Neden türk dizilerinin çoğu beş para etmez?

Hep aynı şeyler bir zenginlik bir burjuvazi ne dertleri varsa adamların hala mutsuzlar eski sıcak aile dizilerini özlüyorum yedi numara ikinci bahar falan. Ayrıca yabancı dizilerin senaryoları diyalogları ve özellikle esprileri çok sağlam mesela the big bang theory ya da how i met your mother gibi...sizce eksik olan ne bizim sektörde? yardır ks

0|0
13|10

En İyi Erkek Görüşü

• Televizyon seyreden insanların çoğu hayatlarından farklı bir şey seyretmek istiyorlar. Geçim sıkıntısı, sosyal sorunlar, yaşamın günlük dertleri zaten her gün insanların önünde. Azıcık kafa dağıtmak için televizyon seyrederlerken de bunlara muhattap olmak istemiyorlar. Bir nevi kaçamak yaşamak istiyorlar. Bunun daha derin analizi sosyolog arkadaşlarımız varsa daha iyi şekilde açıklayabilirler.
    Dizi yaşamındaki hayatlarda 1-2 saatliğine gerçek yaşamdan kopuyorlar. Kendilerine adeta birer kaçamak yaşatıyorlar.
    Yabancı dizilerdeki yaşamlar kültürümüze, düşünce yapımıza, yaşam tarzımıza ve eğitimimize uygun olmadığı için kabul görmüyor. Örneğin ;
    Ted isminde bir lavuk var. Hala evlenemedi denyo.
    Ya da
    Barney denen şerefsiz sabah akşam kadınlarla yatıp kalkıyor.

Hadi bir de Big Bang Theory'yi deneyelim ;
    Penny Türkiye'de olsa ya Ağaoğlu'nun metresi olur ya da başka bir para babasının.
    Sheldon muhtemelen yurtdışına kaçar.
    Raj zaten Türkiye'ye gelmez.
    Bernadette kayınvalidesiyle çekişen gelin olur ve çalışmak yerine 2 tane çocuk yapar ve evinin hanımı olur.
    Gördüğünüz gibi yabancı diziler Türkiye modeline uymuyorlar.

1|0
    0|0
    • genç nesil takip ediyor yabancı dizileri 2-3 tane birden türk dizilerinden de muhteşem yy karadayı falan

• Bende bir çok yabancı diziyi takip ediyorum ama bu sayı çok sınırlı. Kaldı ki yabancı dil sorunu Türkiye için ciddi bir handikap.
      Muhteşem Yüzyıl ve Karadayı her ikisi de bizler gibi normal insanların yaşamlarını temsil etmediği için beğeniyle izleniyor. Kaçamak durumunun en iyi örneği olan 2 dizi.

Kızlar Ne Diyor 13

• Kesinlikle ve sırf bu yüzden Türk dizisi izlemeyi bırakalı yıllar oldu. Konular hep aynı, bir türlü geliştiremiyorlar kendilerini. Upuzun özet izletiyorlar vs. Kendilerini geliştirmek amaçlı yaptıkları tek şey yabancı bir dizinin konusunu alıp Türk dizisi haline getirmeleri. Onu da becerdikleri söylenemez. Gençlik dizilerine dikkat ediyorum mesela Türk dizilerinde pis yedili yabancı dizilerde skins. Gidipte pis 7liyi izleyecek halim yok :) Yabancı diziler çok iyi her konuyu ele alıyor bu yüzden sıkılmadan izliyorum.

0|0
    0|0
  • Manken adı altında gezen 1600 cc hanım efendiler dizileri doldurdu, neredeyse bizim bakkalın bile senaryosu sizi yapılacak.. ortada senaryo yok.. o kadar bol dizi olunca Reklam geliri az, haliyle bütçe belli..

arkasında devlet desteği olan bir televizyon değil ise yüksek bütçeli dizi çok çok zor.. devlet destekli televizyon da zaten ne kadar yandaş varsa teknik ekip olarak işe girmiş bir şeyden anladıkları yok.. en iyisi TV yi kapatıp internette gezinmek.. Dizi bize lazım değil

0|0
    0|0
  • Bir kere Türk dizileri çok uzun.Şu zamana kadar izlediğim en uzun yabancı dizi 1 saat o da Game Of Thrones. Hiç sıkmıyor. Olay örgüsü hiç değişmiyor Türk dizilerinde 2,3 bölüm kaçırsan fark etmiyor çünkü hep aynı tarz olunca ne olacağını biliyorsun. Ama yabancı dizilerde öyle değil hep süpriz olaylar oluyor. Yabancı diziler Türk dizilerinden iyi olmasını geçtim bence Türk filmlerinden de daha iyi.

0|0
    0|0
  • Filmleri de öyle sevmiyorum malesef

0|0
    0|0
    • Komediyi yapıolar haklarını yemiyim, Yahşi batı felan.

• Yahşi batı iğrençti

Avrupa yakası
      7 numara
      Bizimkiler
      Leyla ile mecnun
      İşler güçler falan hariç tabi

• avrupa yakasını özledim ben ya

• Arada güzelleri oluyor da, ben pek dizilere bakmıyorum

0|0
    0|0
  • Araplar ve diger ulkeler izliyor artik bizim dizileri eskiden cok iyiydi artik tadi kacti birkac dizi haric

0|0
    0|0
  • aynen 7numara, leyla ile mecnun, benı böyle sev bide 20dakıka ızledığım tek dızıler oldu.o şunu sevmış bu şunu aldatmış gına geldı.

0|0
    0|0
  • çok fazla dizi çekilyor türkiyede bazıları reyting için geçici ama ilgi çekici olyor ama çok emek harcanan iyi dizilrde var

0|0
    0|0
  • Yedi Numara'yı ben de çok özledim :l
    Şu sıralar Yedi Güzel Adam'a merak sardım, umarım bu güzelliğini kaybetmeden devam eder. Tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Leyla ile Mecnun
    Behzat Ç.

0|1
    0|0
  • artik diziler genelde yabancilardan alinti cunku, orjinal olmadigi icinde ayni tadi vermiyor

0|0
    0|0
  • Çünkü sadece siyasi ya da sosyal mesaj vermeye çalışıyorlar

0|0
    0|0
  • Hedeflenen kitle farkli. Daha dogrusu hedeflenen degil de. Dizileri izleyen kitle farkli ve o kitleye hitap etmeye calisiliyor. Ne yaparsam onu izlerler degil ne izlerlerse onu yapayim gorusu var. Recep ivedik gibi bie filmin rekor ustune rekor kirmasiyla ayni sey. Film ve dizi kulturu yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Halk öyle How I Met Your Mother walking dead csı gibi dizilerden anlamiyo böyle saçma dizileri seviyo senaristlerde halkın isteğine göre seneryo yazıyo sonuçta bir dizi yapiyosan izlenmesi lazım izlenmesi içinde halkın sevmesi gerek sorun sektörde değil bence bizde sorun var

0|0
    0|0
  • HIMYM ve TBBT 1 sezonda 22 hafta civarında yayınlanıyor ve her bölüm 20 dakika. Bizimkiler her hafta 1-1.5 saat dizi yazacağız diye kıvranıyolar, başka bir sebebi yok.

0|0
    0|0
    • 20 dklık dizide yaptığı espriyi bizimkiler 1.5 saatte yapamıyor

• Emin ol TBBT ve HIMYM yapımcılarına ve yazarlarına da sezonda 40-50 bölüm, 1.5 saat diye şart koş. Onlar da güldüremezler. 20 dakikalık bölümlerde bile vasat olanlar oluyor arada ve her hafta ara veriyolar anasını satim. Yanlış anlama tam TBBT hastasıyımdır ama bizimkilerin de hakkını yememek gerek.

• bide karakter yaratıyorlar bir shealdon mesela

• İzleyici kitlesi ev hanımlarından oluştuğu için dizilerdede farklılık bir heyecan bir libido bir aura göremiyoruz

0|0
    0|0
    • o da doğru sadece dizi değil film sektörüde öğle kitleye göre

• Panzehir adlı filme gittim dün on numara beş yıldız başyapıt resmen Türklerin bugüne kadar yaptığı en iyi film diyebilirim sinemada izleyin şiddetle tavsiye ediyorum

• The Walking Dead bekleyemezsin ama komediyi yapıyolar, Kardeş payı, İşler güçler.Bide kopyalayıp yapıştırdıkları tutuyor işte, mesela İMDb de Türk yapımı Bilim Kurgu göremezsin.Bırak İMDb yi ben Türk yapımı Bilim Kurgu görmedim (Dünyayı kurtaran adam) saymazsak, nedeni belli işte 50 mi 100 mü yıl geriden geliomuşuz işte :)

0|0
    0|0
  • Diziyi geçtim sinemalara bir bak? Garip garip filmler vizyona giriyor

0|0
    0|0
  • önümüze bakmıyoruz sürekli havaya bakıyoruz çünkü

0|0
    0|0
  • türkler sinema sektöründe berbat...

0|0
    0|0
    • yinede gelişme var öyle deme

• neyde mesela, örnek?

• yılmaz erdoğan filmleri mesela en basitinden nuri bilge, zeki demirkubuz onun dışında her sene sağlam filmler geliyor tabi çokçada lüzumsuz senaryosuz filmler

• Konuları sapıttırdıkları için, baksana ecdadımız zampara ettiler

0|0
    0|0
  • çünkü taklitcilerde ondan

0|0
    0|0
Yükleniyor...