Sahnede enstrüman sırası var mıdır?

mesela saz hep en önde duruyor.. kanatlarda üflemeli çalgı çalanlar oluyor var mı bir düzeni, konçertolarda da böyle midir ne bilim çello sağda oluyor falan..

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• Ben gitar çalıyorum ama sıralı olmasından çok nasıl görünür izleyicilere diye sıralanıyoruz. Mesela saksafon en solda solo atacağı zaman ortaya geliyor, gitar elektro solo atacağım zaman ortaya bas gitarcıyla ortaya geliyoruz bateri zaten sabit orta arkada eğer bağlamada olursa mütevazi bir şekilde oda ortaya yakın oturuyor.Ama operada gördüğüm kadarıyla mesela çello konçertosuysa solist çellocu ve orkestra şefi ortada kemanlar sağ solda, arkaların çello ya da genelde sağ taraftada olabiliyor 3 4 kontrbas onların arkasında ve daha geride en arkalara doğru üflemeli çalgılar ve davullar, çan yer alıyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Onların şefleri oluyor diye biliyorum, teknik direktör gibi düşün :)

cut.

0|0
    0|0
  • olabilir olmayada bilir
    standartı vardır bence guzel kızları öne oturtuyorlar cirkin kızları arkaya atıyorlardır.
    mantıklı yani.

1|0
    0|0
  • Elbette ki bir düzen var. Yaylıların, nefeslilerin vs. hepsinin yeri ayrıdır. Birinci kemanlar sahne önünde, İkinci kemanlar onların hemen karşısındadır. Birinci kemanların solunda Viyolalar, ikinci kemanların sağında da Kontrbas'lar bulunur. 180 derecelik bir yarım daire düşün mesela. Soldan sağa Birinci kemanlar, viyolalar, nefesliler-vurmalılar-çellolar (ortada), kontrbaslar ve ikinci kemanlar... Piyano solisti varsa eğer, şefin hemen önünde yer alır o da.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Vardır efenim ve şu şekildedir;

muzikfakultesi.com/portal/files/klasik_234.jpg

2|0
    0|1
Yükleniyor...