Müzikle tedavi mümkünmüş, sizce?

Bunalımda, depresyonda, aşk acısı vs. Hangi müzikler ya da şarkı iyi gelir size?

0|0
6|0

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 5

• ".. her makamın farklı rahatsızlıklara çözüm getirdiği, farklı ruh hallerine iyi geldiği bir vakıadır. Meselâ, aşırı hareketli, heyecanlı hastaları sakinleştirmek için onlara Rehavi dinletilirmiş, zira ağlama hissi verirmiş, her türlü baş ağrısını tedavide de kullanılırmış; zihni açmak, zekayı geliştirmek, hafızayı kuvvetlendirmek ve hatta gönül bağlarını yenilemek için Isfahan tercih edilir; kadın hastalıklarına Neva, kalp hastalıklarına Zirgüle iyi gelirmiş; Rast ve Uşşak ise akıl ve kalbe devaymış, özellikle Uşşak, insana gülme hissi verirmiş. Türk müziğinin ruha sükûnet ve denge veren etkisinden dolayı, bu yöntemle daha çok ruh hastaları tedavi edilmiş ve hatta bunun neticesi olarak bir şifahane geleneği vücut bulmuş. Yeri gelmişken söyleyelim: bugün Avrupa’da müzik, çiftlikte hayvanların verimliliğini artırmakta, özellikle de ineklerin daha çok süt vermesini sağlamakta kullanılıyor. Eh, ne buyurmuşlar: Müzik ruhun gıdasıdır..."
    http://gezgindergi.com/divrigi-ulu-camii/

0|1
    0|0
  • ben şarkı söylüyorum iyi geliyor. tavsiye ederim

0|1
    0|0
  • daha çok bunalıma sokuyo

0|1
    0|0
  • klasik müzik insanın ruhunu dinlendirir, sözsüz olması daha iyidir kanımca

0|1
    0|0