"O 'de' Ayrı Yazılır" diye sosyal medyada ahkam kesenlere özel Türkçe testine var mısınız?

Yıllar yılı hunharca "Türkçemizi Turkcheleştirmeyelim" muhabbetine girdin. Sağda solda "o ayrı yazılır, bu bitişik yazılır." diye millete ayar üstüne ayar verdin. Türkçe konuştuğun kesin, ona dediğimiz yok. Peki Türkçe yazabiliyor musun? Yani yazım kurallarına ne kadar hakimsin? İşte dilimizin yazımı en tartışmalı sözcük ve sözcük öbekleri burada.

Kopya çekmeyeceğinizden eminim. Hazırsanız başlayalım!

http://onedio.com/haber/turkce-imla-testi-246600

0|0
82|60

En İyi Kız Görüşü

• oha kendimden utandım aklım karıştı yoksa gerçekten de bildiğim şeylerdi hep :s
    15 sorudan 7 tanesine doğru cevap verdiniz!

0|1
    0|0
    • :) Demek yanlış biliyormuşsun :))

• hm düşünmem gerek :D

Kızlar Ne Diyor 81

• 15 sorudan 14'ünü doğru cevapladım. Tek hataya düştüğüm "Mademki" idi.
    Pek kullandığım ve çevremde kullanılan bir sözcük değil. Liseden ayrılalı da 10 sene oluyor. Bağlaç olan ki ile karıştırıp, ayrı olduğunu düşündüm ama değilmiş. :P Onun dışında evet, hala iddialıyım ^^

1|1
    0|0
    • bizim hocamız şöyle bir kodlama öğretmişti sombahar bunlar ki'nin ayrı yazılmadıkları. içerisinde mademki de olduğundan doğru yaptım :)

• 15 sorudan 13 tanesine doğru cevap verdiniz!
    Açıkçası Demet Akalın'ın şarkısında bir devrik anlatım beklerdim. Bunun dışında "Beynelmilel" sözcüğü, aşina olduğum bir sözcük değil maalesef.

0|1
    0|0
  • 2 yanlış.türkçe öğretmeni değilim sonuçta

0|1
    0|0
  • 15 sorudan 14 tanesine doğru cevap verdiniz!

1|1
    0|0

Demet akalın'ın şarkısında ve beynelmilel sözcüğünde hata yaptım 0.0

0|1
    0|0
  • 15 soruda 15 doğru...
    Sorular kolaydı bence.

1|1
    0|0
  • 13 doğruu :((

1|1
    0|0
  • 4 yanlış, oldukça mutsuzum şu an :(

0|1
    0|0
  • Bu soruya cevap vermiştim diye hatırlıyordum ama Demet Akalın devreleri az biraz yaktı ama 15/15 sıkıntı yok :)

0|1
    0|0
  • 15 sorudan 2 yanlışım çıktı.

0|1
    0|0
  • o kuralları zaten hiç beceremiyorum o yüzden ben hiç sınav olmuyum :D

0|1
    0|0
  • 15te 15 ile bravo bana.

0|1
    0|0
  • Gazozla, hafriyatda yanlış yaptım.

0|1
    0|0
  • 13 doğrum var
    6. ve 13. sorular yanlış çıktı.
    ama en zor soru 3. soruydu.
    ne demek istemişler diye oldukça düşündüm.
    şarkı yazılırken bu kadar düşünülmemiştir :)

0|1
    0|0
  • 15 te 8 doğru

0|1
    0|0
  • 15/14. Hastahane ama o, çok karıştım.

0|1
    0|0
  • Yeniden çözebilirim de 15/15 yapabilirim de... ^.^

1|1
    0|0
  • bunu önceden yapmıştım bir soru kafamı karıştırmıştı ama hepsini doğru yapmıştım :D

0|1
    0|0
  • Demet akalını hiç sevmezdim zaten bir o yanlış. Bence sadece "herkez" yerine "herkes" yazmayı öğrensinler yeter.

0|1
    0|0
  • 13 doğrum var. Ben de Demet Akalın ve 'ki' ekine takıldım :)

0|1
    0|0
  • 15 de 15.

0|1
    0|0
  • 15 sorudan 14 tanesine doğru cevap verdiniz! :*

0|1
    0|0
  • 8 doğru.. kepazelik :)

0|1
    0|0
  • ben türkçe değil japonca konuşuyormuşum

1|1
    0|0
  • 13 doğru :)

0|1
    0|0
  • :( 5 ne ya 5 doğru :D bide dil anlatımım 4tu öleyim ben :D

0|1
    0|0
  • 12 doğru yaptım neyse yeter bana

0|1
    0|0
  • dilbilgim hep kotuydu zaten :)...

0|1
    0|0
  • 15 sorudan 7 doğru inanmıyorum ya

0|1
    0|0
  • ooo tek yanlış hafriyat... :(

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    51

Erkekler Ne Diyor 60

• tamam benden bir b.k olmaz ama
    hastahane yi zamanla hastane yapan buna rağmen dershane yi dersane yapmayan
    yılların orjinalini orijinal yapan yani zamanla kelimelerle oynayan tdk yı da ak kaşık değil:)
    biz ilkokulda yemek yiyiyorum diye öğrendik, artık yiyorum diye öğretiyorlar..

1|1
    0|0
    • yılların orjinali değil o.. ingilizcesi "original" kökü "origin" kaynak başlangıç gibi anlamı var Türkçeye de dışarıdan girdiği için orijinal olarak akbul edimiş.. ama evet hastane ile dershane birbiri ile çelişiyor.

• http://i.hizliresim.com/QX2oqy.png 13 tane

Demet akalın'ın o aptal şarkısı ve mademki yanlışmış.

demeti saymıyorum da mademki biraz dikkatsizlikten... Onedio? Dikkatsizlikten...

0|1
    0|0
  • 3 yanlış. Ancak yaptığım yanlışlarda gerçekten muazzam derecede gizlenmiş. Halk arasında kime sorsan evet, haklısın diyeceği şeyler.
    Bir tanesi; orjinal değil, orijinal olacakmış.

0|1
    0|0
  • Türkçeyi itinalı kullanmaya çalışan biri olarak 12 doğru yaptım. 2 tane basit soruyu, doğru bildiğim olarak değil de, acaba biz mi yanlış biliyoruz ikileminde kalarak cevapladığımdan kaçırdım.

0|1
    0|0
  • 30 da 29. Fena değil.

0|1
    0|0
  • Çokta cikimde, bana larmor frekansı sanki, kavramlara bu kadar takılmayın, 15 de 15 demişler ya ahahah :D 6 doğru süperim demiş filan :D sanki çözdükleride neyse, :D FOURIER Serisini duyan vardır :) buyrun yiyosa gelin FOURIER serisine diferansiyele :D herkes topuk tabi :D

0|1
    0|0
  • Yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler. Benim yirmi yazım var ve tek bir imla hatası bulamazsınız. (Noktalama dahil)

0|1
    0|0
  • 15/13 daha iyi bir sonuç beklerdim :(

0|1
    0|0
  • şuradan bir tren geçiyor ki
    trene bakıyorum ki
    trenin üzerinde bir yazı yazıyor ki
    o da doğu expressmiş ki :) ahahah

0|1
    0|0
  • Ben birini uyardığımda kesinlikle öğrenmesi için uyarıyorum, ahkam kesmek için değil ve 'de' bağlacını yanlış kullanan arkadaşlarım yok ama uyaranlar sınıfına da girebilirim.Hepsini yaptım, senin değişinle; 'Ahkam kesmeye devam.' mı demeliyim? :))

0|1
    0|0

0|1
    1|0
  • Önce bunları sen bir öğren de, sonra -de'leri ayıranlara çatarsın..

Adamların en azından dil konusuna eksiklikleri var, onları görmezden gelme. Ama bu eksikliklerinin olması, bu konudaki sağlam duruşlarına engel değildir.

Zaten bunları öğrenmeyip, ''ayy ahkam kesiyonuz'' diyenler; yani senin gibiler yüzünden bu halde bu dil..

Ayrıca, ''iki tane mesaj ardı ardına gitmesin'' diye kısaltarak sms yazdığın günleri unutma güzel kardeşim.

0|1
    0|0
  • Ben sağda solda bağlaç olan de ayrı yazılır demiyorum o zaman çözmeyim en iyisi.

0|1
    0|0
  • Bakın orada bahçelinin püskevit sorusu büsküvi denilmiş fakat püskevit ve büskevi farklı şeylerdir hatalı olan bir sitede ben doğrularımı nasıl ölçeyim arakdaş

0|1
    0|0
  • 15 te 9.

bu da bana kapak olsun =))

0|1
    0|0
  • kafanıza göre yazın ya bırakın şu tür şeyleri.. sanal alem burası

Kimine Göre Böyle
    Kimine göre böyLe
    khimine göre böyle
    kmne gre byl
    KiMiNe GöRe BöYlE

1|1
    0|1
  • ee?
    nolcak şimdi?

0|1
    0|0
  • Hepsini doğru bildim orjinal kelimesi hariç. Doğrusu orijinal olacakmış onu bilmiyordum.

0|1
    0|0
  • 15 te 8 yaptım kendimi kötü hissediyorum :(

0|1
    0|0
  • Sadece bir yanlışım oldu galiba. Türkiyeli olmadığımı da unutmayın, Türkiye Türkçesini Tebriz`de dershane de öğrenen biriyim.

0|1
    0|0
  • 15 de 16 hızımı alamadım bir tane de kpss sorusu çözdüm wuuhu çok basitti

0|1
    0|0
  • Full çekenlerin soru ve cevaplardaki yazımları çelişkili...

0|1
    0|0
  • 15 soruda, 10 doğru cevabım var...
    İdare eder...

0|1
    0|0
  • 15 sorudan 6 tanesine doğru cevap verdiniz! :D ben en iyisi bir Türkçe sözlüğü alayım :D

0|1
    0|0
  • 15 ten 10 tanesine dogru cevap vermisiz :) begendim, Türkçe bilmiyor musuz :)

0|1
    0|0
  • 15/7 yaptım, utanıyorum kendimden :).Zira ben o şikayet ettiğin malum zâtlardan değilim :).

1|1
    0|0
  • Kolay şeylermiş.
    15/15

0|1
    0|0
  • Bu reklam amacli olsa gerek ben bu swkilde ahkam kesmem ama konuamak kadar yazmakda onemli diye dusunuyorum

0|1
    0|0
  • Yalnız egzozcuya madalya takmak lazım, bütün olasılıkları denemiş, garantici adammış

0|1
    0|0
  • 15te 11 yapabilmişim

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    30
Yükleniyor...