Kitap okumayan insanların kültürsüz olduğunu düşünüyor musunuz?

değişik söylemler duydum bu konuda sizin fikriniz ne acaba?

0|0
11|13

En İyi Kız Görüşü

• Kitap okumayanların kültürsüz olduğunu düşünmüyorum...
    Kitap okuyanların da çok kültürlü olduğunu düşünmüyorum..
    göreceli...

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• kültürsüz insan yoktur öncelikle..kültür bir toplumun uşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütünüdür.bu yüzden herkesin bir kültürü vardır..sen sanırım bilgisiz demek istiyorsun.. bilgi kitap okumakla paralellik gösterir ancak sadece kitaplara da bağlı değildir bilgi deneyimle de kazanılabilir illaki okumak şart değil

0|0
    0|0
    • öyle demek istemiyorum.. ben çok okumuyorum.. 3 ayda 1 kitap falan. okumayanlara antipati duyanlar varya oyüzden sordum

• okumayanlar genelde desteksiz salladıkları için tepki toplar..yani bir fikir öne sürersin ama onu destekleyecek argümanın yoktur (ki bu okumakla elde edilir %95) sen pasif kalırsın ve eleştirilirsin ama bu bir antipati sorunu değil

• Hayır yanlış bir düşünce.
    Çünkü kültür seviyesi kitap okumaya bağlı değildir sadece.
    Çok gezen çok izleyen çok gözlem yapan bir insan da gayet kültürlü olabilir.

0|0
    0|0
  • Daha az kültürlü olduklarını düşünüyorum sadece. Kitaptan başka kaynaklardan faydalanıp kültürünü geliştirmişte olabilir.

0|0
    0|0
  • yoo ne alaka çok okuyan değil çok gezen bilirmiş

0|0
    0|0
  • Olabilirde olmayabilirde :))

0|0
    0|0
  • kitap okumakla değil iyi bir eğitimle kültürlü olunuyor
    aşk romanlarını oku dur

0|0
    0|0
  • Alakası yok

0|0
    0|0
  • Kısmen.

0|0
    0|0
  • Sadece kitap okumak degil gezmek gormek arastirmak da insanlarin kulturlerini gelistirir

0|0
    0|0
  • Kültür sadece bir insanın okuduğu kitap sayısıyla ölçülemez. önemli olan okuduğumuz kitaplardan biz kendimize neler katabiliyoruz? Burada devreye "akıl süzgecimiz" giriyor.
    Faydasız şeyleri süzebilip geri kalanından da kendimize birşeyler katabilecek birşeyler kapıyorsak ne ala. Kimi insan cin ali serisinden bile kendine çıkarabileceği dersler bulabilirken kimi insana dünya klasiği bir eseri okur ama kendine zerre kadar birşey katamaz. bu kişinin insiyatifine bağlı. Bunlar birikerek bir kültür havuzu oluşturabiliriz kendimize.
    Bu dediğim şey sadece kitaplar için geçerli değil. izlenen bir film, bir belgesel veya bir şarkı, veya yaptığımız bir gezi bile olabilir.

0|1
    0|0
    • ben 28 yaşından sonra çocuk kitaplarına geri döndüm mesela :)

• bende internet üzerinden ilköğretim ve lise müfredatının e-kitaplarına arasıra göz gezdiriyorum bilgi tazelemek amaçlı :) Bunların hiç de öyle yadırganacak bir tarafı yok. bazı insanların ti ye aldığına takılmamak gerek. çok şey kaybediyorlar :)

• hiçbir hayat küçük prensinki kadar heyecanlı olamaz yaza zeze gibi acıklı :/

Erkekler Ne Diyor 13

• Kitapla sınırlandırmadan özetlersek eğer okumayan insan kültürsüzdür.Okumak bir ihtiyaçtır , insanın kendini geliştirmesi, farklı bakış açılarını görüp o açılardan yararlanabilmesi, daha fazla ve farklı kaynaklara ulaşabilmesi, bilgi açlığı gibi unsurlar kültürlü insanı tetikleyen özelliklerdir.Başka bir yolu olduğunu zannetmiyorum.Gezen insan mı? Yoksa okuyan insan mı? Sorusunun devri kapanalı çok oldu bana göre.Gezip kültürlü olduğunu iddia eden bir insana, okuyan bir insan daha hızlı ve kolay yetişir.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle katılmıyorum. Ne insanlar biliyorum sadece popüler kültür kitaplarının bitmeyen serilerini okuyarak sadece boşa zaman harcıyorlar. Yanlış anlaşılmasın onlar da okunur ancak verici bir yanı yoktur. Kişinin kendinde biter kültür meselesi diye düşünüyorum. Eğitim, istek, gezip görmek, insan ilişkileri, sosyal çevre ve kitap (sadece bunlardan biri) etkiler diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • kitap var kitap var
    ayrıca günümüzde İnternet sayesinde kitaptan daha fazlasına ulaşabiliyorsun bence artık kitap bir kriter değil

0|0
    0|0
  • yok çünkü kültür birçok şeyle oluşur gazete dergi okursun sanatla ilgilenirsin vs.. kitap sadece bir araç

0|0
    0|0
  • Kısmen olabilir. Aslında insanın çevresi zaten fazlasıyla etki yaratıyor ki kimi insan kitap okumuş etmiş kişilerden daha medeni kültürlü olabiliyor. En fazlada insanın birşeyleri merak etmesidir.

0|0
    0|0
    • bende netten araitırma yaparım mesela.. vikipedia bu konuda çok iddalı

• Ben okumuyorum kanks kultursuzmuyun ben sımdı :(

0|0
    0|0
  • tembel olduğunu düşünüyorum

0|0
    0|0
  • artık illaki kitap okumak gerekmiyor

internette hemen hemen bir çok konu hakkında video lar ile bilgi alınabilir

ama tabii edebiyat konusunda bilgisiz olmalarını normal karşılarım bu durumda

0|0
    0|0
  • kültürlü derlerdi bana demek ki çevremdekiler çok cahiller görememişim keşke ölseler

0|0
    0|0
    • :D hahahah

• Cehalet erdemdir beybi bilgi guc guc ise sorumluluktur olumlu biri icin sadece gözleri koreltir sorumluluk ve yasamayi unutturur ben cahil kalayim sahsi fikrim bu yönde

• bir nevi öyle evet

0|0
    0|0
  • ben düşünürüm çok şey katmıştır kitaplar bana not tutarım kafamda sürekli canlandırırım ama insan kendini üstün görmemeli kimseden.

0|0
    0|0
  • düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Kitaptan kitaba da değişir yani.

0|0
    0|0
Yükleniyor...