Selahaddin Eyyubi Kürt mü Arap mı?

Selahaddin Eyyubi Kürt mü Arap mı?
Arkadaşlar ben Selahaddin Eyyubi'nin soyundan geliyorum.Hem anne hem de baba tarafından.Ailemiz de kürt olduğu kabul edilir.Birçok yerde de Kürt olduğu yazıyor.Belki onlar daha iyi bilir ama ırkı hakkında hiç kesin bilgi yok.
Arap hatta Türk olduğunu rivayet edenler var.Baya karışık bir mevzuymuş.Bilgisi olan var mı? Cidden merak ediyorum...Hangi kategoride soracağımı bilemedim.

0|0
1|29

En İyi Erkek Görüşü

• cok karısık kimse bilemez yüzyllar gecmiş babası kürtmüş annesi türkmüş vs önemli olan kişiliği gercekten öyleyse ne güzel bir insanın soyundan geliyosun

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• kürttür lakin uluslar arası tarih ırklarının kabül edilebilmesi için bir ırkın geçmişi nerde yaşadığı, devlet kurduğu, kimin tarafından kurulduğu, kökü, din inancılarının bir kayıtı olması lazım...yani uluslar arası arenada kürt die bir ırk yok.nedenide kürtlerin herhangi bir tarihi, devleti olmadığı için kamuoyunda dünyada, kürt die bir ırk yok sayılır...oyüzden selahattin eyyübi bir arap komutan gözüyle bakılır ama kürttür...

1|0
    0|1
  • İstiklâl Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Şarkın sevgili sultanı” Fransız tarihçisi Champdor’un“İslâm’ın en saf kahramanı” olarak tanımladığı Selahaddin Eyyûbi, aslında yeni bir devlet kurmamıştır. Onun cihangirane bir siyasetle yönettiği devlet, Zengiler Devleti’nin devamından ibarettir. Memlûkler de Eyyûbilerin uzantısıdır.

Çünkü, devlet teşkilatı değişmemiştir. Millet değişmemiştir. Devletin maddî, manevî, istinatları değişmemiştir. Değişen sadece hanedanlardır. Her üç devletin de bayrağı sarı zemin üzerine doru kartaldır. Her üç devlette de siyasî ve askeri kadrolar aynı unsurlardan meydana gelmektedir. Selahaddin Eyyûbi ile ilgili değerli bir eser yayınlayan sayınRamazan Şeşen’in de belirttiği gibi, devlet ve ordu teşkilatı Türk devletlerinde görülen devlet ve ordu teşkilatlarının aynıdır.

Bugün bölücülüğün malzemesi olarak kullanılmak istenen Eyyûbi Devleti, Selahaddin’in çağdaşları tarafından da Türk Devleti olarak kabul edilmiştir. Arap şairi Sena İbn el-Mülk’ün Halep’in zaptı vesilesiyle Selahaddin’e sunduğu kaside “Arap milleti Türklerin devletiyle yükseldi, Ahl-i salibin davası Eyub oğlu tarafından perişan edildi” mısralarıyla başlar.

0|0
    0|0
  • Dünyada günümüzde safkan bir ırk olduğunu düşünmüyorum. Kürt olsa ne olur, Arap olsa ne olur. Ne yaptığına bakılmalı. Ne olduğuna değil

1|0
    0|0
  • arap diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Valla ben geçen gün ki bir Tv programında emevi olduğunu yani türk olduğunu söylediler tarihin arka odasında. çünkü aile ismleri falan hep türk orta asyadan gelme... zaten o devirlerde kürt kimliği henüz oluşmamıştı.

0|1
    0|0
    • Ayrıca her güney doğulu kürt değildir en azından genetik köken olarak.. güney doğuda en az kürtler kadar türkler ve araplar var ama hepsinden daha çok melezler arap-türk-fars karışımı vardır.

• Kürt ismi fars ların göçebe araplara verdiği bir isimdir zaten.
    Bu fars tarihçesiyle kanıtlanmış olmasına ragmen niye hala bu kadar kurcalanıyor anlamıyorum.

0|0
    0|0
  • Selahaddin Eyyubi hz. Baba tarafından kürt kökenlidir denilir. bazı kaynaklarda ise Hezbaniyye Kürtlerinin Ravvadi aşretine mensup Araplardan olduğu söylenir.. bazı araştırmacı yazarlarda Eyyubilerin önce Kürtleşmiş sonra da Türkleşmiş bir cenubi Arap sülalesinden olduğunu desteklemiştir. yani tam net bişe söyleyen yok aslında ;)

0|0
    0|0
  • kimine göre kürd kimine göre değil..tabi islam a hizmet edilen o yıllarda kürt türk arap ayrımı olmadığı için sorun yoktu, şimdi neden dert ederler anlamam Bunu ufak bir örnekle açıklamak gerekir mesela Selahaddin eyyubiyi kürttür işte kürtler şöyledir böyledir diyen birisine Fatih sultan meehmet handa türktü denilebiliyor ya da tam tersi.Önemli olan hangi ırkdan değil neye hizmet ettiğidir

0|0
    0|0
  • kürt oğlu kürttür.arap degil biliyom ben arabım çünkü lübnanlıyım

1|0
    0|1
  • Ümmetçi komutandır. Irak'lıdır kendisi. Arapta değil yani kürtte. Kafkas soylarından geliyor benim bildiğim

0|0
    0|0
    • Allah allah ilk defa duyuyorum Kafkas olduğunu

• İran kafkasya içinde bildiğin gibi. Iraklıdır kendisi ama iran soyundan geldiği de başka bir efsanedir. Benim bildiğim kafkas soylu. Kafkas değilse araptır

• kürtlerden öyle adam çıkmaz

1|2
    0|0
  • Dalgami geçiyosun ne arabı kürdü tarihi kaynaklar onun herzaman Türk olduğunu soylemiştir g.doğu kûrtleri içerisinde benliğini kaybetmiş Türklerden olabilirsin

0|0
    0|0
    • Hicbir kaynakta öyle birşey yazmiyor.Varsa link istiyorum

• hiç bir kaynak kesinlikle kürttür ya da araptır da demez ama yabancı ya da Türk bütün esaslı kaynaklarda türk kökenli olduğu söylenir ayrıca vikepedia daki bilgiler hiç bir zaman yüzde yüz doğruda değildir wikipedia kullanıcıların bilgi eklemesiyle oluşur yani herhangi bir konuda ben ya da sen bile bilgi yükleyebilirsin

• bilemedim o.O

0|0
    0|0
  • kürtler ve türkler aynı soydan geliyor kürtlerin içine araplar biraz daha fazla karışmış. slehaddin eyyübi zamanında kürtlük diye bir şey yoktu. selahaddin eyyübi türktür.

0|0
    0|0
    • Arap olduğunuda söylüyorlar.

• Med İmparatorluğu desem sadece yetecek mi sana?

• Niye bu kadar merak ettin.Hangi ırkdan olduğunun ne önemi var?

0|0
    0|0
  • Bu konuda herhangi bir kesinlik yok, tek bildiğimiz müslüman olduğu.

0|0
    0|0
  • o mevzu çok karışık neden Türk değilde arap ya da kürt olmasını umuyorsun da Türk olmasını ummuyorsun ya Türkse,
    mesela 3 kardeşinde Türk adı var Tacülmülk Böri, Tuğtekin, Şahinşah

0|0
    0|0
    • Çünkü Türk olduğunu sadece Türkler söylüyor.Kürt olduğunu ailem ve yabncı kaynaklar da söylüyor.wikipedia da bile.Arapsaçı gbi oldu :D

• Yooo sana öyle gelmiştr sadece Türk olduğunu pek sanmıyorum.

• neyse ona layık bir torun olursun inşallah

• bana ne ki türkse kürtse russa rus hatun olsa başka bir şey:d bırakın abi kim kim se kimdir bize ne ya?=

0|0
    0|0
  • arap kökenli birisi olarak kürt kökenli, arap kökenli, türk kökenli ya da zenci kökenli olup olmamasıyla ilgilenmiyorum.BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN YERİNE GETİRDİĞİ İŞLEVDİR.gerisi boş...

0|0
    0|1
  • arap...

0|0
    0|0
  • soyundan gelen sen bilmiyorsanb iz nereden bilelim

0|0
    0|0
    • Kürt diyo ailem ama aklımı karıştıranlar oldu yok arapmış yok ailn blmiyo türkmüş dyenler oldu.Baya bilgsi olanlar var burada

• Kürt kökenli, suriye
    arap vatandaşı

0|0
    0|0
  • eyyubulerın kurucu selahaddin eyyubu kafkasdır kurd deıl arapda deıldır ıyı arasdırın !!!

0|0
    0|1
    • selahaddin eyyubi nin kafkas olduğunu ilk senden duydum.Başka hiçbiyerdede görmedim öyle bişey.Kaynak?

• Asedece o değil :D inanmıyorum öyle olduğuna

• saygı duyarım tatlım :D

• Eyubi kurttur ama milliyetcilik yerine ummetciligi secen bir komutandir..

0|0
    0|1
  • Kürttür.

0|0
    0|4
  • Kafkas

0|0
    0|0
  • Kürt Oldugunu biliyorum.

0|0
    0|1
  • Selahaddin eyyubi Kürt. Ama onun atalarıda Yemenden göçmüş gelmiş Yani Asıl köken Araba dayanıyor sonradan kürt olunuyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Kürt kitapları kürt diye yazar, Türk kitapları Türk. Araplar'a sorarsan her kes araptan gelme. Onun için pek de aldırma. Ne milleti olursa olsun, sana şimdi faydası da yok.

0|0
    0|0
Yükleniyor...