Bizim dinimiz nasıl nasıl bu duruma geldi?

Averroes (ibn Roshed), Alhazen vs.
Sonra Arap ülkelerdeki ( Kahire, Buhara, Marokko, Endülüs) ilk üniversite ler.

Orta çağda rahiplerin bile İspanya'da ki müslümanlarin ozaman ki hakim oldukları Toledo ya gidip ordan bütün bilgileri kopyalamalari...

Sizce islam ülkeleri niçin öyle iken böyle oldu?

0|0
2|11

En İyi Erkek Görüşü

• ibn-i rüşt yerine imam gazali yolunu tercih etti demişti bir Erol Mütercimler...Bu konuyu bende merak ediyorum araştıracağım.Siyasal hırslar, moğol saldırıları bunlar da ayrı bir etken benim görüşüm.

1|0
    0|0
    • Ben bunları aşağı yukarı zaten biliyordum. Ama az önce tv de izledim. Adamlar neler neler yapmışlar. Ve Avrupalılar hepten kopyalamis.
      Detaylı araştırmak gerekiyor elbette

• bilim özgür düşünce gerektirir.avrupalılar o karanlık çağdan böyle çıktılar dediğin gibi.Yoksa doğu her zaman daha üstündü her açıdan.

• Evet doğrudur..müslümanların geri kalmışlığında imam gazalinin akıl dışı, beyni durduran öğretileri çok etkili olmuştur.

Erkekler Ne Diyor 10

• Siyonistler Yüzünden, Biraz Araştırın İsraili Yeni Dünya Projesini, Vaat Edilmiş Topraklar Diye birşeyleri Var Bu Yahudilerin Bunun İçinde Ortadoğunun İçine Ettiler Daha Dur Bunlar Bişe Değil Müslüman Dünyasına Neler Çektricekler, Ama Allah Açıkca Kuranda Lanetliyor İsrailoğlullarını. Allah Onlarında Belasını Vericek.

1|0
    0|0
  • Moğolların büyük etkisi vardır istila ettiklerinde Bağdattaki vs.. bütün bilimsel araştırmaları, bilime ve astronomi, kimya ne var ne yok gereksiz görüp yaktılar sonra müslümanlarda iç savaş çıktı ve bu duruma geldi Avrupalılar ve Yahudilerde fırsat bilip karıştırdılar ve şuanda sonumuz biraz, biraz toparlanıyoruz ama Arap devletleri hayla aynı kafa şuanda en gelişmiş İslam devletleri Türkiye, İran, Endonezyadır. Eğer o eserler yakılmasa ve kavgalar çıkmasaydı şuanda Dünyayı gene Müslümanlar yönetir uzayda ilk çıkan biz olur ve şuanda Dünyanın en huzur dolu yaşanacak yeri Orta Doğu olurdur. :)

1|1
    0|0
    • İslam ordularıda İsnkenderiye'yi aldıklarında Dünya da eşi benzeri olmayan bir parşömen koleksiyonu olan ve ozamana kadarki öğrenilmiş tüm bilgileri barındıran İskenderiye kütüphanesini artık kur'an var bunlar şeytani bilgiler diyerek yakıp kül ettiler.

• islam içinde bölündük, mezheplere ayrıldık, her mezhep kendi kurallarını koydu, sonra mezhepler birbirlerinin fikirleri uyuşmayınca çatışmaya başladı sonra kan davası gibi kin güdülmeye başlandı bir takım güçler bunları fırsat bilerek müslümanları kullanmaya başladılar, birbirlerine düşürmek için bir çok oyunlar oynandı, konu uzun yazmayla bitmez. ortadoğuya baktığında herşey ortada zaten.

1|0
    0|0
  • Çok basit onlar bizim geçmişte yaptığımız yöntemleri uyguluyor örnek alıyor bizse onların aptallıklarını örnek alıyoruz.

1|0
    0|0
  • osmanlı da bir inanış var dı

astronomi yi araştıran bütün devletler çökmüştür. bu nedenle osmanlı astronomi nin araştırılmasını yasaklamıştır. sonra hocalarda ona şetan icadı buna şeytan icadı hoppala bayram

1|0
    1|0
    • değil sanırım kitabın kapağı kırmızı idi.soruyu takip e alıyorum ben hatırlarım bir süre sonra yazarın ismini buraya yazarım.

• Ünlü Türk astronom Ali Kuşçu'nun Kanuni'nin izniyle kurduğu dünyanın tek gözlemevi, İstanbulu etkileyen bir deprem sonrasında halk tarafından yakılıp yıkılmıştır.buna sebep;deprem afetini Tanrı'nın bu gözlemevi yüzünden yaptığına inanarak halkı galeyana getiren yobazlara göre alim sayılan ama gerçekte insanlığın kanını emen ve geri kalmasına sebep olan din adamlarıdır.

• Aslında islam dünyası pek değişmedi.Sadece kilisenin baskısı altındaki ve engizisyonla inin inim inleyen hristiyan dünyası değişti.İslam dünyasındada bilginler yobaz mollalar tarafından pek hoş görülmüyordu.hatta pek çok bilgin dinsizlikle suçlanmıştır.islam dünyasındaki bilginlerin şansı islam dünyasında böyle bir ruhban sınıfının
    olmaması ve aydın hükümdarların bilginlari himaye edip araştırma imkanı sunmasıdır.

1|0
    0|0
    • bir örnek vereyim:Vatikan ve islam dünyasının önemli din öğretim kurumlarından Mısır daki El-Ezher üniversitesi düğnyanın düz değil yuvarlak olduğunu bir kaç yıl önce kabul ettiler.

• ibn-i rüşte göre akla uygun olan dine de uygundur.Bu bakış açısı hakim olsaydı keşke.

• ecnebi cermenler yüzünden :P

0|0
    2|0
  • din baş tacı edilir iken o zamanlar... şimdi din elin altında menfaat baş tacı..

0|0
    0|0
  • laiklik yüzünden.

0|2
    2|2
  • iç karışıklıklar ve mezhep kavgaları çıkartan hainler münafıklar yüzünden

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Gecen bu konuyu tartistik arkadaslarla ben sormustm. Bana gore o kadar cok dini onemseyip herseye gunah deyip birborlerino gozunu korkutmuslarki bugun butun dunyanin gerisindeler. Sorgulamaya bile gunah diyorlar daha ne beklersin

1|0
    0|0
    • Sorgulama yüzünden olamaz. Çünkü herşeyi sorgulamaya başlayan müslümanlar idi.
      Zamanında Galileo bile kilise tarafından ya bilimin ya da canın diye zorla buluşlarini red etmesini sağladığı çağda, sicilyada serbest ilim öğrenilebiliyor du

• Iyide urettigi markayi biliyrm bir arkdasta vardi bir halta yaramiyr nie herkes yurt disini tercih ediyo cunku amadlar oyle bisey yapiyo butun dunya hayran kaliyo turkiyenin uretigini emin ol ureten muhendiste kullanmiyrd onun gelse ay bunu kim yapti cok kotu der

• işte o kısımda haklısın ama ilk üretim yapılan telefonlardada hata vardı. geliimesi gerektiği konusunda haklısın ama satış yapamaz ise gelişemez. neyse ben savunmuyorum haklısın o konuda. tüketicinin isteklerini karşılayamıyor.

• dünyanın sonu yaklaşıyo çünkü

0|0
    1|0
Yükleniyor...