Arıların arı kovanını tasarlaması sevk-i ilahi mi yoksa içgüdü mü?

Bir arının arı kovanının tasarlaması mimarlık ve mühendislik tekniklerini uygulaması altıgen petekler inşa etmesi sevki ilahi mi yoksa içgüdü mü?

• Arı dünya'ya gelmeden önce sevki ilahi ile programlanıyor...
    26% (8)17% (11)20% (19)Oy Ver
  • Arı yaratıcının eserlerini insanlara tanıtıyor...
    19% (6)14% (9)16% (15)Oy Ver
  • Arı gaybi alemde mükemmel bir donanım ile yaratılıyor...
    3% (1)3% (2)3% (3)Oy Ver
  • Arı Rabbi'nin mükemmel sanatını bütün kainata haykırıyor...
    42% (13)34% (22)37% (35)Oy Ver
  • Sevki ilahi (içgüdü)
    10% (3)32% (20)24% (23)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
cevapları ve yorumları için bütün arkadaşlara teşekkür ederim...

0|0
22|56

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 21

• Rus arısı mı Türk arısı mı ona göre yorum yapıcam ^.^

3|5
    1|2
  • Sevki- ilâhiyle iç güdü aynı şey. Hangisini istersen kullana bilirsin. Biri ilmi türkce, öbrü dini arapcadır

0|1
    0|0
    • başlıkta farklı bir şeymiş gibi göstermiş ama şıklarda ikisini bir almış :D

• tabiki alahın ona vermiş oldugu yetenek o hayvan dogdugunda onu ögrenmiş olarak douyo sen hiç arı başka hareket yaptıgını gördün mü

0|1
    0|1
  • İşin içinde kesin Rusların parmağı vardır.

2|3
    0|1
  • Sonunda senden " rus kızları " içermeyen bir soru gördük :))

" Rabbin bal arısına vahyetti " diyor kuran-ı kerim , tuzak arkadaşımız ayetle açıklamış zaten..

2|1
    0|2
  • Arılar Rus mu asdfg

3|2
    1|0
    • Ben yazacaktım da gerek kalmamış, hislerime tercüman olmuşsun :))

• F: Rus kızları çok temiz :D

3|2
    1|1
  • Kesinlikle rus kızları yüzünden böylelerdir :(

2|2
    0|0
  • aferinn sana sonunda rus kiz takintini astin galibaa

0|4
    0|0
  • bir arı derki: kovanımızı tasarlarız ruslardan ötürü :D

2|1
    0|1

0|2
    0|0
  • Hepsi.aynikapiya cikiyor...allah tarafindanbgelen bisey yani sevki ilahi...bu ic gudude.allah tarafndn geln bsy sevki ilahibbaska cevabi yok

0|1
    0|0
  • İçgüdüsel.

0|0
    0|1
  • D şıkkı.

0|2
    0|0
  • Allah vergisi

0|1
    0|0
  • bilim buna hayvansal içgüdü dese de, ben Allahın sevk-i ilahisi olduğuna inanıyorum.

0|1
    0|0
  • sebepler sadece birer perdedirler...

0|1
    0|1
  • Bu işte Rus parmağı yoksa ben bişey bilmiyorum.

0|0
    1|0
  • iç güdü bence

0|0
    0|1
  • Tabiki Rabbim'in bir hikmeti

0|0
    0|0
  • İç güdüdür, iç güdüyü doğuran da sevki ilahidir diye düşünüyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 56

• Rus arıları da kovan yapiyor ama Türk arilari hazir bal tüketiyor

2|1
    0|0
  • Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.
    Kur'ân-ı Kerim » 16 / NAHL - 68

0|2
    0|0
  • ikisi aynı şey..arıyı yaratan kımse ona o mukemmel duyguyu ve egıtımı (içgüdüyü) verende yine Allahtır...eğer yaratıcı yok içgudusel dersenız o halde dunyadakı tum canlı çeşidi adedince bir ilahı kabul etmen gerekır kı buda mantıga aykırı oldugu gıbı bır köyün bır muhtarı olur felsefesıne de aykırıdır.yok dersenız tek ilah var ama içguduyu yaratan sadece arıdır.o halde ilk yaratılan arıya içgudu nerden gelmıstır..yok dersenız tabıat anadır..o halde tabıatı bu denlı nızamı yoneten kımdır? butun bunlar tek sonuca cıkar herseyı yaratan ve yoneten tek olan ALLAH tır..

0|0
    0|0
  • Rus arıları daha güzel peki Türk arıları neden değil, diye sormadığın için sağol.

1|2
    0|0
  • rus arıların yaptıkları kovan başka oluyo ama

3|3
    1|1
    • ulan nasıl gülüyorum varya cidden bugun gülme sebebim oldu bu yorum.

• bu soru dini inançla ilgili bence. dinin kurallarına çok bağlı olmamakla beraber bir yaratana inanıyorum. ama onun özellikle arılara böyle bir emir verdiğini düşünmüyorum. sadece arılar içgüdüleri ile doğadaki yerlerini evrene en iyi uyumu gerçekleştirecek şekilde oluşturuyorlar bu yüzden de arı kovanları o şekilde. yanlış anlaşılma olmasın yaratanın bununla hiç alakası yok demiyorum.

0|0
    0|0
    • arılara ozellikle boyle bir emir vermemistir. diye dusunuyosun ama buna kendini bile inandıramıyosun kabul etmek seni kucultmez dostum en kucuk huzreden en buyugune kadar hepsi emirleri yerine getirmekle gorevlidir sadece insanlar emirlerden cıkabilir buda hayvanların degil bizlerin sınav icin gonderildigimizi ve hayvan bitki hepsi birbirine baglıdır hepsi bir zincirin halkasıdır nasılki bitkiler bize oksijen saglamaları icin emir aldıysa ve biz bu sayede yasayabiliyorsak arınında o sekilde etek yapnasının mutlaka bize bir faydası vardır bu durumda oda dunyayı bizim icin yasanabilir kılmak adına bir emir almıstır. kısadan cevap veriyim istedim ama aldı basını gittiii :) can sıkıntısı...

• herhangi bir şeyi kabul etmek hiçbir zaman beni küçültmez bunun gerçekten farkındayım. yalnız benim sorguladığım şeyler daha farklı ve insanlara sorup öğreneceğim dine inanmıyorum. insan kusurludur ve bunu her daim dine yansıtmıştır. dinin kusurlu olması diye bir şey mümkün olabilir mi?

benim inandığım şey arıların özellikle böyle bir emir almadığı yönünde, doğadaki diğer bireylerin de aynı şekilde. eğer böyle bir emir almış olsalardı cep telefonu sinyalleri onları etkilemez emirden çıkmalarına sebep olmazdı. çünkü böyle bir emir gelirse onlara benim inancıma göre bu dünya da hiçbir şey onları bu emirden alıkoyamaz, onları değiştiremez. emir verenin büyüklüğünü düşündüğümüzde bu dünya da onun büyüklüğünün yanında bizler neyiz? sadece bir hiç. dolayısı ile öyle bir emir alan hiçbir şeyi değiştiremeyiz.

arılar sadece yapıları itibari ile bazı şeylerin bilgisi ile geliyorlar dünyaya ya da kendilerinden önceki arılardan öğreniyorlar bunları ve uyguluyorlar.

• D seçArı Rabbi'nin mükemmel sanatını bütün kainata haykırıyor...

0|1
    0|0

0|1
    0|0
  • arılardaki çalışma azmi sadece peteklerde değil biliyormusunuz bilmiyorum ama arı sabah kovandan çıkıp bir çiçeğin üstüne konar ve çiçek ne renk ise o gün sadece o renk çiçeklere konar böylece çiçekten çiçeğe polen taşır eğer başka bir renge konmuş olsaydı bitkiler arası döllenmeyi gerçekleştiremezdi bunun adına ne dersiniz bilmiyorum

0|0
    0|0
  • en basitinden küçücük bir tohum bile bir algoritmaya göre işler ki bu algoritma en baba bilgisayar programının bile kat ve kat üstünde bir sisteme sahip sen gel buna tesadüf de olur mu öyle şey ! bu şefkat i ilahidir kudreti ilahidir ! tesadüf içgüdü bunlar saçmalıktan ibret !
    toprakta bulunan binbir mevcudat bir araya gelip tatlı mı tatlı bir elma bir şeftali oluyor ikisininde hammaddesi aynı ikiside topraktan geliyor ama tatları farklı renkleri farklı kokuları farklı ! arı Allahın bir mucizesidir Akıl sahipleri için gerçek bir mucizedir

0|0
    0|0
  • a şıkkindaki cevabi ben kendi evimdeki kaplumbagam uzerinde denedim hayvan yarim gun ac kaldi benim kaplubagam ozel gunde 3 ogun yemek yiyo neyse hayvan aciktigi zaman belli bir sure sonra kabin hep ayni yerine bakiyo kafasini dilan sokmaya çalışıyo beni farkedene kadar programlanmis gibi yani sevki ilahi ama her seyin yaratan Allah onuda yaratirken ozenmis belli yani cok zeki hayvan cok kurnaz yani bide beni taniyo ben yem verince istahla yiyo baskasi verince bir tane filan yiyo dedigim gibi rabbim ya onlari bir sekilde programlami ya da onlaei yonetiyo sanirim yonetiyo çünkü kedilere bakiyosun uzerinden motorsiklet gecti gene kalkti kostu hayvan gozumun onunde oldu bu kesinlikle rabbim onlari yonlendiriyo

0|0
    0|0
  • biz insanlar aklı olan canlılar yolda yürürken bir ayağımızla diğerine basıp paldır küldür düşüp kafamızı gözümüzü yarıyoruz binlerce arının bu işi sorunsuz sıkıntısız kavgasız gürültüsüz akıllara durgunluk veren bir disiplin ve ahenk içinde halledebiliyor olması ilahi gücün kudretin göstergesi diyorum,

0|1
    0|0
  • Rabbin, bal arısına şöyle ilham etti: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan (kovanlardan) kendine evler edin.” Nahl/ 68

0|1
    0|0
  • Bunların hepsi yapay zeka kardeşim.Nasıl ki bir programcı bir oyun modeline yapay zeka yazarak ona bir görev yüklüyor ise arılara Allah tarafından bu görev yüklenmiştir.

0|1
    0|0
  • arılar 6 gen peteklerde asla fire vermiyor ve 6 gen peteklerinde en çok üretim o şekilde edebiliyor diğer şekilde hep fire verdiği için rabbimim kainatı ile o şekilde tasarlıyorlar 3 gen olduğundada 6 gen kadar bal yapılamıyor kare olduğundada 6 gen kadar bal yapamıyor

0|0
    0|0
  • Kuran'da bahsi geçen bir canlı türlerinden biridir, bu canlıların beyni yoktur, ve bal ve arı üzerine araştırmaları incelerseniz, Yaradanın Kudretini zerreye kadar hissedersiniz, saygılar, güzel soru

2|0
    0|1

0|3
    0|0

0|0
    0|0
  • iyide zaten iç güdü dediğin şey Allah tarafından bahsedilen birşey yani bütün siklar var. Doğada herşey Allah'in varlığına kanıt

0|0
    0|0
  • Arı dünya'ya gelmeden önce sevki ilahi ile programlanıp, Rabbi'nin mükemmel sanatını bütün kainata haykırıyor..! yani a ve d seçenekleri birbirine bağlı :))

1|0
    0|0

1|1
    0|1
  • Programalama nedir robot mu bunlar? Bunun kesin bir cevabıda olmaz. Dini açıdan bakarsak evet yaratıcının yol göstericiliyle olmuştur. Bilim olarak bakarsak Yılların adaptasyonu hayatta kalma savaşı ve içgüdüleriyle öğrenilmiştir denilebilir.

0|0
    0|0
  • Hepsi bu şıkların yaa ;) D şıkkı ama onu dedim ;) :)))

0|0
    0|0
  • arı işte. ben yediğim bala, polene bakarım bir yerden sonra ;)

0|0
    0|0
  • allah vergisi

1|0
    0|1
  • Ataistler bunuda açıklasın :)

0|1
    0|0
  • iç güdünün kendiside ilahi.

1|0
    0|0

1|0
    0|1
  • sadece arı değil ki karıncalar misal ulaşımda örnek alınması gereken bir canlı bence yuvalarının için yollarla dolu aslında hayvanların yaptıkları insanlara yol gösterecek ipuclarıyla dolu görmesini bilene

0|0
    0|0
  • rus dişi arılar mükemmel kovan tasarlıyor. türk dişi arılar o kadar iyi tasarlayamıyor bence.

0|1
    0|1
  • Erkekler Devam
    26
Yükleniyor...