Sanat yoluyla hakikat bulunur mu?

''eğer sınırsız görme kabiliyetine sahip olsaydık hiç bir şey göremezdik! güneşe dürbünle bakan biri gibi kör olurduk.Gözlerimizin sınırlı oluşu sayesinde görüyoruz dünyayı. Immanuel Kant’ın meşhur bir güvercini vardır, havayı iterek uçar ama havanın direncinden yakınır durur. “Hava olmasaydı daha hızlı uçabilirdim” der. Hakikat’i görmekte zorluk çekmemizin sebebi O’nun gizli olması değil tersine aşikar olmasıdır. Aksi takdirde Hakikat’i içeren, kapsayan ve perdeleyen daha hakikî bir Hakikat olması gerekirdi. İşte bu sebeple Hakikat’i görmek için Bilim’e değil Sanat’a ihtiyacımız var, bilmek için değil bulmak söz konusu olduğu için.'' Demiş yazar..ve sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Zaten bilimle sanat içiçedir.Leanordo da Winci olağanüstü bir ressam ayrıca müthiş bir mucittir.Doğu ülkelerinin batı ülkelerine nazaran geri kalmasındaki sebepte sanata koydukları kıstastır.Avusturya da üretilen ilk piyano teknolojisi atom bombasını yapmaktan daha zor olmuştur.Yapımı inceliği kreatif düzlemini becermek onu bir sanat eseri haline getirmek tam 300 yıl sürmüştür.

0|0
    0|0
    • Bende diyordum ne zaman biri leonardodan bahsedecek!

• Yanlış anlamışsın düz bir cümleydi.İroni yok nükteyi unut.En iyiye basmayı unuttum.

• Tamam ya don t panic be safe.Yanlış anlaşılma yok sadece entellektüel düzlemin de ezilmeyeyim diye karşı atak yapıyordum.Masumca karşı atak sadece.

Erkekler Ne Diyor 3

• sanatçılar hakikata dokunurlar ama onu bulamazlar
    hakikat içsel deneyle mümkündür.

0|0
    0|0
  • Şunu söylemeliyim ki sanat ile her yol bulunur.

Mevla da bela da. Çünkü sanatla uğraşmak algıları açar farkındalığı arttırır.

0|0
    0|0
    • Peki bu belgelenebilir mi:)

• Hayaller de bir gerçeklik içermez mi. Mesela çıkmaz mı rüyalar bazen. Dejavu yaşamaz mıyız. Her şakada bir gerçeklik, her hayal de bir olacak ümidi vardır. Bu nedenle insan olacağını bildiği hayalin peşinden koşup olmasa bile verdiği mücadelenin karşılığını alır... :)

• Hayal ama gerçeğe-geleceğe ışık tutsa da gerçeklikten çok uzak.Eylem olmadığı sürece hiç bir geçerliliği yok. her hayalde bir olacak ümidi çok çok iyimser bir yaklaşım.

• eserin buyuklugu müessere tabidir..en buyuk müesser tüm eser sahiplerini halk eden alemlerin rabbi olan Allahtır..ve yüce Allah doğruyu sölemiştir..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• ortada sanat varsa bir sanatçı da vardır. kainat da bir sanat eseridir ve bu sanat eserinin bir de sanatçısı olmak zorundadır. en büyük hakikat de Allah'ın varlığı ve birliği olduğuna göre kainat sanatından bu hakikate ulaşabiliriz bence :)

0|0
    0|0
    • Yaklaşımın benim düşüncelerimle zıt olsa da güzel.
      Peki saygısızlık etmek istemem fakat dünya üzerinde ''yaratıcı'' insanların bir sanatıysa?

• sonsuzluk gibi konuları algılamamız mümkün değil haklısın çünkü sınırlı bir akılla sınırsız birşeyi kavrayabilmek imkansız fakat bazı deliller aklımızı yani bizi tatmin edebilir ondan sonrası da kalp işi :)

• '' bazı deliller aklımızı yani bizi tatmin edebilir ondan sonrası da kalp işi'' ne güzel dedin.

• hakikatı bulamayız.

0|0
    0|0
    • Tanrı'dan mı bahsediyorsun?

• evet. insan hakikata ulaştığını sansa bile, içinden normal olarak bir şüphe olur. çünkü mutlak doğruya ulaşacak bilgi ya da her ne boksa ondan insanlarda yok bacım. biz fazlasıyla gereksiz aptal varlıklarız. ben öldükten sonra belki görürüz diye ümit ediyorum.. yaşadığım müddetçe o hakikatı arıcam.. ona ulaşamayacağımı bilsem de, bu içimde var.

• Doyumsuzluk doğamız..Bende sıyrılabileceğimi düşünmüyorum bu durumdan , düşünseydim mallık olurdu zaten asgariye indirmenin yollarıyla idare etmek iyi gibi.

Yükleniyor...