Arkadaşlar sizce Alevi ile sünni arasındaki farkı nedir?

Arkadaşlar sizce Alevi ile sünni arasındaki farkı nedir?
Bilmiyorum değil sadece sizin düşüncelerinizi merak ediyorum

0|0
2|7

En İyi Erkek Görüşü

• bunlardan ilki şeriat hükümlerinde ki farklılıktır, sünni mezhepler emevi şeriatını esas alırken, aleviler, hz. muhammed'in soyunun (ehli beyt) söylemlerini dikkate alırlar. alevilikte allah sevgisi her şeyden üstündür ve alevi inancına göre allah katında yaratandan ötürü yaradılanı seven herkes erdemli kuldur, sünnilikte de allah sevgisi her şeyden üstündür fakat allah sevgisinin şeklinde cennetle ödüllendirilmek vardır ve cennet mertebesine ulaşmak için namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek gerekir. bu konuyla ilgili başka bir farklılık ise alevilerin yaratılan her şeyi sevmeleridir, yani farklı dine mensup insanları da. sünni mezhepler bu konuda daha resmi bir tavır sergilemektedir. alevilikte dört kapı, kırk makam, 3 sünnet, 7 farz ve 12 erkan gibi haller var iken, sünni mezheplerde ise 5 vakit naza bulunmakta ve islam'ı 5 şarta ve imanı'da altı şarta bağlamaktadır. alevilikte ve sünnilikte oruç mevcuttur fakat alevilikte muharrem orucu, hızır orucu vardır, 48 perşembe orucu, hızır orucu ve nevruz bayramı vardır. aleviler oruç tutmaz demek yanlış olur sünni mezheplerine göre sayıca çok daha fazla oruç tutarlar. alevilikte cem ve niyaz vardır fakat sünni inanç bunları kesinlikle reddeder. alevilikte dini gerekçelerle insan öldürmek veya kol bacak kesmek diye bir şey kesinlikle yoktur, en büyük ceza cemden atılmaktır, suç işleyen cezalandırılır fakat cezalar korkutuculuktan daha ziyade eğiticidir, sünni mezheplerde ise durum çok daha farklıdır, fiziksel ceza verilir. sünni inanç islamı yaşamak için kuranı kerimin tek başına yeterli olmayacağına ve hadislerin gerekliliğine inanır fakat alevilikte allahın kitabı tek kaynaktır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• aleviler 800 çeşit tek çeşit alevi yok namaz kılan alevide var muhammed sav e küfür eden alevide var ramazan orucu tutan bizim 2 üst kattaki gibi alevide var belli olmaz yani.

0|0
    1|0
  • Oyle alevi sunni takintilarim yok ben. Ne oldugumu bilmiyorum sadece muslumanim o kadar

0|0
    0|0
  • Dini yorumlayışlarında nüsha farklılıarı var Alevilerde Allah a inanır Hz.Muhammed değerlidir Hz.Ali nin yeri Alevilikte ayrıdır uzun bir geçmişi var tabi

0|0
    0|0
  • Fark yok insan insandır Hristiyan Müslüman alevi sünni diye ayırmak yanlış bence

0|0
    0|0
  • Ben assadaki yorumları okuyarak bir kez daha alevi oldugum için gurur duydum (alevilik insanlıktır)

0|0
    0|0
  • Mezhep.sadece mezhep.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Oruç günleri ve şekilleri farklı Hz. Ali yolundan gidiyorlar bide çok tuafıma gitmişti oruc tuttukları zaman içinde kırmızı et yemiyorlar ve saf su içmiyorlar :) Bide taşları var ismini unuttum ordan gecemeyınce kurban kesıyorlar tekrar deniyorlar gecemeyince tekrar ;)

0|0
    0|0
    • Sizce iyi değil mi o ruh halini daha iyi hissetmek

• acıkcası bana değişik gelmişti. Tabiki kimse kimsenın inancını sorgulayamaz :)

• Bende sorgulamıyorum ama gercekten Alevilerin bu inancı yaşayışı takdire şayan bence su içmemek onemli

• Aleviler hz.alinin peşinden gidenler.mezhep farkı sadece.alinin hakkının yendiğinde inanilr

0|0
    0|0
Yükleniyor...