Türkçülük-milliyetçilik-turancılık-ülkücülük bunlar arasındaki farkı açıklayabilicek biri var mı?

Herkes gunluk hayatta bunlar hakkinda atip tutuyor. farki açiklayabilicek var mi?

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 4

• Ülkücü: müslüman değilsen Türk'de olsan hiçsin bknz."Türklük beden, islamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden; ceset olur." başbuğ olarak Türkeş'i görürler.

Türkçü: Türkizm, Pan-Türkizm: Türksen dinin mezhebin bizi ilgilendirmez, bizim için her şey Türk ırkıdır. Daha çok Oğuz boylarının birliğini baz alır başbuğumuz Atatürk'tür, yolbaşçımız N. Atsız der.

Alperenler: İslamcı tutumları daha ağır basar, başbuğ terimi kullanmaz en önemli fikir adamları Muhsin Yazıcıoğlu'dur.

Ulusalcı: Yereldir sadece Türkiye Türklerini savunurlar. bir lider kavramı yoktur fakat Atatürk'ü önder kabul ederler. Türkiyecilik esastır.

Turancılık: Uzak ülkü olsa da; tüm dünya Türklerini ve akraba toplulukları tek çatı altında birleştirmeyi hedef alır din, mezhep gözetmez.

Osmanlıcılık: Osmanlı İmparatorluğu içindeki bütün ulusları ve unsurları Osmanlılık ruhu içinde birleştirmeyi amaçlar.

Milliyetçi: Kavramdır, yukarıdakilerin hepsi bu kategoriye girer

0|1
    0|0
    • ''türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. ben görmesem bile dünyaya gözlerimi onun rüyaları içinde kapayacağım. türk birliğine inanıyorum onu görüyorum, yarının tarihi yeni fasıllarını türk birliği ile açacak dünya sükunun bu fasıllar içinde bulacaktır. türklüğün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak. güneş ne demek ufuk ne demek o zaman görülecek. hayatta yegane varlığım türk olarak doğmamdır'' K. Atatürk

• Bunlardan hangisi kafatascı acep

0|0
    0|1
    • Heralde turancılık

• Olabilir kafatası ölçüp türkmüsün değilmisin diye bakarlardı neyseki nihal atsızın ölçüsü tutmayınca vazcaydılar bu işten

• Turkculuk > tutancilik >milliyetcilik > ulkuculuk

0|0
    0|0
    • Türkculuk milliyetciligi kapsamior o kadarini biliyorum milliyetcilikde muslumanlikta var

• =faşistlik.

0|0
    1|0
Yükleniyor...