Sosyalizm sizin için ne ifade ediyor?

Sosyalizm ne demektir?
Size ne ifade ediyor?
Sosyalizm denilince aklınıza ne geliyor? Sosyalizm toplumun sorunlarını sizce nasıl çözebilir?
Sosyalist toplum nasıl bir toplumdur?

Ve en önemlisi; Sizce Sosyalizm tam ve gerçek anlamıyla Dünya üzerindeki herhangi bir ülkede uygulandı mı?

Güncellemeler:
Arkadaşlar başta da belirttiğim gibi bir nabız tutma sorusuydu. İnsanların bu ideoloji hakkında görüşlerini merak ettiğim için sordum. İşi laçkalaştıranlar dışında hepinize çok teşekkür ediyorum.

0|0
8|27

En İyi Erkek Görüşü

• sosyal=toplum, toplumsal sosyalizm=toplumculuk
    sosyalizm diyince aklıma Sovyetler birliği geliyor
    toplumun sorununu on numara 5 yıldız çözer
    sosyalist toplum eşit toplumdur
    küba var çin var kore var Portekiz var ama oranın halkı olmadan orda tam anlamıyla sosyalizm var mı bilemem yaşamadan anlayamam

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• eşitlik adalet

1|0
    0|0
  • Dünyanın en kötü sistemi bile olsa iyi niyetle çıkmış her sistem dört dörtlük uygulandığında birer mükemmel sistemdir. Buradan şunu anlıyoruz ki, sistemi yararlı kılan onun teoride ne kadar yararlı olduğu değil, ne kadar uygulanabilir olduğudur. Paylaşıma ve üretime insanların ortak ve beraber katıldığı bir düzen fikri elbette kulağa hoş gelecektir. Ama insanların insan olma vasıfları olan hırs, fevriyet, bireysellik gibi unsurları es geçerseniz despot bir düzenden başka bir düzen yaratmış olmazsınız. Bu yüzdendir ki ünlü İtalyan yönetmen Sergio Leone ''sosyalizm fikri iyi ama insanlar kötü'' demiştir. Siz hangi düzeni yaratırsanız yaratın bu düzeni işleyecek olanın insan faktörü olacağını unutmayın. Sosyalizmin güdük bir sistem olduğunu söylemiyorum, sosyalizm, emekçi kesim için bir umut olmuştur. Ancak sadece işçi sınıfına yönelmiş bir düzen elbette başarılı olamayacaktır. Marx' ın iyi niyetle geliştirdiği doktrinlerini Lenin' in Stalin' in Mao' nun alıp dayatarak yaptığının tersine hem kapitalizmin açtığı iş imkanlarıyla işçilerin üretimde bulunduğu liberal ekonomiden hem de insan onuruna, insan emeğine, çalışma koşullarına, üretime ortak olmasına önem veren sosyalizmden yararlanmak gerek. İşte Avrupa Birliğinin başarısı buradan gelmiştir. Bundan dolayı sosyalizm yeterli değildir ama gereklidir, tıpkı kapitalizm gibi.

0|0
    0|0
    • En iyi cevabı seçmemiş olsaydım, bunu seçerdim. Teşekkürler HegelinÇorabı :)

• Katılmıyorum. Birbirine zıt karakterli iki sitem aynı anda uygulanamaz ayrıca bir sistemin etik olması sınıfsal karakter açısından subjektif olduğu gerekçesiyle göz ardı edilemez. Her sistemin ayrıcalıklı kıldığı kesimler olur, kapitalizmde uydumcu burjuvazinin ve kapitalistin ayrıcalıklı olması gibi.
      Bir sistemin ideal olup olmadığı uygulanmasına değil, topluma ve hedeflediği kesime ne kadar faydalı olduğuyla ölçülebilir.

• sosyalizm kısaca insancıl bir felsefe şöyle kapitalizm karşı şu an ülkemizde somada bir cinayet yaşandı neden yaşandı kapitalizmden dolayı özelletirmeyi ülkeye soktular nerede nerede ucuz mal mesela 3 liralık mal 1 liraya geliyor kamu malını kiralıyorlar. sosyalizm için insan hayatı daha önemli kar amaçlı degil isterse hiç kar olmasın İNSAN degerli yani sosyalizmde

bugün için bu ütopya olarakta görülsede dünyada barışın huzurun adil paylaşımın İŞ CİNAYETLERİNİN olmaması için mücadele veriliyor.. sonuna kadar SOSYALİZM

0|3
    0|0
    • Bu çok aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim :)

• sosyalizm demokratik olması, özgürlükleri kısıtlamaması gerekirken geçmiş deneyimlerde hatalar çok olmuş. bu yüzden lanet olası kapitalizmden agır yenilgiler almıştır..

• insan haklarına aykırı olarak görüyorum..herkesin özel mülkiyet hakkı olduğuna servet ve sermaye hakkının olduğuna inanıyorum..sosyalist yapıdaki ortak mülkiyeti ve bolşevikler gibi bürokratik zümrenin totaliter yapına karşıyım...ayriyetten artı-değer sorununu objektif bir ticaret kanunu ve iş kanunuyla sorun olmadan çözülür kanlı bir devrime gerek yok bunun için...sosyalist toplum ayn randında dediği gibi musluk suyu için çalışan toplumdur neyse sıkıcı ve dünyadan kovulmuş bir sistem...

0|0
    0|0
  • Sosyalizmi hayalim deki ütopya

1|0
    0|0
    • Değil mi? Hayali bile güzel :)

• Acık oylama olsaydı değişen birşey olmazdı emin ol düşüncesi sağlam temeller üstüne kurulu olanlar korkmadı değil sanalda savcı karşısında anlattı açık ve net bir sekilde

• Sosyalizmi illa mecliste aramamak lazım ama ben TİP zamanını merak ediyorum.

• Sosyalizm almanya , italya vs vs oralarda var diyebiliriz. Almanyada temizlikci olarak calısan adam türkiyede kral gibi geçinebiliyor. Peki türkiyede patronluk yapmış adam neden almanyada geçinemiyor? Sosyalist ülkelerin farkları bu. İnsanlarına önem veriyorlar. PAradan yana sıkıntıları yok. Arabadan yana sıkıntıları yok hayatları iyi.

0|0
    0|0
    • Almanya'da, İtalya'da var diyorsunuz fakat oralarda uygulanan gerçek anlamda Sosyalizm mi? Bundan emin misiniz? En yakın örneği; Çin, Küba, Rusya. Sosyalistler insana değer verir, katılıyorum. Fakat bu ülkeler bile sokak ortasında insan öldürebiliyorlar. Sosyalizm bu demek değildir anlatmaya çalıştığım bu.

• Senin söylediğin sosyalizm kardeş daha çok sosyal-demokrasi gibi!

• Veya ''alternatif'' sosyal devlet ilkesi

• sosyalizmi savunan arladaşlar moses hess kimdir bunu bir araştırın. sonra vicdanınız halen sosyalist olmaya elveriyorsa devam edebilirsiniz.

0|0
    0|0
  • Emek hırsızı, sömürenlere sormuşlar,''Kapitalizm nedir?''
    Sömürücü yanıt vermiş,
    ''Deniz kıyısında güneşin altında viski yudumlamaktır'' diye.
    Yerin altında 18 Saat çalışan maden işçisine sormuşlar,
    "SOSYALİZM ne demek?"
    Maden işçisi cevap vermiş,
    "GÜNEŞİ görebilmektir".

0|0
    0|0
  • sosyalizim denilince toplu üretim araçlarının özel mülk olmaktan çıkıp halkın malı olması durumudur.kısacası fabrikalar tarlalar siyasi iktidarın emeğin olmasıdır.gerçek anlamıylada dünya üzerinde ruyada uygulandı. çinde kübada nesnel koşullar farklıydı soru için teşekkürler

0|0
    0|0
    • Rusya'da 'gerçek' anlamda bir sosyalizm uygulandığından emin misiniz. Yani kağıt üzerinde öyleydi evet ama uygulamada?

• kağıt üzeri derken? karl marx derki bir ülkede devrimin olması için önce koşullarının oluşması gerekli bu zemine en uygun ülke o dönem için sovyetlerdi. çarlık rusyası devrildi ve s.s.c.b sovyet sosyalis cumhuriyetler birliği kuruldu çarlık veodalizminden köylülüküten geçiş sürecine kadar kusursuzdu sosyalizim kübada ekonomik sosyal koşular daha farklıyı

• Herhalde ilk defa sadece insanlardan görüş almak için sorulan bir soru gördüm, fikirlere bu denli anlayışla yaklaştığınız için tebrikler :)

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim. Aslında merak ettiğim için sormadım bu sadece bir nabız tutma sorusuydu. 'Toplumun gözünde sosyalizm nerede' bunu tartmaya çalışıyorum aslında. Çünkü benim ailem tutucu bir sağcı ve bana sosyalizmi 'canavar' gibi tanıttılar. 20 yaşındayım ve artık hangisinin daha doğru olduğunu seçebiliyorum. Toplumda buna benzer şeyler var mı bunu merak ettim aslında.

• Erişkin bir insanın doğruyu arama çabası tabikide yaptığın. Benim takdir ettiğim ki şu an daha yükseldi bu takdirim bakış açını sorgulaman. Böyle devam. Hayatta başarılar :)

• Teşekkürler :)

• Bu düşüncenin benim kendi gördüğüm esas Atası Pluton'dur. Ve o dönemdeki en güzel düşünce budur sanırım. Ancak günümüz için uygun olduğunu düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • kopeklere kemik insanlara para, buda sosyal piskologinin anlatildigi en guzel, kelime, Yani Kapitalizim> madem sosyalizmi istoyorsunuz ozman fakirlesin :)

0|0
    0|1
    • Sence çok mu zenginiz?

• Onların canı istemiyorsa olay bitmiştir :)
      Köpeklere kemik insanlara para peki fakirliği yaratan para değil mi kemik siyasetiyle nereye kadar?

• Kemik ve para siyaseti insanlik yok oluncaya kadar..

• Liberal ama cogunlugu fakir topluma ilac olabilirdi sosyalizm

0|1
    0|0
  • Anarşistlik olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca adalet değil adaletsizliktir.

0|0
    0|0
  • eşitliği ifade ediyor her konuda

1|0
    0|0
  • Hangisine cevap vercez şimdi :)

0|0
    0|0
    • Genel olarak özetleyebilirsiniz sayın cevaplayan.

• Yaratıcı bir cevap, teşekkür ederim :)

• En iyi cevap icin yeterli değil ama :)

• Bu tartışmaya girsem, hakaret gelecek bolca

0|0
    0|0
    • Buyrun lütfen; düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum.

• İnsanların korktuğuna ben de maalesef üzülerek katılıyorum, sanki sosyalizm kötü bir şeymiş gibi tanıtılıyor. Görüşünüz için teşekkürler :)

• Rica ederim, ben de güzel sorunuz için tesekkurler

• eşitlik, özel mülkiyet kavramının olmaması, halkın adaleti, zengin ve fakirin eşitliği.

0|0
    0|0
  • adalet sosyalizmde

0|0
    0|0
  • TR için geçersiz bir akımdır daha çok fakir ülkeler için geçerlidir benim gözümde

0|0
    0|0
    • Niçin peki? Sizce biz gerçekten sosyalizmden çok daha iyi bir noktada mıyız?

• anlayışın için teşekkürederim bir çok kişi senin gibi değil

• Asıl ben teşekkür ederim :)

• Dünyada tutmayan ve zinhar tutmayacak...izm'lerden...

0|0
    0|0
  • Ulan takmisiniz sosyalizm her gun bu soruyu soruyosunuz

0|0
    0|0
  • zenginlerin fakirler üzerinden yaptığı ütopik ve gerçekleşmesi mümkün olmayan bir ideoloji kalıntısı.

1|0
    1|0
    • Tutmaz diyosunuz yani :)

• Çünkü Dünya üzerinde hiçbir ülkede gerçek anlamıyla sosyalizm uygulanmadı ki. Her şey kâğıt üzerinde, her şey göstermelik. Sosyalizm bu değildir.

• o halde sende benim söylediğime geldin, ütopik ve gerçekleşmesi mümkün değil.

• Sosyalizm yoksul kesim, farklı kültürler için çok iyi ancak zenginin ve dindar kesimin işine yaramaz işine de gelmez

1|0
    1|0
  • ölüm gibidir sosyalizim bir kere çizgiyi geçtinmi geri dönemessin

1|0
    0|0
  • bu ülke sosyalizmi kaldıracak seviyede değil halen biat kültürüyle yaşıyorlar

1|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 8

• ülkemizde sosyalizm solculuk gibi algılanıyor fakat bence bu yanlış. kapitalizm ve liberalizmin benimsendiği bir çok ülke vardır hatta çoğu öyledir fakat gelmiş geçmiş en mantıklı ve adaletli sistemin sosyalist sistem olduğunu düşünüyorum. size tavsiyem Thomas More Utopia ve ya Small İs Beautiful kitaplarını okumanız orada ayrıntılı bir şekilde anlatılmış kapitalist ve sosyalist düzenler.

0|0
    0|0
    • Ütopya'yı okudum, Schumacher'in kitabının Türkçesi'ni okudum 'Küçük Güzeldir: Önceliği İnsana Veren Bir Ekonomi Anlayışı' olarak da bulunabilir. Bu güzel bir yorumdu, teşekkür ederim :)

• Evet, hukuk okuyorum ben

• Turkiye sosyalizm diye bir algı yoktur ya da şöyle diyeyim algılanamayan olgulardan birisi dahadir.Solculuk ve sol düşünce geçmişten beri tüm radikal grupların himayesi altına girmiştir, oysaki solla alakası olmayan bir cok parti, topluluk solcuyum ayagina solu ve sosyalizm algısını rayından o kadar çıkartmişlardir ki gerçek sosyalizmi toplumumuzdan soğutmuştur.Yine soyluyorum Türkiyede asla sosyalizm gercek anlamiyla yoktur sözde sosyalizme gecildiginde ise Türkiyenin sonu olacaktir.Gerçi pekte farkli bir tablo yok su an gozumuzun onunde ama ben diyorum ki yaşasın devletçilik, milliyetçilik! Ülkucu falan degilim asla ama milli şuur ayaklanmadıkça Türkiyeden iş çıkmaz, adam olmaz.

0|0
    0|0
    • Ve komünizme sonuna kadar da karşıyım.sosyalizmin son aşaması komünizmdir devlet ortadan kalkar.İstedigim asla bu degil.

• Şu an ortak bir noktada anlaşabileceğimizi düşünmüyorum, o yüzden uzatmak da istemiyorum. Görüşünüz için çok teşekkürler :)

• Ben tesekkur ederim

• o kadar çok soru var ki.bu kadar geniş kapsamlı bir konuyu buraya sığdırmak zor.

0|0
    0|0
    • Genel olarak özetleyebilirsiniz sayın cevaplayan.

• Teşekkür ederim görüşünüz için :)

• rica ederim :)

• Sosyalist bir toplum kulağa hoş geliyor fakat sosyalizmin tam ve gerçek anlamıyla uygulanmıs bir örneğinin olmadığını biliyorum.

0|0
    0|0
  • İnsanlar sosyalizmi eleştiriyorlar ama gene aynı insanlar İslamdan bahsediyor.İslam anlayısı gene sosyal devlet ve toplum olayıa geilyor.Bir de komünizm sosyalızmden sonraki adım olabilir ama asla sosyalizm = komünizm değildir.

0|0
    0|0
  • Sosyalizme sonuna kadar karşıyım. Anca ulusal bir sosyalizme sıcak bakabilirim

0|0
    0|0
    • Değil mi? Öyle bir dünyanın var olduğunu düşünmek bile güzel

• Hayır arkadaşımızın anlatmak istediği tek bir ülkede uygulanırsa sosyalizm veya tek bir yerde sonumuz sosyalizmin s'sinden anlamayan ama lafta uygulamaya sokan Rusya gibi olur. Bu yüzden ulusal demek istemiş. Uygulanacaksa her yerde uygulanmalı.

• sosyalizm aşktır

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim, görüşünüze saygılıyız :)

• çok kibarsınız yaa umarım istediğin cevabı bulursun :)

• Ben aradığım cevabı buldum fakat insanların ne düşündüklerini merak ediyorum. Çok teşekkürler :)

• komünizm ile sosyalzm aynımı

0|0
    1|0
    • Aynı yol üzerine dikilmiş iki ağaç gibiler. Ama aynı ağaç değiller

• peki sence sorunları çözebilirmi sosyalzm

• Evet ama bunun da sadece bu bölgede değil aslında tüm dünyada aynı anda uygulanıyor olması gerekir. Şu an olmasa bile elinde sonunda doğru yol bulunacak ve uygulanacaktır. Tabi asırlar sonrasından bahsediyorum. O zamana kadar ölümler de, isyanlar da olacak. Ve hiçbir şey yapamayacağız. Bkz: 4 yıl önce bugün. Zonguldak'ta maden faciasında 30 işçi öldü. Dönemin Çalışma Bakanı hesabı sorulur dedi. Sorulmadı; üstüne üstlük işletme müdürü terfi etti.

Yükleniyor...