğreneceksin :)))

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Mesnevileri okuyabilirsin.Elif Şafaktan Aşk adlı eseride okuyabilirsin

0|0
    0|0
  • o seriyi bitirdim bende kimya hatun dahil güzeldi, beğendim. ama şunada ayrıca tavsiye ederim

BEN RÜZGARIM SEN ATEŞ çok seveceksin

0|0
    0|0
  • Mesnevi var kendi eseri.Mevlana'yı tanımak istiyorsan onu oku.Biraz ağır ben bitiremedim ama bitirebilen kişinin ufkunun açılacağını düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • öncelikle onu tanımak ve anlamak istiyorsan kendi mesnevisini oku bir konyalı olarak sana tavsiyem budur

0|0
    0|0
  • bende okudum güzeldi

0|0
    0|0
  • mesneviyi okuyun aşkın gözyaşlarından sonra okumadıysanız.

0|0
    0|0
  • okumadım ama okumak istediğim bir seri..mesnevi...

aşk-elik şafak, okudum ve değişik bir bakış açısı..şems i de tanıyorsun ve hayran oluyorsun...

0|0
    0|0
  • "aşk" kitapçıda mevlana yı anlatan kitap die sorarsan yardımcı olurlar

0|0
    0|0
  • elif şafak AŞK

0|0
    0|0
  • elif şafak aşk

0|0
    0|0
  • Mevlana kimdir açiklarmisiniz :(

0|0
    1|0
    • Aşkı en iyi anlatan insan...

• mevlana yı öğrenmek istersen evet en önemli tasavvuf şairlerinden, yazarlarından birisidir. Bir de mevlevilik felsefesi var ki bu gerçekten okyanus gibidir...

• mevlanayı öğren kardeşim, mevlanayı anla, yaşa, hayatın anlam bulacak.

Erkekler Ne Diyor 10

• Sadie Kudsden kimya hatun kitabı da okunabilir aslında üvey kızının hayatını anlatıyor biraz eleştirel şekilde yazmış şii toplumlarında mevlanaya bakış açısı hakkında bilgi veriyor

0|0
    0|0
  • Elif Şafak Aşk başka bişi peşinde mevlana değil salla onu

Altın öğütler kitabını al mevlana için ise şems-i araştır

0|0
    0|0
  • Mevlanayı Hayatını anlatan En güzel kitap ; Kuran-ı Kerimdir.. Çünkü Kurana göre yaşıyordu.. :)

0|0
    0|0
  • ...okumaktan sıkılıyorsan, ''mesnevi'' yi sesli olarak indirip dinleyebilirsin. Şems Tebrizi'yi de tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • çevirmenin adını unuttum ama küçük pembe renkli bir kitap adı;MEVLANA DAN AŞK bitirdim ama sık sık okuyorum bıkmıyorum.içinde rubai şiir ne ararsan var..

0|0
    0|0
  • mesneviyi şiddetle tavsiye ederim.Ama cidden konsantre olup okumalısın.Böyle düşüncelere falan dalınca içinden çıkılmıyor kitabın.Biraz ağır yani.. ha birde mercan dede falan dinle yanında hafif arkadan o müzik gelsin.Süper oluyo..

0|0
    0|0
  • Mesnevinin kendisini okuman yeterli olacaktır sana..Popüler kitaplara pek rağbet etmem..

0|0
    0|0
  • Ahmet Kabaklının mevlanayı anlatn kitabı var

0|0
    0|0
  • mesnevi kenan rıfai edisyonunu okuyabilirsin başka bir kaynak aramana gerek yok.

0|0
    0|0
  • Ben de sana aşkın gözyaşlarını oku diyecektim;ama sen önce davranmışsın.

0|0
    0|0
Yükleniyor...