Deniz Gezmiş Komünist miydi yoksa Atatürkçü müydü?

Komünistse neden kendini Atatürkçüyüm diye tanımlayan bazı insanlar onu sahipleniyor, fikirlerini benimsiyor? Komünizmle, Atatürkçülüğün farklı görüşler olduğunu bilmiyorlar mı? Ya da işin bilmediğim yönleri mi var?

"Komünizmin başı görüldüğü yerde ezilmelidir" Atatürk

0|0
7|6

En İyi Erkek Görüşü

• rasih nuri ileri oku.

iki gün sonra denetleyeceğim seni bakalım ne alemdesin diye. canım benim.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Deniz Gezmiş Komünist idi. Atatürkçülük bir ideolojik fikir değil, sonradan literatüre eklenmiş bir şey.

0|0
    0|2
    • akpli misin :)

• Atatürkçülük ve Komnizm çok farklı şeyler. Bir insan tam anlamıyla hem Komünist hem Kemalist olamaz. İkisinden de parça parça bir şeyler alıp bir bütün oluşturabilir.

• komünizm* düzeltme

• Bana da saçma geliyor. Deniz Gezmiş idam edilmeseydi belki de şuanda Öcalandan hiçbir farkı olmayacaktı. DHKP-C terörist olarak nitelendirilebilecek bir oluşum sonuçta

1|0
    2|2
    • kesinlikle, ama insanlar nedense ikisi arasındaki farkı göremiyor. Ya da çevresindekilerin sahip olduğu ideolojiye sarılıp kendini ben buyum diye kandırıyor

• Bende CHP ye verecektim sandığa gidebilseydim ama CHP laiklik ve milliyetçilik ilkesini unutmuş resmen, sonra CHP nin başında "osmanlı türk değildi" diyebilecek kadar tarih bilgisine sahip olmayan bir genel başkan var. İşin kötüsü CHP gençlik kollarındaki çoğu genç komünizmi destekliyor... Sanırım Gençliğe Hitabe'de yazıldığı gibi "bütün kaleler kuşatılmış" ...

• THKP-C ve dhkp-c yi bir tutmamalıdır.İkisi farklı oluşumlardır.Hele hele dhkp-c ve pkk yı bir tutmak düpedüz cahilliktir.

• solcudan kemalist olmaz diyorsun yani.

0|1
    0|1
    • aynen saçma geliyor bir kere atatürkün solculukla ilgili tek bir lafı yok hatta daha çok dindardı bile diyebilirim ama halktan gizlenen çok şey var. sanki bazı şeyler kasıtlı olarak yapılıyor gibi bilmiyorum.

• Hayir komünsttn solcu olmaz

• Yazdığın o söz doğru olmayabilir.Ama su sözü doğrudur ''biz ne komünistiz ne bolşevi'' yani Atatürk kominist değildir.Deniz Gezmiş hayatıyla ışık tutan biridir.Kominist olması onun yaptığı direnişi yok saymaz.İnsancıl yanıyla sevenler vardır belki.Ama bence bilinçsizce savunuyor insanlar.Ya da ergenler

0|0
    0|1
  • Atatürkçü ile ilgisi olmayam komünst..

0|0
    0|0
    • +1 aynı fikirdeyim, ama insanlar aradaki farkı göremiyor. Hatta Atatürk'ün komünist olduğunu iddia etmeye bile cürret edebiliyorlar...

• Deniz gezmil, Atatürk, siyasi partilerin iyi-kötü tönü, politika, para vs vs bunlar günümüzde insanların çıkarlarına göre şekilleniyor

0|0
    0|0
    • daha çok halkın içindeki insanlar karıştırıyor bunları, üst kategoride yer alan insanları demiyorum

• Ben her iki katagoriden de bahsediyorum

• İkisini de sentezlemişti. Kemalizm'den anti-emperyalizm fikrini almıştı

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• senin bu sorun başlı başına yanlış :) komünist olayı değil bu, komünizm nedir desem sana bana ne cevap vereceksin? biliyormusun ne olduğunu, komünizm insanların sosyalist insanlara taktığı bir unvan gibi düşün, dünyada kaç tane komünist ülke var, ve aralarında hepsinin görüşüde düşünceleride farklı, bunları önce öğrenmelisin, öyle komünist ya da Atatürkçü diye bir şey yok :) sosyalist insan var, sosyalist biri deniz gezmiş gibi bir insanı savunabilir, bu aptal türkiyede 10 insanın 6 sı sosyalist birine komünist diyor mesela, böyle bir cahillik söz konusu, neyse uzun işler, okuyup öğrenmediğin sorundan belli, cevap vereyim sadece, atatürkçü biride deniz gezmişi savunabilir komünist biride savunabilir :)

0|0
    0|1
  • Bunu iyi dedin dostum Birde Atatürkçüyüm diyince senin dinine yorum yapmaları yok mu çok sinir oluyorum Bende Atatürkçüyüm ama komünist diyorlar farkı kimse bilmiyor

0|0
    0|0
    • işte asıl yozlaşma burada başlıyor

• Atatürk'ün din ve dinciler hakkındaki görüşlerini okumalısın

• HakanZkn güzel kardeşim. Atatürk dini istismar edenlere karşıydı, dine değil. Dine karşı olan bir insan dini alanlarda yapıcı reformlar yapmazdı (türkçe ezan, türkçe kuran, hz. muhammed'in hayatının türkçe kitabı) Ayrıca dine karşı olan bir adamın TBMMyi cuma günü kuran okutarak açtırması, tokyoya parise cami yaptırması, balıkesirde verdiği hutbesinde Türk halkından "dindar olmasını" istemesi komik olurdu herhalde :) Sen daha çok bence, olayı görmek istediğin gibi görüyorsun. Can Dündar gibi dini bilgisi olmayan kişilerin kışkırtmasıyla bazı sözlerini dinsizlikle itham ediyorsun, halbuki alakası olmayan şeyler :) Ayrıca kuranı açıp okumakla olmaz kuran okumak. Her ayetin bir çıkış sebebi bir tarihi vardır, üstüne düşünülmesi gereken konulardır. Öyle bir okumayla bir şey anlanmaz dostum @HakanZkn

• Deniz Gezmiş bir Marksist-Leninist ti yani komünistti, ama çoğu komünist gibi Atatürk'ü severdi.Nedenine gelince anti-emperyalist oluşu ve dine olan tavrıdır, ayrıntıları için bolşevik ihtilali ve Sovyetler sonrası Türkiye-Sovyetler Birliği ilişkilerini araştırabilirsin.

0|0
    0|0
    • Atatürk dine karşı olan biri değildi, dini istismar edenlere karşıydı ikisini karıştırmayalım. Olaya sadece "saltanatı halifeliği kaldırdı, hocaları astırdı, medreseleri kapattı" olarak bakarsak din düşmanı deriz, ama diğer taraftan dini alanda yapılan reformlara bakıldığında pek de dinsiz olduğu görülmüyor. Hem dine karşı bir insanın halkından dindar olmasını istemesi komik olurdu herhalde

• Gereksiz kullanmadım ama neyse

• tırnak içine alsaydın keşke :) Ama ben, sen anlayamazsın demiyorum. Yani bazı dilden anlamak için belirli bir eğitimden geçmiş olmamız gerekiyor. Mesela bir konu hakkında ezber bilgilere sahip birisiyle o işe hayatını adamış birisi aynı sonuçları çıkarmayabilir o alanla ilgili sözlerden. Bu biraz da felsefeye giriyor gerçi...

Mesela kuran ayetlerinin meallerinin örneklendirildiği her yerde Yaşar Nuri'nin ismi vardır. Bu işin hukukunu, felsefesini bilen birisidir. Ve böyle birisi bu söz üzerinden (gökten indiği sanılan vs.) Atatürk'ün dinsiz olarak lanse ediliyor olmasına "bilmeyen halkı kandırmak" diyor.

• deniz abi komünistti. ama rusyanınki gibi değil. biraz daha farklı. nasyonel sosyalist demek de doğru olmaz da ulusalcı filan. işçi partisinin şu anki siyasi görüşü herhalde ona yakın. onlar da şöyle diyor: eğer atatürk devrümleri sürdürseydi, böyle bişey olacaktı. 68 kuşağının dediği gibi filan.

0|0
    0|0
    • tamam da atatürk medrese eğitimi almış biri, sonra neredeyse bütün sözleri türkçü sözler. yani bana çok saçma geliyor devrimleri sürdürseydi böyle şeyler olacaktı lafları

• dine inanmayıp inananları da çok umursamayabilir. illaki dini bitireceğim diye bir amaç da edinmesi gerekmiyor inanmasa bile. taha akyolun ama hangi atatürk diye bir kitabı var. bu mevzularla ilgili temelinde. sıkıcı geldi bıraktım okumayı. sıkılmazsan oku derim...

• eyvallah mutlaka bir gün alırım taha akyol kulağa tanıdık geliyo zaten ama okunmayı bekleyen 15 küsür kitap var :)

Yükleniyor...