Paganizm, neopaganizm, satanizm gibi dinler kökenlerini nereden alır? Farklılıkları nelerdir?

Paganizm, neopaganizm, satanizm gibi dinler kökenlerini nereden alır? Farklılıkları nelerdir?

Güncellemeler:
Dinleri kategorize etmiyorum, hiçbir dine dil uzatmıyorum. Sadece bu dinlerin kökenlerini ve birbirlerinden farklarını soruyorum. Bu yüzden karşı taraf atağa geçmese de savunma içgüdüsünü bırakalım lütfen. Ortada savaş ya da laf dalaşı yok. Soru var. Bilen cevaplar.

0|0
5|8

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlık kadar eskidir paganizm.
    Ortaçağdan diyenleri 3000 yıl öncesi Mısır'a,5000 yıl öncesi Anadoluya bakmaya davet ediyorum.
    Ana Tanrıça figürleri batıda vikinglerden druidlerden doğuda çin hint kültürlerine maya inka medeniyetlerinden afrika kabilelerine kadar her yerin tarihinde var.
    Merak edenlerin biraz kitap karıştırması yeterli

1|0
    0|0
    • Onerebilecegin kitaplar neler peki?

• Antropoloji kaynakları bu konuda çok iyidir.Yani hem analiz bilimsel açıdan hem de değerlendirme açısından...

• Cok, cok tesekkur ederim. Bunlari da inceleyecegim.

Erkekler Ne Diyor 8

• Her düşüncenin doğal bir karşıt düşüncesi olur.
    İnanç karşısında inançsızlık.
    İyilik karşısında kötülük.
    Her din karşıtını doğurur.

Allah diyen insanlar varsa Allah yok diyenler olacaktır.
    İyilik kazanacak diyenler oldukça kötülükten taraf olanlar olacaktır.

Pek derin bir mevzu değil.

1|0
    0|0
    • Peki aralarındaki ayrımlar?

• Kusura kalmazsın o vakit level metrem olmadığı için korsan analiz yapıyorum.

• pekala analiz yapiniz. ben biliyorum veya bilmiyorum derim.

• Peganizim, Pegan olan inanclara denilir bunun arasinda bircok Tanri inanclari var.

NeoPeganizim bu cagdaki yeni Pegan inanclara deniliyor.

Insanlar Satanizim düsündümü Ibrahime dayanan Dinlerin Seytanini düsünüyor ama bu yanlis.

Satanizim Islamdan, Hristiyanliktan ve Yahudi inancindan daha eski.
    Bazi kisilere göre Satanizim temeli eski antik Misir Tanrisi Anubise dayaniyor ama tam bilgim yok.

Neyse inanclar birbirine bagli, hicbir Din tamamen yeni icat edilmez. Dinler herzaman doguduklarin Cagin kültürüne ve Inancinda dayanir.

Örnek olarak Ibrahime dayanan Dinlerde bircok Putperest gelenek var.
    Amin kelimesi aslinda eski bir Misir Tanrisindan geliyor.

0|0
    0|1
  • geçin bunları..ilahi bir temele dayanmayan din bunlar..hristiyanlık ilahi olmayan bir dinden beslenemez..kimse kusura bakmasın ama bir müslüman olarak hristiyanları aşşağılamanıza izin veremem..

0|0
    1|1
    • kimsenin kimseyi aşağıladığı yok ki. Soru sordum sadece. İlahidir/değildir gibi bir yorum yapmadım.

• anladım kardeşim de kökenini bilmiyorum ama ben internette japon bir satanistle sohbet etmiştim..bilincini acayip kaybediyorlar..

• Tamam anlıyorum peki bir bilgi bilinçlerini acayip kaybettikleri. Onu anladım.

• Süüüüüüüüüüüüt MISIR ^^

0|0
    1|0
  • isviçreli bilim adamlarına göre kökenlerı aslen bılınmemekle beraber allahsızlıkdan ötürü pıyasaya cıktıkları sanılmakdadır

0|0
    0|0
  • ortaçağ sapkınlıgından alırlar. parayla cennetten arsa satın satan dinler olunca adamlar naapsınlar sapıtmışlar. komik olsansa bu tiplere özeni kendi inancımızı da yadsıyan özentilerin var oluşu.

0|0
    1|1
    • Özentilik kavramını kime atfettin şimdi sen?

• sen mesaj atıcaksın sanırım xper puan konusunda fukaranın önde gideniyim

• :)) pekala

• onlar hak dini değil insanların uydurduğu (beşeri) dinlerdir peygamberleri olmaz olsada dötüm kadar değeri olmaz panpa

0|0
    0|0
    • Sorum değerli olup olmadıkları değil. Bunlar nelerdir, kökenleri nereye dayanır, aralarındaki farklar nelerdir diyorum.

• işin aslını eger gercekten bilmek istersen söyle söyleyeyim yusuf peygamberi kuyuya atan en buyuk kardesin adı yahudadır , saten yakup as. soyunun di, ğer adı yabeni israildir.
    yusuf peygamber mısır kralı olunca kardeslerini afettikten sonra kenana yahudayı vali olarak atar.olaylar burdan baslamaya baslar hersey.
    yanı olay tam olarak yahudiler degilde sonradan mason olan siyonist yahudiler tarafından ortaya cıkarılmıstır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Paganizmle zamanında epey ilgilendim. Açıkcası en saf dinlerden biri. Aslına bakarsak Hristiyanlık bile çoğu şeyi paganizmden aşırmıştır.

1|1
    0|0
    • Gök tanrı inancına yakın mı paganizm yoksa gök tanrı inancının kendisi mi?

• Paganizmin kökenleri oldukça eski. İlk doğa çoğul tanrılı dinlerden biri. İlklerden biri olduğu için kökeni şu diyemeyeceğim. Ama iskandinav mitolojisinden oldukça beslendiğini söylemek mümkün.

İbadetleri genelde doğasal tanrılarla ve doğasal sembollerle iletişime geçme üzerine kurulu.

Ra dediğin Mısır tanrısı Ra mı?

• Evet Mısır tanrısı Ra'dan bahsediyorum. Horus'un gözü sembolü her yerde karşıma çıkıyor.

• hepsi çok seksi ama ateistik satanizm hepsinden daha seksi.

0|0
    0|1
  • din mi? :DDD

0|0
    2|1
  • Onlar din değil , uydurmalar.

0|0
    2|0
    • İnceleme olarak bakıldığında din. Kime göre neyin uydurma olduğunun kararını verecek olan bizler değiliz.

Yükleniyor...