12 eylül darbesi hakkında bilgi

arkadaşlar 12 eylül dabesi hakkında tarafsız bilgi istiyorum.İnternetten araştırdığımda veya birilerine danıştığımda verilen bilgiler inandırıcı gelmiyo.Bİlgi verirseniz sevinirim.

0|1
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• 0|0
    0|0
    • Bu olayın genel özeti, anlayamıyorum bunu.ben yorumlayarak anlatıcak birine ihtiyacım var.

• Önemi yok :)

Erkekler Ne Diyor 4

• Komünist Sovyetler desteğindeki sol gruplar ülkemizi bir doğu bloku ülkesi haline getirmek için içeride anaşi ve kargaşa çıkarıyorlardı. Hatta Sovyet destekli sol gruplar 1975 li yıllarda Kars Kalesine OrakÇekli Kızıl Sovyet bayrağını asmışlar, Antep Kalesine komünist Çin bayrağı çekmişlerdi. milliyetçi gruplar da Sovyet etkisindeki bir Türkiye'ye karşı çıkıyorlar ve sol zihniyetteki grupları engellemeye çalışıyorlardı. Ülke sayıca az olmalarına rağmen solcular ve sağcılar arasında bölünmüş, bölünme polis milli eğitim gibi devlet kurumlarına da sıçramıştı. Sivil hükümetler durumu kontrol edemiyor, kan gövdeyi götürüyordu. ülkemiz ekonomik olarak da zayıf düşmüştü. çay, yağ, şeker, benzin gibi temel ihtiyaç malzemeleri bulunamıyor, halk uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor ülkeyle beraber insanlar fakirleşiyorlardı. Bir darbe için ortam doğal olarak kendiliğinden oluşuyordu. Ordu şartların iyice olgunlaşması için bekledi ve 12 Eylül 1980 de yönetime el koydu. Sol ve sağ gruplarla çatışarak bunları kontrol altına aldı veya ortadan kaldırdı. Bu darbe daha çok Sovyet yanlısı sol grupları hedef almakla birlikte sağ gruplar da nasiplerini aldılar. 1402 nolu kanunla sol görüşlü devlet memurları memurluktan atıldılar. Polis ve milli eğitimden uzaklaştırıldılar. Bu atılan sol görüşlü memurlar tekrar Turgut Özal tarafından memuriyete alınmışlardır. Halk Sovyet etkisinden korunsun diye din dersleri mecburi hale getirildi. Askeriyenin yaptığı aramalarda halkın ve örgütlerin elindeki 1 milyon civarındaki silaha el konuldu. CHP, MHP vb. partiler kapatıldı. Darbeden sonra yeni partiler kuruldu ve halk oylaması sonucu Turgut Özal başkanlığındaki ANAP iktidara geldi.

Sovyetler birliği Türkiye dışındaki başka ülkelerde de sol grupları desteklemiş ve silahlandırmıştır. Sovyetlerin Ortadoğuda, Afrikada, Güney Amerikada bu tip faaliyetler yaptığı ve bir kısmında başarıya ulaştığı bilinir.

0|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldun.Bİlmediğim gerçektn çok şey varmış.

• 12 eylül darbesi adı başında darbe dir. kesinlikle kötü sonuçları olan bir yönetim sistemidir. 12 eylül bir günün ismi gibi olsada günümüzde dahi milyonlarca insan tarafından lanetlenmektedir. ölümün işkencenin haksızlığın hukuksuzluğun sembolü olmuştur.

0|0
    0|0
  • dönem ödevi falan mı yapıyorsun ? ne tür bilgi gerekiyor

0|0
    0|0
    • hayır, sadece konunun ana hatlarını biliyorum, merak ettimde.medyada öne çıkmayan gelişmelerden olursa daha iyi olur.

• darbe olsun diye aynı kişiler hem sagcıları hem solcuları oldurdu bu yeter herhalde

• çok güçlü bir darbe oldu 12 eylül 1980 de hala kendine gelemiyor türkiye

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• 12 eylül darbesinden önce biraz önceki senelerden bahsetmek gerek.1970li yıllar boyunca türkiye siyasi ve sosyal açıdan zor bi dönemdeydi.sağ sol çatışmaları yüzünden bi çok insan hayatını kaybetmiş,siyasi istikrar sağlanamamış sürekli koalisyon hükümetleriyle bu kısır döngü devam ediyodu.tabi bunun üzerine ekonomik acıdan yaşanan sıkıntıları eklersen durumun ne kadar vahim içinden çıkılamaz bi hal aldığnı anlayabiliriz.ve yanlış hatırlamıyosam cumhurbaşkanını bile secememişlerdi -yaklaşık bi 100 tur yapıldı.-işte kenan evren ve 12 eylül darbesi böyle bi ortamda meydana gelmişti.bütün bunları önlemek için...dönemin başbakanı süleyman demirel henüz 15 günlük falan başa gecmişti.hatta kendisi der ki bize bunları düzeltmek için zaman bile vermediler...darbeyle gelen ağır bi sıkıyönetim var.bütün bu kargaşalara son vermek istiyolar.biçok kişiyi idam ediyolar-hatta duymuşsun erdal eren'in yaşını büyüterek idam ediyolar-.ülkemizde sol hareketin etkinliğini büyük ölçüde bitiyolar.gazeteler kapatılıyor- cumhuriyet bile- akademisyenlere haketmedikleri muamelelerde bulunuyolar.bütün siyasi partiler kapatılıyo adeta eskiden hiç bir iz bırakmak istemiyolar.halk böylesine kargaşa döneminde kenan evreni bi kurtarıcı olarak görüyo ama sonra tabi anlıyolar.tutuklamalarda gözaltılarda işkencelerden bahsetmiyorum bile...yaklaşık 15 günlük bi gözaltı süreci var!82 anayasasında temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanabilceğine dair maddeler koyuyolar.ve kenan evren anayasa referandumda kabul edilirse kendisinin cumhurbaşkanı secileceğine dair bi madde de koyuyo.sonuc isteği de oluyo.mgk dönemi bittiğinde 3 parti seçimlere giriyo bunlar mgk tarafndan onaylanmak zorundaydı.-turgut özal anavatanla hükümeti kuruyor.eski partiler kapatılmış ve liderler 10 yıl yasaklı.turgut özaldan bahsetmek istemiyorum(bu biraz yanlı oldu:)))amerika eksenli bütün politikalarda kulu köpeği oldu desek yanlış olmaz bence...liberalliğin dibine vurdu.zaten sonuc da berbat bi ekonomiyi getirdi.öte yandan bu darbenin anti demokratik,insan haklarını ihlal eden etkileri uluslarararası arenada hep karşımızda bi engel olarak çıkmıştır...yoruldum ayol benden bu kadar:))

0|1
    0|0
Yükleniyor...