Sizce aşağıdaki ressamlardan hangisinin hayatı daha trajiktir?

Vincent Van Gogh : Yaşamı hep sefalet içerisinde geçti , yaptığı işlerde hiç tutunamadı , hayatının son döneminde yaşadığı bölgelerde istenilmedi ve 39 yaşında intihar etti. '' Kardeşinin kollarında ''mutsuzluğum sonsuza kadar sürer'' dedi ve bitti.(nefes alamama hissi uyandırıyor bende)

Frida Kahlo : Yaşamında hep sağlık problemleri vardı, aşk-evlilik hayatı çarpıktı , maddi sıkıntıları olmamasına rağmen & yaşında geçirdiği felç nedeniyle bacağındaki sakatlık alay edilmesine, bir çok kişinin öldüğü otobüs kazasında da bir süre yatağa bağımlı kalmasının ardından tüm hayatı hastanelerde geçti diyebiliriz. 143 tablosu vardır 55 tanesi yatması nedeniyle portredir.

Leonardo Da Vinci : Evlilik dışı dünyaya gelen bir çocuktu ve bu durum insanlar tarafından hiç bir zaman kabul edilemememiş olup yasalar nedeniyle okula gidememiştir.Fakat keşif edilmesini engellemedi bu durum. sarayda yerini aldı ve sanatını bir süre icra edebilse de felç geçirmesi nedeniyle sağ kolunu resim için bir daha kullanamadı.

Pablo Picasso : Babası ailesi ressamdır fakat yaşadığı kasabada geçim sıkıntıları olması nedeniyle taşındıkları yerde kız kardeşini difteri nedeniyle kaybeder ve bu yaşamını derinden etkiler. Eğitiminden sonra en yakın arkadaşının intihar etmesinin ardından mavi döneme girdi.Pembe dönemden sonra aşık oldu ve evliliği nedeniyle kavuşamadı.Savaş döneminde hayatı boyunca savaşa karşı olan fakat hep savaşla yaşamak zorunda kalan Picasso’nun yakın arkadaşı alman toplama kampında öldürüldü her ne kadar tanınan sevilen takdir gören bir ressam olsa da acıyı derinden hissettiği için mutlu olduğundan bahsedemeyiz.

• Vincent Van Gogh
    48% (65)55% (70)52% (135)Oy Ver
  • Frida Kahlo
    17% (23)16% (20)16% (43)Oy Ver
  • Leonardo Da Vinci
    15% (20)17% (22)16% (42)Oy Ver
  • Pablo Picasso
    20% (27)12% (15)16% (42)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
63|88

En İyi Erkek Görüşü

• o dönemin tüm sanatıçıları sefaleti dibine kadar yaşadılar.yokluktan eserlerini yakanlar, kumarborcunu ödemek için yazanlar...ayrım yapmak yanlış olur.
    sanat isyan için var çarpık düzeni eleştirmek için muhalif tavırlı insanların dilidir sanat.
    duyarlı insanların derdini anlatma biçimidir.

0|1
    0|0
    • Evet dönemin komünist partisine üyeler :) güzel bir noktaya değindin.

• Sanatçı tuvalinde , düşüncelerinde özgürdür ve bunu aktarmaktan hiç çekinmez. Diğer türlü zaten sanatçıyım ben demesi mümkün değil.

Olayı farklı yerlere taşıyor gibisin bu yüzden başka yorum yapmayacağım.

• o tuvaller bisürü sembol saklıyor...

Erkekler Ne Diyor 87

• Ben kahlo diye düşünüyorum.
    Van gogh sefalet içinde de olsa bütün uzuvlarını kullanabiliyordu.
    Kahloda ise uzuvlarını tam olarak kullanamayıp sürekli bir alay söz konusu. Van gogh için istenilmedi denilebilir. Istenilmediğinde gidilebilecek çok yer var. Fakat bedensel engel aynı şey değil. Hayatı belli standartlarda yaşamaya engel teşkil eden bir durum.
    Da vinci eğitim görememiş olsa bile en eğitimli insanlarla bir arada çalışma fırsatı bulup kendini geliştirme imkanına sahip olmuş birisidir.
    Picasso içinse empati yaparak hepimiz bir şekilde yakınlarımızı kaybediyoruz diyebilirim. Acı da olsa aynı acıları diğerlerinin yaşamış olma ya da yaşama ihtimali vardı.

İstenmeyen çocuk , gittiği yerlerde dışlanan insanlar için bir çözüm olabilir.
    Fakat bedensel engelli insanlar için her yer alay konusu olabiliyor bu gerçek sürekli yüzüne vurulabiliyor. Bunu da geçtim, sürekli hastalıklarla uğraşmaktan hayattan beklediğini sadece resimlerden bulabilen tek kişidir benim gözümde.

0|0
    0|0
    • Çok haklısın kim bilir içinde neler yaşadı. 143 tablodan 55i ne demek =(
      Yinede frida hayat dolu bir karakterdi.
      Vincent için bilemiyorum hep kovuldu , deli , ahlaksız muamelesi gördü , gereken takdiri hiç görmedi, sefaletle iç içeydi bla bla bu yüzden bende biraz daha ağır basıyor ama gerçekten insanın aklı başında olup da bedensel engel ve hastaneler off ne bileyim hepsi kötü =(

• Merakımdan soruyorum sağlık problemi yaşadınız mı hiç?
      Cevap hayırsa düşünme şekliniz gerçekten hoş.

• Cevap Hayir :)

• Michelangelo diye düşünüyorum.Çünkü Bir sanatçının ailesi onun ressam, heykeltıraş olmasını istemiyor, daha sonra reddediyor.Sanatçıda varoş ve tehlikeli yerlerde yaşamaya başlıyor.Bir çok kavgaya karışıyor, bunların yanında psikolojik olarak bozulmalar meydana gelip agresif bir kişiliğe ve karakter bozukluklarına kapılıyor.Hapise atılıyor ve en sonda birine vermek istediği eserin de içinde bulunduğu bir çok eserini taşıyan gemiyi kaçırıyor.Bu gemiyi yürüyerek yakalamaya çalışırken sıtmaya kapılıp ölüyor.

0|0
    0|0
  • Vincent Van Gogh en büyük resim sanatçılarından biridir ve onun gibisi bir daha dünyaya asla gelecektir.Hayatı sefalet ve yanlızlıkla geçmiştir.Kimse tarafından sevilmeyen, dışlanan sadece önemsiz gözle bakılan bir kişiydi.Ama aslında öyle değildi, kurguladığı hayal dünyasında olup bitenleri bir tek kendisi biliyordu.Onun gözünde gökyüzü birbirine bağlı değişik renklerin karışımdan ibaretti.Neyi görürse resmediyodu iyi ya da kötü olsun fark etmiyo.Sadece kendini mesleğine adamış ve onunla yaşam mücadelesi veriyordu.Kimse onun kadar zorluk atlatmış olamaz.

1|0
    0|0
  • Davinci ile bilgiler kesinmi ben farkli biliyorum...

Ancak Picasso daha kötü ya.. hep savas dönemi yasamis.

0|0
    0|0
  • van gogh dedim.adam ölürken bile acının biteceğine inanmamış

1|0
    0|0
  • vincent van goghun bende ayrı bir yeri vardır hayatı acılarla geçmiş birisi. teoya mektuplar adlı kitapta orjinal mektuplarını bulabilirsiniz ve last for life filmi müthiş anlatmış kesinlikle izlemeyenlere tavsiye ederim.

0|0
    0|0
    • Mektuplar aklımda aklıma geldikçe of çekerim.

• çok içli bir adam çok değerli ama değerli olanlar değer görmüyor maalesef bu insanları anlamıyorum

• Hep Van Gogh çok eziyet çekmiş gibi gelir bana. Kulağını da çınlamasından dolayı kesen oydu yanlış hatırlamıyorsam..

Da Vinci ise bir eşcinsel olarak hem de o dönemin toplumunda kötü uğursuzluk sayılan solak olması nedeniyle hep toplumdan dışlanmış. Ama harmanladığı şeyler hala bugüne ulaştı. Mona Lisa. Bir erkek ve bir kadını içerir perspektifinde sağdaki manzara ile soldaki manzara yanyana getirildiğinde düzgün görüntü çıkar vs.

İkisi arasında kaldım.

0|1
    0|0
    • Da vinci başka alanlarla da ilgiliydi yani o dönem için kabul edilebilir durum olmasa da dehası onun biraz durumdan sıyrılmasını sağladı.Kral çok seviyordu bir kere.

• Tabii ki anatomi denince akla ilk gelen isimlerden ama görsel zekası harika. Hala şifresinin çözülmesi gereken onlarca eseri var. Eserlerini ters yazması da bir garip.

• İnsanların ölmüş gitmiş kişilerin yaşantılarını didim didik öğrenerek kendilerine ne sağladıklarını bir türlü anlamam. Şahsen Van Gogh'un buhranlı hayatını görmem beni okuduğum zaman öncesinden farklı yapmadı.

Zevkler ve renkler..
    Pek sevgili Leo amcamız da Mona Lisa'yı bitirememiş sanırım. Bitirilmeyen bir resmin bile dünyada bu kadar ses getirmesi... "yüzyıllar sonra bile" .. peeh! dedirtecek türden.

0|0
    0|0
    • Eserleri hayranlık içerisinde bırakıyorsa yaşamını da merak ediyorsun.
      Yaşamını da , o hikayeyi de öğrenince daha iyi hissedebilmek mümkün oluyor :)
      Leo amca yalnız o :D Boru değil.

• Yahu söyleme öyle :D Yani ne bileyim merak etmiyor musun yaşamlarını mesela Frida düşünsene ne duygularla çizdi o portreleri yoksa düz bakarsan portre yani ne var bunda..
      Birde şu linke bak ve adamın hissettiği duygulara bak ben gitsem heyecandan bayılırım kesin :D (Yani anlamışındır sorudan vincent hayranı olduğumu) indigodergisi.com/2013/08/van-goghla-bir-gun/

• Ermm, ya bilemiyorum ben nedense adamın -ve dolayısıyla senin- bazı şeyleri yücelttiğinizi düşünüyorum. Ben de sanatta en çok resime ilgiliyimdir ama hiç bu kadar olağanüstü duygular taşırmıyorum adamın yaptıklarına bakınca. Beni titretecek ve aklımı kaybetmemi sağlayacak fantastik resimler değil. :/

Sizinkisi biraz şey gibi geldi bana... O adamı ve resimlerini kendi içselliğinize dahil etmeye çalışmışsınız ve bunu fanatikliğinizle becermişsiniz zaten.

Bilemiyorum, ben nedense Mona Lisa'yı bile sıradan bir tablo gibi süzüyorum gözlerimle. Bu sanırım kendimi milletin akışına kaptırmamış olmamdan geliyor.

*Vincent hayranı olduğunu sezememiştim gerçekten. Yeni çaktık köfteyi. Ben de diyorum "ulan bu kız niye parantez içinde bunu yazdı" diye, "manyak mıdır nedir..."
      Meğersem bizim kafamız kıyakmış.

• Leonardo Da Vinci

0|0
    0|0
  • Leonardo Da Vinci

0|0
    0|0
  • Sanatçıların hayatlarından çok,
    geride bıraktıkları eserleri üzerine düşünmeyi ve konuşmayı tercih ederim, sayın gizli, gizemli hanımefendi.

İyi geceler...

0|0
    1|0
  • Kesin bişey söylenemez tabi ama vincent van goghun çizimleri renkleri ve özellikle çığlık tablosu bana onun daha trajik bir yaşam öyküsü olduğunu düşündürdü şu an

0|0
    0|0
  • Kenan Evren: Sanatçı ruhlu olmasına rağmen kader ağlarını ördü ve Asker oldu. Genelkurmay başkanlığına kadar yükselip 12 Eylül'ü yaşattı bu ülkeye. İstemeye istemeye acılar çektirdi. Ülkeye Cumhurbaşkanı oldu ve artık sanatçı ruhunu ortaya çıkarma sırası gelince tablolar yaptı. Kader yine rahat bırakmadı ve yaşı olmuş bilmem kaç ama şu an yargılanıyor :(

0|0
    0|0
  • Vincent Van Gogh

0|1
    0|0
  • Pablo Picasso tabii kide adamın 16-17 tane ismi var.

0|0
    0|0
  • Vincent Van Gogh olarak düşünüyorum.Ölümüne kadar yaptığı çalışmalar hiç değer sergilemedi.Ancak ölümünden sonra resme aldığı duygu ve düşüncelerini yansıttığı tablolar paha biçilemez hale geldi.Bu çok trajik bir durum olsa gerek.Dünyada iken değer görmeyen uğraşlarınız siz öldükten sonra ne garip değer görmesi.O yüzden Vincent Van Gogh diyorum.

0|0
    0|0
  • Bencede leonardo tam bir bahtsızdır tanışıyoruz kendisiyle. Biz şantiyede çalışıyorduk ben kamyon kullanıyordum Leonardo da Vinci kullanıyodu.

0|0
    2|3
  • B) frida kahlo derim arkadaş
    çünkü hiç bir olasılık sağlıkla eş değer değildir...sıralama yapacak olursak
    B
    C
    A
    D
    saygılar...

0|0
    0|0
  • Benim hayatım bunlarınkinden daha trajik :( ama Pablo Picasso hep yakınındakileri kaybetmiş eminim onun hissettikleri çok kötüdür.

0|0
    0|0
  • Pablo Picasso

0|0
    0|0
  • Sıkıntılı hayatlar...

0|0
    0|0
  • Van Gogh tabiki. Belgesellerini de izledim.

0|0
    0|0
  • Kahlo bence Çoğunluk Van Gogh demiş ama ben hiçbir intihar eden adama acımam...

0|0
    0|0
  • Emin ol kat kat daha trajik hikayesi olan ressamlar tanıyorum..:/
    şıklardan Vincent Van Gogh diyorum ama psikolojikmen rahatsız bir adamdı oda

0|0
    0|0
  • sabri sarioğlu

0|0
    0|0
  • bunlar hep eski dönemde yaşayanlar o dönemde yaşayıp da rahat eden bir krallarda vardı heralde van gogh değil miydi kulagını kesen acı artık işlemiyo adama galiba

0|0
    0|0
    • Sesler duyuyordu ve kesti.

• sevgilisi kulagın güzel dediği için kesip gönderdiği duymustum herhalde bu efsane

• Bana hep kendi acılarından ise yakınlarının çektiği acılar canını daha çok yakar gibi gelir. Bu yüzden picasso diyeceğim ben.

0|0
    0|0
  • Leonardo gibi duruyor. Elde olmayan şeyler yüzünden hayatını yaşayamamış istediği gibi ama yine de birşeyler başarmış

0|0
    0|0
  • Van Gogh adamın hastalıkları saymakla bitmez migreninden, epilepsiye. Asperger bozukluğundan şizofrenliğe. Gözünde katarakt hastalığı bile varmış.

0|0
    0|0
  • sadece ordakı ressamların hayatı trajık degıldır. Her insan'nın Hayat'ı bır trajedidir. İnsan ne kadar mutlu olmaya çalışsada her zaman için yüreğinden elem duyar. Bence dünyada mutlu insan yoktur...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    57

Kızlar Ne Diyor 63

• Van Gogh tabii ki. Aci icinde bir olum ve degeri cok sonradan anlasildigi icin.

Kahlo cok hayat doluydu, her ne olursa olsun mucadeleyi hic birakmadi. Cok disli bir kadindi. Cok severim kendisini :))

Da Vinci ise aslinda ressam olmayi hic istemedi. Egitimi o yolla alamazsam bu yolla alirim diyerek cirak olarak baslamayi kabul etmesi o yuzdendir. SOnra zaten cizimlerinde anatomiye, mekanige ne kadar yatkin oldugunu goruruz.

Picasso ise zamaninda basarisini tatmis ender ressamlardan biridir. Bu tip insanlari ilham etkilediginden, en iyi ilham da kaybetmekten geldiginden, bence sanatina faydasi dokunmustur.

0|0
    0|0
  • Bir ressam icin en onemlisi eli kolu bilegi parmaklari akli gozu.. İkinci olarak sanatinin gereken degeri gorememesidir. Bence trajik olan davincinin. Bende ressamim ve ve hep koluma elime bisey olursa korkusu duyarim. Yaptigim isler satilmsa da takdir gormese de ben yapmaktan zevk almaya devam ederim bunu anlatmak zor

0|0
    0|0
  • keşke şimdide. Vincent Van Gogh
    seçFrida Kahlo
    seçLeonardo Da Vinci
    seçPablo Picasso lar olsa günümüzde.

0|0
    0|0
    • Yapmaaa. Kendisi ülkemizde ANKARAda yaşıyor.EŞREF ARMAĞAN doğuştan kör ressam 1 tane üzerine çekilmiş olan bir belgeseli var , diğerinde de önemli bir bölümünü vermişler. Bilim adamları mutluluktan ağlamıştır.

• frida kahlo ben resmanın hayatını duymamıştım çok etkilendim van gogh biliyodum resimde ışık resmetmeği bulmuştu beni çok etkiledi

0|0
    1|0
  • Hepsini okumama gerek yok, düşünmeden Vincent Van Gogh tabi ki. Bambaşka birşeydi o.

0|1
    0|0
  • Leonardo Da Vinci.Onun hikayesini çok iyi biliyorum.Daha yazılmayan söylenti olması ile birlikte gerçekte olduğu kuvvetle ihtimal çok başka şeylerde var.Bu nedenle en trajik hayata onun sahip olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Leonardo dedim. Çok özet geçmişsin. Leo'nun hayatında olağandışı ve metafiziğin konusuna giren bir çok ilginç olay vardı. Hatta tüm hayatı sırf bu yüzden allak bullak olmuştu. Ben ondan daha çok etkilenmişimdir her zaman.

0|1
    0|0
  • kesin cevap vermek imkansız bu soruya. :( hepsi birbirinden trajik. leonardo da vinci de kendi suçu olmayan bir şey yüzünden kötlüğe maruz kalmış yani eğitim hakkı elinden alınmış yazık. pablp picasso da sevdiği tutunduğu herkesi kaybetmiş. ne diyim...

0|1
    0|0
  • modigliani..çok acıklı, sefil ölmüştü. bilmekten sayılmaz elbet ama şıklardakilerin de eğer filmi varsa ben izlemedim henüz.:D
    köklü bir geçmişe sahip olmayıp icad ettikleri sanatsal değerleri yüceltmeye 'varlıklarının isbatı gereği' ihtiyaç duydukları için, ayrılmazlar aslında.. badem gözlüler hepsi de:)

0|0
    0|0
    • Picasso dışında diğerlerinin filmi var.Çok ünlü olmasına rağmen Fridayı da çok insan bilmez çünkü fakat filmi nedeniyle bilinme ihtimali nedeniyle koydum şıklar arasına.
      Aslında varlıklarının ve dehalarının dışında o dönemi, yaşamı anlatıp , bizi de içine çekip yaşatıyor olmaları nedeniyle bu kadar güçlüler.
      Anlatma-yaşatabilme ihtiyacı hem zor , bir o kadarda güzel bir şey olmalı..Ne deyim bizde hayranlıkla bakıyoruz :)

• Bu arada film dediğin öyle söyledim yoksa belgeselleri de var.Eserlerinden ve kendi yaşamlarıdan bilgiler veren

• sinemanın 'etkileyici' gücü deniyor buna da hemi:) teşekkürler, bakmak lazım tabi

• Van Gogh.
    O hiç sevilmemiş hiç mutlu olamamış hep hüzünlü olan bir insandı.

0|0
    0|0
  • Van goghhh kulağını kesmiş sevdıgı kadına hediye etmış

0|0
    0|0
  • Da Vinci, cunku bir sanatcinin kolunu kullanamamasi zaten hayati fonksiyonlarini yerine getirememesidir.

0|0
    0|0
  • Van gogh tabii. Cok buyuk acilar sonucu intihar etmistir kendisi. Toplum tarafindan ciddi anlamda dislanmak oyle basit bir sey degil. İntihara da goturur insani baska seylere de. Ayrica digerleri gibi yasaminda kiymeti, kisacik sure de olsa, bilinmemistir. Timarhanedeki bir deli olarak gorulmustur hep.

0|1
    0|0
    • Walla vincentın hayatı gerçekten kötü yani fark ettiysen en kısa o (tarafsız oluyum diye bilerek en kısa tuttum) ve yinede vincent diyen sayısı hiç de az değil.

• Vincent Van Gogh sonra da Pablo Picasso

0|0
    1|0
  • öncelikle bunları paylaştığın için teşekkür ederim, genel kültür nihayetinde. bence hepsinin hayatı birbirinden trajik ama hepsi birbirinden muhteşem insanlar

0|1
    0|0
    • Rica ederim keşke daha fazla yazı karakteri kullanabilseydik dedim bende :)

• baya güzel bir paylaşım olmuş tebrik ederim :)

• çok garip neden bu kadar kötü bir hayat yaşamışlar acaba hayatı biz seçmiyoruz ama gayreti biz seçiyoruz dedikleri bu olsa gerek, Vincent Van Gogh.

0|0
    0|0
  • Van Gogh hatta resim dersi için onun eserlerini araştırmıştım adam hem çok güzel bir ressam :) Hemde hayatı çok trajik. :)

0|0
    0|0
  • van gogh

0|1
    0|0
  • frida kahlo'nun hayatını araştırmıştım gerçekten içlerinde en trajik olan o.

0|0
    0|0
  • Van Gogh.. sanki lanetliymişçesine , üzerine yapışan mutsuzluk etiketinden kurtulamıycanı iyi biliyordu.. aslında ona göre yaptığı mantıklı bile..

0|0
    0|0
  • van gogh diyorum ben gariptir ki böyle ismi anılan insanlar genelde zor yaşam geçirmişler gerçi hangimiz iyi bir yaşam geçiriyoruz o da tartılışır açıkçası ama en çok etkilendiğim sanat dalında beethovendır bir insan sağırken bu kadar güzel müzik yapamaz bu kesinlikle yetenektir gerçi konumzu resimdi resime geri dönelim

0|0
    0|1
    • Dönelim resime :) Dikkatini çekebilecek bir adet ressam var ve hala ülkemizde Ankarada yaşıyor. Ödüllüdür kendisi biz kıymetini bilmiyoruz fakat 2 adet belgeseli bulunur.. ''EŞREF ARMAĞAN'' kendisi DOĞUŞTAN KÖR olan bir RESSAM. Bilim adamları duygulanıp göz yaşlarını tutamamıştır :) İzle derim.

• teşekkür ederim o zaman en trajik ve en yetenekli olarak ben ülkemizdeki ressamı tercih ediyorum ve buraya adını yazmadığın için seni kınıyorum olmuyor böyle milli değerlerimize sahip çıkalım :)

• V. V. GOGH

0|1
    0|0
  • Vincent Van Gogh bu en trajedik olan bencee ama Leonardo Da Vinci suçu olmadan öyle hayt yasaması koydu bana yaa

0|0
    0|0
  • hepsininde kendine göre acıklı tarafı var ben birini seçemedim

0|0
    0|0
  • Picasso.En yakın arkadaşının intihar etmiş olması hayatının felaket olması için yeterli bir neden.

0|0
    0|0
  • Vincent Van Gogh

0|0
    0|0
  • Vincent Van Gogh kötüymüş ya. Da Vinci de öyle :/

0|0
    0|0
  • ruhsal acı daha kötüdür en kötüsü picasso

0|0
    0|0
  • frida kahlo aşkın ve devrimin kadını :((