Türkçede kullanılan 'Şapkalı Harfler' hakkında ne düşünüyorsunuz? (â, î, û vb.)?

Bundan birkaç yıl önce ben lise dönemimdeyken şapkalı harfler TDK kararıyla kaldırılmıştı lâkin geçen yıl tekrar geri getirildi. Yeni yazım kılavuzunda şapkalı harflerin bulunduğu kelimeler de yer alıyor.

1. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
2. Şapkalı harfler sizce kullanılmalı mı kullanılmamalı mı?
3. Siz şapkalı harflerin kullanımına dikkat ediyor musunuz?

Cevaplarınız için şimdiden herkese teşekkürlerimi borç bilirim.
LÜTFEN SORUNUN ALTINA SAÇMA SAPAN YORUMLAR YAZMAYINIZ...

0|0
9|15

En İyi Kız Görüşü

• Bence şapkalı harfler kullanılmalı.Türkçenin bazı özel kelimelerinde cidden telaffuz sorunu yaşanıyor ve bunun kaynağı da ilkokul sıralarında işaretli harflerin nerede, nasıl kullanılacağı öğretilmemesi.Ben açıkçası bu konuda çoğu kez sorun yaşıyorum.Elimde sözlükte her zaman bulunmuyor.Bazen yazarken, konuşurken bunun bende bir eksiklik olduğunun farkına varıyorum.Bu işin üzerine cidden gitme gibi bir düşüncem var.Çünkü bana göre Türkçe mükemmel bir dil.Anlam açısından kıvrak bir şekilde kullanabileceğim bir dil.Bu benim yazılarımda çok işime yarıyor.
    Kısaca Türkçe'den memnunum ve bu yüzden bu dili adam gibi telaffuz kurallarıyla da bilinmesi gerektiğine inanıyorum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Seviyorum ben onları, sıradışı harflerim benim onlar.

2|0
    0|0
  • Kâr Kar diye mi okunuyor ?
    Yâr Yar diye mi okunuyor ?
    Kâğıt Kağıt diye mi okunuyor ?

...

Liste uzar...

Bence kullanilmazsa sacmalik olur.

Dil canli bir varlik ise dayatilmamali. TDK dayatiyor ama bir gercek var Dilde Sadelesme Akimi Osmanli dan beri devam etse de pes etmistir.

TDK neyin pesinde tarihsel surec ve sonuclardan bilincsizce hareket etmesi tam bir aymazlik.

1|0
    0|0
  • kesinlikle kullanılmalı
    ben yazım yaparken dikkat etmesemde kullanılması gereken noktalarda kullanırım
    mesela
    kar kâr gibi kelimelerde

1|0
    0|0
  • kaba anlama yumuşatma getirir bence kullanılmalı

1|0
    0|0
  • Hocam bu harfler hiç kaldırılmadı.
    Kitap basımlarından anlarsın o dönemlerde var olan kitaplarda basılı harfler zaten.
    Bence yazılması gerkeiyor karışıklık olacağı zaman ama çok da gerkeli değil gibi ya çok fazla sesli harf oldu :D

1|0
    0|0
    • Yok yok eminim kaldırıldı yaklaşık 2 yıl kadar. Ben 'gerekli değil gibi' olarak bakabileceğimi sanmıyorum, yine de teşekkürler.

• Yazımı uzun sürüyor kimi şeylerin.
      Gerekmiyor da diyemem ama :)

• Gerek duymuyorum kullanmıyorum ama bazen yanlış anlaşılmalara neden oluyor kullanmamak

1|0
    0|0
    • Gerek duymuyor musunuz? Niçin? 'Hâlâ vaktimiz var.' derken bahsedilen HENÜZ anlamıyla 'Hala daha vaktimiz var.' cümlesindeki BABANIN KARDEŞİ anlamları ne kadar da değiştiriyor değil mi algıyı? Söylenişte çok büyük bir sıkıntımız yok fakat yazınsal metinlerde bunu çok sık görüyorum.

• klavyeye kolay bir şekilde yerleştirselermiş bizde kullansaymışız biton uğraşamam şapka koyucam diye

• Bu da sizin düşünceniz. Saygı duyarız.

• Dikkat ederim yazarken

0|0
    1|0
  • TDK yalama yapacak harfleri.

1|0
    0|0
  • bence türkçeye ayrı bir sempati katıyor

1|0
    0|0
  • anarşik genç selam :)) şapkalı harfler nerde kullanlır ne işe yarar bilmem bence kalabalık yapıodur alfabede :))

0|0
    1|0
  • bazen harf değişikliğine kızıyorum. belki değişmeseydi herkes Kur'an-ı kerimi ezbere bilecekti.

1|0
    0|0
    • Alfabe değişikliğinden mi bahsediyorsunuz?

• Yoo niye uzaylı harfleri diyelim ki? Sen İngilizceye uzaylı harfi mi diyorsun? Biz de Kur'ân'da yazanlara uzaylı harfi demiyoruz. Öyle bir algı da ancak 16-17-18 yaşlarında birey olma yolunu arayan aklı karışık insanlarda oluşur. Böyle düşünmeyin lütfen.

• sen o zaman hemen öğrendin Kur'an ı.

• peki yaşamımızda ne değiştirecek bu harfler ben onu anlamadım

0|1
    1|0
  • yaw ne işsiz adamsınız...

0|0
    1|0
  • Haklarında hayırlısını düşünüyorum

0|0
    1|0
  • kullanılmalı

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Kullanılsın kullanılmasında sorun yok bence. Sonuçta kelimeleri söylerken farklı söylüyoruz da yazarken neden yazmayalım?

1|0
    0|0
  • Bu sapkali harf dediginiz aslinda sapkali harf degil. Uzun sesli unlulerdir. Turkcede uzun unlu ses bulunmaz Arapca ve Farscadan dilimize gecen kelime sayisi bir hayli fazla oldugu icin uzun sesli unluleri cikarmak mumkun degildir. Yazimdan cikarilsa bile telafuzda yasamaya devam edecektir.

1|0
    0|0
    • Teva:zu diye yazmaya alışılmadığı için tevâzu demek istemişler ki geri getirmişler. Yani uzun sesli ünlü ve şapkalı harf aslında aynı şey. Ki şapkalı harf dediğimiz grupta sadece uzun sesli ünlü harfler yoktur, ünsüzler de vardır. Bu yüzden daha genel bir grup olarak geçer.

• Elbette, çok teşekkür ederim yorumunuz için :)

• Rica ederim :)

• kesinlikle şapka işareti kullanılmalıdır. bir kere anlam değişiyo ki mesela vâris in anlamı farklı varis in anlamı farklı. karışıklıkların giderilmesi için kessinlikle kullanılmaya devam edilmelidir.

2|0
    0|0
  • bir sese karşılık geliyorlar ve bazen benzerliği ayırıyor.bence önemli ama kullanış açısından teknolojik cihazlara işlenmemiş.sıkıcı kelimesini bile yazamıyorum bazen kaldıki şapkalı harleri yazayım

1|0
    0|0
    • Kullanılması gerektiğini ama üşengeçlikten dolayı kullanamadığınızı mı belirtiyorsunuz :)

• Hemen hemen aynı kapıya çıktık, sağolasın.

• unutturuldu diyelim.kısmen aynı

• Kesinlikle olmalılar. Eş anlamlı sözcükleri ayırt eden önemli bir faktörken neden kaldırıldıklarını hiç anlayamadım. Sadeleştir sadeleştir bunun sonu gelmez. Türkçe yavanlaştırılacağına zenginleştirilmeli.

1|0
    0|0
  • bence kullanılmalı

1|0
    0|0
  • belki insan isimlerinde şapkalı harf gerekmeyebilir. Örneğin necla ismindeki a nın yumuşak a olduğunu herkes bilir.

Ancak yazımı aynı olan anlamlı farklı olan kelimeler için gerekli.
    mesela gökten yağan kar var. bir de maddi anlamda kar etmek anlamında kullanılan kar var.

0|0
    0|0
  • Yazı dilinden kaldırsan kaç yazar, konuşma dilinden kaldıramadıktan sonra..
    Kesinlikle gerekli harfler.

1|0
    0|0
Yükleniyor...