Kitap okumaya Türk klasiklerinden bir romanla başlamak istiyorum ama nasıl seçim yapmalıyım? (gerisi detayda)?

Yeniden kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorum.
Kitap okumayı istememdeki amaç, kültürlü olucam diye kültür kasıp etrafta ayaklı ansiklopedi gibi dolaşmak değil kesinlikle. Yani ismi çok duyulan ve şişirilmiş kitaplardan istemiyorum. Örneğin çalıkuşu adlı roman meşhur bir roman olmasına rağmen sevemedim. Sırf falanca kitabı da okudum demiş olmak için kitap okuma amacında değilim. öyle olsaydı güncel popüler kitaplara yönelirdim. Yani etkiket meraklısı değilim. Amacım bilgi ve kültürden ziyade, bazı günlerimi film izlemek yerine kitap okuyarak geçirmek istiyorum. hayalgücü ve kelime hazinesi geliştirmek için.

bana şöyle dili ağır olmayan, anlaşılır dilde olan (yani eski türkçe veya divan edebiyatı vs. olmayan) film tadında türde Türk klasiği romanlar önerir misiniz? mümkünse eski istanbulu veya eski anadoluyu anlatan romantik birşeyler olsun.

0|0
2|2

En İyi Erkek Görüşü

• Sana direk yazar tavsiyesinde bulunsam öyle başlasan daha iyi olur gibi :) Elif Şafağı mutlaka okumalısın, şiirdende başlayabilirsin şiirde çok faydalıdır. Cemal Süreya - Sevda sözleri. Eğer batı okumaya niyetliysen sana Stephen King'i öneririm.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Tarih sever misin :)

0|0
    0|0
    • yok malesef :) tarih ve savaş gibi şeyler ilgimi çekmiyor.

• o zaman sana edebi kitaplar önerebilirim sokak edebiyatı tarzında :)

Yalnızlık sek içilir
      Kapalı gişe yalnızlık
      Sıcak ayaz
      Soğuk kahve
      Sabah uykum

çok güzel kitaplar bunlar :)

• çok teşekkür ederim :)

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...