Kimler Necip Fazıl Kısakürek'i seviyor? Bu SÖZLERİ hakkında ne düşünüyorsunuz?

Medeniyet

Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı

Sizden daha medeni afrika yamyamları

Eğer medeniyet açmaksa bedeni

Desenize hayvanlar sizden daha medeni

NFKısakürek

Güncellemeler:
FETİH MARŞI

Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;

Dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek;

Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek

Yürü, hala ne diye oyunda oynaştasın ?

Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

Sen ne geçebilirsin yardan, anadan, serden...

Senin de destanını okuyalım ezberden...

Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...

Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...

Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

0|0
8|12

En İyi Erkek Görüşü

• Necip Fazıl Kısakürek bu vatanın bir evladı bu toprağın bir parçasıdır. Halkın ve halkın değerlerinin baskı altında tutulduğu, hakaret ve aşağılanmalara uğradığı dönemlerde halkın sesi nefesi olmuştur. Gençliğimizin bilinçlenmesinde önemli rol oyanımış ve gençlere yeni bir diyalektik ve ruh kazandırmıştır. Kendisine devlet tarafından 1980 yılında Sultan-üş Şüera ünvanı verilmiştir. yani şairlerin sultanı... Bu ünvan Türkçenin yaşayan en büyük şairlerine verilir.

Ne vicdandır veren ahlaka yükseklik, ne irfandır,

Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır,

Silinirse izi kalplerden haf-i Yezdan'ın, (haf-i Yezadn=Allah korkusu)

Ne vicdanın hükmü kalır ne irfanın...

Necip Fazıl

emeğine sağlık kardeşim, güzel bir soru olmuş.

0|1
    1|0
    • Dağlarda Şarkı Söyle

Al eline bir değnek

Tırman dağlara şöyle

Şehir farksız olsun tek

Mukavvadan bir köyle

Uzasan göğe ersen

Cücesin şehirde sen

Bir dev olmak istersen

Dağlarda şarkı söyle

Necip Fazıl Kısakürek

• eyvallah, en iyi cevap Dağlar şiiri için teşekkürler... :)

Kızlar Ne Diyor 8

• her kadının bastığı yerde sanki kalbim var

kalbim ki zevk alır ezilişinden

ömrümüzün geçtiği yolda bana sorsalar

gidiyorum bir kadın bacağının peşinden

bir kadının, içinden ağlayışı, gülüşü

gözlerinden ziyade bacaklarına yakın

bir lisandır onların duruşu, bükülüşü

kadınlar, onlar varken konuşmayınız sakın

ince sütunlardaki ilahi güzelliğe

bacakların ruhudur şekil veren, diyorum

bacakları bir kalın örtüde saklı diye

mermerde kalbi çarpan venüs'ü sevmiyorum

boynuma doladığım güzel putu görseler

insanlar öğrenirdi neye tapacağını

kör olsam da açılır gözüm ona sürseler

isa'nın eli diye, bir kadın bacağını

necip fazıl kısakürek sapığın önde gidenidir

0|0
    0|2
    • bu şiirlede övünün :)))

• 1.si hakaret etmek türk kanunlarına göre yasaktır.bu sitede de yasak olmalı.o yüzden mod'ları ve yöneticileri ettiğin bu hakaretle ilgili gereğini yapmaya çağırıyorum.2.si üstad Necip Fazıl kendini bildi bileli dindar değildi.sonradan dindar oldu.eskiden hep kadın aşkı ile ilgili şiirler yazarken sonra yaratıcı aşkı ile yazdı hep hatta kendisi o zamanlarından bahsedenler ile ilgili bile ben geçmişimi çöpe attım çöpü karıştıran da kedi köpektir demiştir.kedi köpek olma sen de

• kardes cevap vererek deger katmayalim bu kisiye. ilgine tesekkur ederim

• açık olmanın medeni olmakla

kapalı olmanında medeniyetsiz olmakla alakası yok.

0|1
    1|0
  • Necip Fazıl Kısakürek'e olan ilgim diğer yazar ve şairlerden çok farklı onun bende farklı bir yeri var sözleri ve şiirleri bir tarafa vasiyetini okuyanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır ,ne kadar farklı bir şahsiyet olduğunu ..soruyu çok beğendim bu arada teşekkür ederim

0|1
    1|0
    • üstad,a her zaman sonsuz saygı duymuşumdur. şiirleri içimi titretir.

• Diğer şairleri isimleri ile anarken Necip Fazıl Kısakürek'in isminin önüne neden üstad sıfatının eklendiği yazdığı şiirlerin ve görüşlerinin kısaca ifadesidir .Şiiri herkes okuyabilir önemli olan şiirin içindekini hissedebilmektir Üstad'ın eserleri bu tarz şiirlerdir bence hakkında kötü yorum yapanlar üstadı fazla okumayan ada kulaktan dolma bilgiye sahip olanlardır

• yerden goge kadar haklisin. bakmak degil gormek onemlidir!

• ben seviyorummmmmmmm

0|2
    1|0
  • bir kitapta okumuştum tuhaf bir kişiliği varmış arkadaşlarına evinde parti vermiş bir gece sabaha karşı 5 de bunları evden göndermeye çalışmış nedenide eve eşya kiralamış arkadaşlarına daycalan söylemiş merak edenler mina urganın anılarına bakabilirler.. ayrıca sivri dilli olmak iyi şair olmaya yetmez...

0|0
    0|0
    • :-)

balçıkla güneş sıvanmaz

• bizde koyun sürülerine acıyoruz :)

• :-)

ölümüne muhalefet siniz. eziklik nasıl bir duygu?

• Mantıklı bence.Medeniyet denilen şey kafalardaki çağdaşlıktır.Sadece açmakla olmaz.İleri görüşle,bilgiyle,ilimle irfanla olur.Genelde Düşüncelerine katıldığım bir şair.

0|0
    1|0
    • yıllarca sevdasını,fikrini,dinini,inançlarını yaşayamamış,yaşatılmamış bu millet elbette yapılan hiçbirşeyi unutmayacak!

mazlumun ahı elbette yerde kalmayacak.. sadece inançlarından dolayı hakir görülenlerin vebalını alanlar elbette aheste aheste çekecek.

• necip fazıl kısakürek harika bir şair bence ayrıca zekasına ve sözlerine hayranım

0|0
    0|0
    • pratik ve kivrak bir zekaya sahiptir ustad. mekani cennet‘yattigi yer nur olsun

• Medeniyet yazısı süper bayıldım :) NFK'i de severim.

0|0
    1|0
    • cennet mekan. buyuk ustatdir.elini opecek kadar yetisemedim. mukemmel bir insandir. mutlaka okumalisin

Erkekler Ne Diyor 11

• NFK'nin medeniyetten anladığı demek çıplaklıkmış. Kendi cahilliği diyelim.

Medeniyet bir toplumun tarihi,kültürü,sanatı ve bilimi ile yüzyıllar içinde ürettiği bir birikimdir. Bir Sümer medeniyeti denince ortalıkta çıplak gezen adamlar gelmiyor aklımıza. Avrupa medeniyeti deyince de bikinili kızlar gelmiyor. M.A. Ersoy da "medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" diyerek medeniyete duyduğu antipatiyi belirtmiştir.

Avrupa ve Batı düşmanlığı halen toplumuzda varolsa da onu bu ekolden gelenlerin Amerikan uşaklığını canı pahasına savunması da ilginç bir detaydır.

1|0
    0|1
    • medeniyet anlayisi bi ciplaklik olan insnlara verilmis bir cevaptir. bas ortusune laf edenlere iniversite sadece inanclarinfan oturu okutulmayan ogrencilere tercuman olmak icin soylenmistir.

• anlamiyorsun sanirim! senin bu dediklerin olmadigi icin bunu soylemek zorunda kaldi insanlar

bende onu demeye calsiyorum.

• NFK candır

0|0
    1|0
  • dusunce ufkuyla ornek alinacak bir ustad.

hatirlattigin icin tesekkurler...

0|2
    1|0
  • ben sevmem biraz fazla ikiyüzlü tavırları vardı hem dindar pozu verir hemde kumarda evini bile kaybeder içerdi. bir standardı olmalı.

1|0
    0|0
  • necip fazıl çok büyük bir üstad onun değerini zamanın vatan haini iktidarı bilemedi, hatta ona köstek oldu şimdiki chp zihniyetindeki insanlar, fransada necip fazıl enstitüsü kuruldu ama türkiyede sadece köşelerde bir park ismi var adına

0|0
    0|0
    • bu zihniyet chp de oldugu surece ve dunya var oldugu surece muhalif kalacaklar. bu millet o zihniyetin elinden neler cekti. unutmayacak

• Hazır cevaplığına hayran olduğum şiirleri ile çağlara ışık tutan güzel insan.

0|1
    1|0
  • Seviyorum okumadım soru detayını ama ne demişse doğru demiştir

0|0
    1|0
  • sıyası goruslerını pek tasvıp etmesem de sıırlerını begenırım...ilk aklıma geleni paylasıyım

kader dediğin beyaz kagıda sutle yazılmış yazı

elindeyse beyazdan gelde sıyır beyazı...

0|0
    0|0
    • Siyasi görüşünde ne varmış ki

• ilim ve irfan sahibi buyuk bır ustad evet...kucuk bır hıkayesını okumustum;

Necip Fazıl, bir gün vapurla Kadıköy’e geçerken, yanına biri yaklaşarak;

--“Üstad! Peygambere neden gerek duyuldu? Biz insanlar kendi yolumuzu bulabilirdik” der.

Necip Fazıl, ona şu cevabı verir:

--“Ne diye vapura bindin ki, yüzerek geçseydin ya karşıya”

• on numara adam gibi adamdır.

0|1
    1|0
  • Nfk üstad'a saygılarımız sonsuz:DAllah ondan razı olsun :D

0|0
    0|0
  • Sahip çıkılması gereken muhteşem bir pratik zekaya sahip vatansever bir yazarımızdır...

0|0
    1|0
Yükleniyor...