Sorum Nostalji severlere ; Sizce hayatında sürekli ve düzenli olarak nostaljiye yer vermek psikolojik açıdan faydalı mı zararlı mı?

Mesela ben bir ara eski yeşilçam filmlerine kafayı takmıştım. Geçen yaz mevsiminden beri alışkanlık olmuştu. Yaz akşamları dışarı çıkmadığın evde oturduğum zamanlarda 2 veya 3 film izlediğim bile olmuştu. Hatta daha ileri gidip internet üzerinden eski gazeteleri okuyordum. Eski sanatçıların biyografilerini okuyor. eski klasik arabaları inceliyordum. ve tabi eski filmlerde kullanılan eski şarkılar.

Bu devrin kötülüklerini unutmak için geçici olarak mutlu olmak için sığınacak bir liman olmuştu. ama nostaljiye sardıkça bugüne ait olan herşey daha bir gözüme batıp rahatsız etmeye başlamıştı. Nostaljiye daldıkça günün çirkin gerçekleri daha sert bir şekilde yüzüme tokat gibi vurmaya başlamuştı Eskilerdeki aşkı, kibarlığı ve şık giyim tarzlarını gördükçe.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Hayatımızda düzenli ve sürekli olarak nostaljiye yer vermek psikolojik açıdan faydalı mı zararlı mı?

0|0
2|9

En İyi Kız Görüşü

• Geçmişi hatırlamak bu günü kabullenmende problem yaşatıyorsa bu senin psikolojinde birike birike olumsuz etki oluşturabilir. Sev ama kapılma , bu her konuda böyledir. Geçmişte böyleydi şimdi de böyle, iyi yönlerini düşün, kötü yönleri ise hayatından uzaklaştırmaya bak. Ama özlem ve hasret duygusu tatlılığını yitirmesin, acı verir dereceye getirmesin.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• bende 90 ların şarkılarını dinlerim hep

1|0
    0|0
    • 90 ların şarkılarını ben de severim. Peki birşey sormak istiyorum. 90 ların şarkılarını hep dinledikçe bugünün müziğinden daha da bir rahatsız olma nefret etme durumu oluyor mu sende? yani geçmiştekini beğendikçe bugününkine nefretin artıyor mu? yoksa bugünün müzikleriyle de barışık mısın?

• Aynı durum bende de var. Dediğin gibi demet akalın var bir dinlenebilitesi yüksek olan. Ayşe hatun önal da fena değil. eski mankenlerin soundları böyle kaliteli oluyor galiba.

• elektronik müzik sevdiğim için demet akalın severim ama yabancı cok dinlerim slow sevmem ama 90larınkini cok dinlerim daha farklı onlar ayse hatun demişim dinlemeyi bırak takip bile etmiyorum :) şarkıya bir bakmısım 2013 diyo ama benn daha yeni görüyorum :)

• Faydalı olur...

1|0
    0|0
    • iyi düşündünüz mü? gündelik hayatın yorgunluğunu atmak için güzel bir diyar nostalji ama sürekli alışkanlık haline getirince bu devrin kötülükleri daha çok sinirine dokunmuyor mu insanın? Mesela o günlerdeki masalsı aşkları gördükçe bugünki saçmalıklar daha sa sinir etmiyor mu insanı? karşılaştırma olmuyor mu? veya bugünden devirden soğuma?

• Benim derdim taşıtlarla veya bugünün teknolojisiyle ilgili değil ama :)
      o günlerdeki saflığın, temizliğin masumiyetin bugünlerde olmayışı. Filmlerde o güzellikleri gördükçe bugünün acı gerçeklerine daha çok kahrettiğimi farketim. Zaten ruh olarak bu devrin insanı değilim ama bir de filmlerde gördükçe Bugünleri daha da bir sevmez oldum.

• Seni anlıyorum, çünkü ben de tabiri caizse taş devri insanıyım. Keşke teknolojiden çok uzak bir yerde yaşasam diyorum. Hayal ettim de ne iyi olurdu :(

• Eski şarkıları, filmleri, arabaları, ve eski insanların yaşam tarzlarını severim..
    Ninemin gaz lambasından, dikiş makinesinden tut, rahmetli babamın 77 model arabasına kadar birçok şeyi halen muhafaza ediyorum..
    Yani nostaljik şeylerin hayatımda büyük yeri vardır..

Fakat çok fazla kaptırmak gerçekten iyi değil.. İnsan yaşadığı zamana yabancılaşıyor.. Geçmişe duyduğu özlem daha da artıyor.. Sonuçta mutsuz oluyor..

0|0
    0|0
    • Bu görüşü özellikle de sizin gibi nostaljiyle esaslı olarak içli dışlı birisinden duymak beni mutlu etti. Siz bile böle diyorsanız doğrudur. Peki bu mutsuzluk sonucuna karşı siz ne yapıyorsunuz? güne odaklanmak için özel çabanız yönteminiz var mı? Günün hit şarkılarını dinlemekle mi başlayayayım. bugüne olan olumsuz düşüncelerimi azaltmak için? ya da ilgimi arttırmak için?

• Ne güzel birşey insanların gülümsemesini sağlamak :) Islık çalmaya nefesin de yetiyo demek. ben hayatta yapamam :))

müzik olarak hem yerli hem yabancı müzikte doruk noktası olduğunu düşünüyorum 90 ların. Ne güzel, müziğin tam merkezinde bulunmuşsun :) yeşilçamda da 70 ler (her ne kadar Ayhan ışık ın düşüş yılları da olsa 70 lerin macera filmlerini çok beğeniyorum)
      Balıkları anlatırken tam beni anlatmışsın sanki tanıyor gibi :) gülmek ne kelime. katıla katıla gülerim karnıma ağrı girene kadar :)
      Koç burcunun hangi özelliğini taşıyorsun? pek burçlardan anlamam ama...

• Bahsettiğin Ayhan Işık filmlerinde İstanbulun eski halini görmek çok hoşuma gidiyor.. Özellikle ahşap evlerin bulunduğu fakir mahalleler..
      Benim anneannem de cumbalı ahşap bir evde yaşardı.. küçükken bayramlarda o eve gider, cumbadan etrafı seyrederdik, güzel günlerdi.. :)

Koçun çocuksu davranışları, inadı, girişkenliği var bende..
      Yükselenim de başak, toprak grubu olduğu için midir nedir toprakla uğraşmayı seviyorum.. Çeşitli bitkiler yetiştiriyorum.. :)

Hangi şehirde yaşıyorsun?

Bu arada özelden devam etsek daha iyi olmaz mı?
      Ortalık yerde kendimiz hakkında epey detaya girdik de.. :)

• Gecmise bakan gelecegi goremez sen onlara bakarsan cagin getirileri sana gario gelmeye baslar

1|0
    0|0
    • Garipten ziyade sinir bozucu geliyor. sorunum bu aslında :)

• Benim kastettigimde bu zaten :) birde film falan hep iyiler kazanir cicek bocek hikaye onlar fazla umitli olma sonra cabuk guvenir uzulursun insanlarla olan iliskilerinde farkinda olmadan onlari baz aldigin icin

• mutlu olucaksan zararı olmaz sanırm

1|0
    0|0
  • Fakirlere zararlıdır fakirler kontrol edemez kendni biz zenginiz bize faktetmez çnkü zenginiz

0|0
    1|0
  • nostaljiye hayranlık ayrı bir şey.. Hatta bana olgunluk gibi geliyor. Ama sürekli nostaljiyle yaşamanmaz bence. Güncel hayat tad vermez sonra.

0|0
    0|0
    • Ben de o sıkıntıyı yaşıyorum zaten. Eskiden de nostaljiye bu kadar takıntım yokken de zaten hep güne odaklanma konusunda sorunları olan insandım. Nefret etmiyordum ama ilgisizdim. Nostaljik şeylerden sonra ise günlük hayattaki en ufak farklar sinirime dokunmaya başladı.

• teşekkür ederim :) bu dediğini uygulamaya çalışacağım :)

• Ben teşekkür ederim, iyi akşamlar. :)

• Hoolywodd abisi ya da şu an günümzüde 100 tane saçma dizi 1 odada sokakta geçen dizeiler ulan kamyoncu ilyas bile daha fazla gezdi be o dizi setindekinden o oyunculardan :D

0|0
    0|0
  • 45 lik plaklar can dır :)))

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Beni anlatmışsın :) Ben de böyleyim ama zararlı olduğunu düşünmüyorum. 21. yy'dayız ama nostaljinin verdiği tat çok ayrı :) Şanslı birkaç insandan biriyiz, bunun tadını çıkarmanı öneririm :)

1|0
    0|0
    • Güzel demişsin ama ben nostaljiye sarmadan önce de hayattan gündemden kopuk bir insandım. nostaljiye sardıkça o devirden insanlara karşı hayranlık duymaya başladım ve şimdikilere zaten ilgim yokken hiç beğenmez oldum :) mesela şu an yakışıklı erkekler arasında hep kıvanç tatlıtuğ un adı geçer ama ben şu devirde hala insanlara Ayhan Işık tan bahsediyorum. tuhaflık bende mi?

• Hmm olsun. eski bile olsa bir erkeğe bunu yaptırabilmek de büyük başarı :) Helal olsun sana.

• Teşekkürler :)

Yükleniyor...