Medeniyet tek dişi kalmış canavardır?

Medeniyet nedir sizce arkadaşlar bana bir kaç cümleyle tanımlar mısınız ünlü insanlarda şairlerden filozoflardan alıntı yapabilirsiniz ama ne anladığınızı da açıklayın lütfen

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• medeniyet dediğin insanların kurallar ile esaret altına alınmasıdır.

bu esaret de kimisi kendini efendi zanneder kimisi köle. bu sistemde kiminin zincirleri gevşek olur kiminin sık. ancak bir gerçek vardır birinin zincirlerinin gevşemesi demek diğerinin zincirinin sıklaşması demektir.

aslında tek gerçek vardır medeniyet de o da herkes medeniyetin kölesidir.

not:burada bahsedilen medeniyet bugün yabancılardan öğrendiğimiz medeniyettir.

0|0
    0|0
    • gerçekte medeniyet nedir peki o halde

• gerçek medeniyet halkını belli bir kültür seviyesine ulaştırmış uygarlıktır. bu medeniyette herkes birbirinin görüşlerine saygılı ise medeni bir toplumdur. ayrıca medeniyet dediğin halkın refahını yükseltmesi ve eğitim seviyesini sürekli geliştirmesi gerekir.
      yani kısaca gerçek medeniyet dediğim insanların saygılı, mutlu, gelişime açık, ve tercih hakları olan bir sistemdir.(daha çok varda çok uzar)
      yani bugünkü gibi insanların sistemin kölesi olmadığı bir şeydir. bireylerin dünyayı özgürce dolaşabilmesi demektir. rant çıkarlarının olmadığı, her şeyin para ile kıyaslanmadığı, ülkelerin kendi çıkarları için birbirlerinin halklarını öldürmediği, işadamlarının çıkarları için insanları ezmediği, din için tartışmaların olmadığı, tarihin milletlerin çıkarlarına uygun değiştirilmedği herkesin tarafsız davranabilme olgunluğunu gösterdiği, insanların en azından empati yapabildiği bir yönetim gerçek medeniyete ulaşmış demektir.(bu kadar toparlayabildim kelimeleri.sabahladım k.bakma artık)

• bu senin için medeniyetin ifade ettiği şey mi?

Kızlar Ne Diyor 2

• medeniyet bilgelikten cahilliğe yol almaktır bence.medeni denilen çağımızda akıllı bilgili insan kalmadı.medeniyetin çağımızın nimeti saydığımız ilaçlar bile derman olacağına dahada hasta ediyor.buna benzer bir sürü şey medeniyet bize zarar veriyor.düşünmüyor hareket etmiyor faydalı olamıyoruz.medeniyet manevi duygularada zarar veriyor.

0|0
    0|0
    • farklı bir bakış açısı ben günümüzdekiden çok bizlere ne ifade ettiğini merak ediyorum ama

• Medeniyet tek dişi kalmış canavardır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• bir melih cevdet anday şiiridir;

şu haline bak da utan
    ne okuma bilirsin ne sayı
    ne üstünde var ne başında
    ne midende ne kursağında
    bari gel de görgünü arttır
    medeniyet öğren ayı.
    yemek masası nedir, peçete nedir,
    çatal bıçak nedir gör!
    giymek şart değil ya,
    ayakkabı gör, gömlek gör,
    ingiliz kumaşı gör, naylon çorap gör,
    jartiyer bile görsen faydası var.
    tarak deyip de geçme
    saçını tara da gör
    kafan nasıl işlemeye başlar.
    kanalizasyon gördün mü sen hiç?
    gel de kanalizasyon gör,
    yemek şart değil ya,
    döner kebap gör, su böreği gör,
    ekmek gör be ekmek,
    ne görsen faydası var!

0|0
    0|0
    • ne anladın sen bu şiirden peki bana kendi çıkarımını yapar mısın?

• adamı sen ölürdüğünde cinayet işlemiş olursun ama nefsi müdafaadan ceza almıyorsun :D

• olayın cezasında değilim ben hukuk kuralları ile ilgilenmiyorum olayın medeniyet boyutundayım

• medeniyete implant yapılalı çok oldu

1|0
    0|0
  • Medeniyet uygarlık demektir kısaca. Tabi uygarlık daha geniş kapsamlıdır.

0|0
    0|0
    • biraz daha açar mısın hocam

• Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedir.

Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.

• daha felsefik bakıyorum olaya kelime anlamlarının dışında

• günümüzde cok olan bişey hani cok medeniyetli bazıları allah belalarını versin...

0|0
    0|0
    • ne demek istedin anlamadım hocam

• medeniyet dedigin şey mehmet akif ersoyun dediginin aynısı...

• dişi bir canavar mı yani? bence M.a.k orda çok daha fazlasını anlatmak istemiş

Yükleniyor...