Peygamberimizin (asm) manevi evladı Hz. Zeyd (r.a) in boşadığı eşiyle evlenmesi konusunda ne dersiniz?

Peygamberimizin (asm) manevi evladı Hz. Zeyd (r.a) in boşadığı eşiyle evlenmesi konusunda ne dersiniz?

0|0
12|11

En İyi Erkek Görüşü

• Zeyneb (r.a) zeyd ile evlenmek istememiş (zeyd in azatlı bir köle olması ve zeyneb in soylu olmasından dolayı ) ancak peygamber efendimiz istediği için evlendi evliliğinde zeyd ile zeyneb arasında bir fark oldugu için zeyd kaldıramadı ve bosandı. Sonra Allah kendisi nikahlarını kıydı. Allahın bildiği illa ki birşeyler var. Yorumumda zeyneb azatlı köleden bosandıgı için (zeyd kendisi nikah bozmak istiyor) zeyneb in ortada kalması gibi bir durum söz konusu o dönem ki adetler farklı belki hiç kimse zeyneb ile evlenmek istemeyecekti azatlı bir köle ile evlendiği için, ondan dolayıdır ki böyle bir nikah olmuştur diye düşünmekteyim

0|0
    1|1
    • teşekkür ederim

• Bu evlilikden sonra köle soylu evliliklri olmuşmudur başka

• Yanlış hatırlamıyorsam bu evlilik köle soylu olayını kaldırmak için olmuştu. Sonrasını bilmiyorum

Erkekler Ne Diyor 10

• Evlatligi Zeyd ile esinin bosanmasina engel olmak icin elinden geleni yapmistir ancak bosanma gerceklestirmis.
    Bosanmis bir kadinla evlenmesindeki dikkat edilmesi gereken nokta sudur. Kadin ya da erkek bosandiktan sonra yeniden evlenebilir. Evlendigi bircok kadini kendi nefsani istekleri icin degil ileride ornek teskil edicek bir ornek olmasi icindir.

Ayrica Zeyd azat edilmis. Bir koledir evlatligi olsa bile aralarinda bir kan bagi bulunmamaktadir.
    Butun bunlari.goz onune alirsak.bu evliligin sadece o kadini korumak.icin oldugu anlasilir.

Peygamber Efendimiz bu nedenlerle cok evlilil yapmistir ancak hepsinin hikayesinde Ümmetine bir mesaj gizlidir

1|0
    1|1
    • Anlıyorum öğrediğime göre zeynep ile hz. muhammed akraba oluyormuş dede tarafından şimdi evlatlık neden edinmemiş olabilir evlenmek yerine bu sadece hz. muhammedemi özeldi yoksa başka uygulayanda oldumu böyle evlilik

• kendi baktigim kaynaklar okudugum kaynaklarda böyle birsey yok yeterince güvenilir kaynaklardan okudum ben bakmaya gerek duymadim

• Öğrendiğiniz bilgileri daima sorgulayın bence teşekkür ederim

• ahzap 37-38:
    “Vakta ki Zeyd, o kadından alâkasını kesti, onu boşadı —kadın da iddetini tamamladı—; Biz de, onu sana zevce yap­tık. Ta ki evlat­lıkların, kendilerinden alâkalarını kestikleri zevcelerini almakta mü’minler üzerine günah olmasın.
    “Allah’ın emri yerine getirilmiştir.
    “Allah’ın, üzerine farz ve takdir ettiği herhangi bir şeyi ifa etmesinde Pey­gambere hiçbir vebâl olmaz.
    “Nitekim daha önceki peygamberlerde de, bu, Allah’ın (tatbik ettiği) âdeti­dir. Allah’ın emri, behemehal yerini bulan bir kaderdir.”

0|0
    1|2
  • Bence edepsizlik. ( Bu edepsiz kelimesini de kullanmak istemiştim bugün, buna kısmetmiş.)

0|1
    3|2
    • acaba neden evlenmiş olabilir bir düşündün mü sen müslümna olman olmadıgın için lafı yapıştır hemen tabi edepsiz sensin

• Bilgim olduğu için edepsiz olduğunu söyledim ya.

• Bir üye görüşünü bildirince saygısız, siz görüş bildiren insanlara hakaretler yağdırınca terbiyeli/saygılısınız öyle mi?

• Sen sımdı kalmısısn gecmısın adeletını bu cagla mı kıyaslıyorsun bellı kı onu kotulukleden korumak ıcın onla evlenmıtır. HZ muhammedın bır cok yaptıgı evlılık yetım dul cocuklu ulu ortada kalmıs bayanlardır... senın baban gıbı yan gozle bakmıyor annenın aldatmıyor...

0|0
    1|1
    • Bu çağla sorguladığım kanısına nerden vardın Bilginız varsa buyrun anlatın bana çağı ben günümüz ile geçmişi bir arada değerlendirmiyorum

• Evlatlığını evlat olarak görmüyormuş demek...

0|1
    0|1
  • Kesinlikle koruma amaçlı olmalı çünkü Peygamberin kadını koruyabilmesi için illa evlenmesi gerekiyor.

0|1
    1|1
    • Koruma neden gereksin

• İnsanlar doğaları gereği eşit olamaz

• Benim "inancım" eşitlikten yana fakat bizim sonradan yapay olarak eklediğimiz olgular nedeniyle şu an eşitlikten bahsetmek güç orası öyle.

• Muhammed gruba karşı olacak ki, hatunu boşamış sonra evlatlığı yemiş.

0|0
    0|0
  • Allah cc bu dünyayı peygamber efendimizin hatırına yarattı adının yanına yazdı ismini kalkmış abdestsiz ismini anıyorsun ve kafirlere malzeme cıkarıyorsun sırf bu yüzden cehennemlik bile olabilirsin

0|0
    1|1
    • Kafir değilim kötü amaçlıda sormadım bu soruyu kötü yorumlayan iyi yorumlayan olur kendi niyetine kalmış amacım sadece öğrenmekti iki tarafın düşüncelerinide

• Anladım peygamber sıfatını taşıyan kişiler diğer insnalar gibi değildir

• diger insanlar gibi tabiki onlarda yemek yer onlarda güler aglar diger insanlar ne yapıyorsa onlarda aynısını yapar ama allahın elçileri allahın seçtigi sayılı insanlar mucizeleri var nasıl anlatsam :)

• koruma amaçlı evlenmiştir

0|0
    1|1
    • Koruma amaçlı ne gibi

• Anladım zeynep ile hz. muhammet akraba oluyormuş dede tarafından evlatlık olarak neden almadı

• orsını ilk defa duyuyorum imam değilim :D

• ya burası medrese değil, ilahiyat fakülteside değil. bunu gidin müftüye sorun imama sorun hocalara sorun burada böyle soruları sormak çok büyük hata.. :/

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 12

• peygamber efendimiz kadınlarla zevk için evlenmemiştir.. kimsesi olmayan kalacak yeri olmayan kadınlara nikah kıymıstır. ki evinde kaldıgında dinen sakınca olmasın diye... hepsi bu.

0|0
    1|1
  • Adamın altına almadığı kalmamış, hala bizim müminler saygı bekliyor anasını satıyım...

0|0
    1|0
  • valla ben bişeyler diyecektim de tatlı müminlerimi sinirlendirmeyeyim dedim :))

bıcırıklar sizi :)))

1|0
    0|0
  • Evlenmekte ne gibi bir sakın var?
    İllaki buraya kötü şeyler yazılsın istiyorsunuz.
    Neyin zevki bu anlamıyorum.
    İnanmıyorsan saygın olsun !

1|0
    2|1
    • Sorgulamana lafım yok.Olamaz da.
      Ama bu tarz soruların alabileceği cevapları az çok kestirmen gerekir.
      Ki benim kastettiğim oydu.

• Haklsınız teşekkürler yorumunuz için

• İslamda evlatlık diye birşey yoktur yani kendi kan bağından olmadığı için evlenebilir

0|0
    0|0
  • 9 yaşındaki bir bir kızla evlenmesine ne diyorsak, onu.

1|0
    2|1
    • tek cümle ile acıklayalım bu durumu. arapalrda kızların yaşı regl olduktan sonra hesaplanır yani dogduklarından regl olana kadar kızların yaşı sıfırdır..

• 9 - 17 çok da bir şey farketmiyor. Ben de Müslümanım, benim de inancım var ama kafamı kurcalayan şeyler var.

• blodcastle;
      Bunu da tek cümleyle açıkla o zaman. Hz. Hatice'yle 40 yaşında evlendi, bu mantıka onun da yaşına 10 yaş eklememiz lazım yani 50 yaşında evlenmiş oluyor... Bu kadının 6 çocuk doğurduğunu varsayarsak kadın 60ına kadar çocuk mu doğurdu?

• bişy denemez

0|0
    0|0
  • o zamanda kadın nüfusu fazlaydı ve kadınlar şimdiki gibi ayakları üzerinde duramıyorlardı.bi erkeğe ihtiyaç duyuyor o şekilde hayatlarına devam ediyorlardı.peygamberimizde bundan dolayı evlenmiştir

0|0
    1|1
  • Bunlar hakkinda konusmak bizim haddimize değil

0|0
    2|1
  • edepsizlik derim.

0|0
    3|3
    • saçmalama biliğ bilmeden haşa ağzını topla çok çok ayıp
      araştır biraz niye evlenmiş diye

• teşekkür ederim

• Zevkine evlenmemiştir, o zamanki kadınlar şimdiki gibi olanaklı değildi, bundan ötürü evlenmiştir.

1|0
    2|2
    • zeynep ile hz. muhammet akraba oluyormuş dede tarafından evlatlık olarak neden almadı

• Anlamadığım nokta, insanların kişisel hayatına karışılmaz diyenlerin bu olaya gelince nefret kusması. İlginç doğrusu.

Cevap olarak da, o günün koşullarını bilemediğimden bir yargılama yapacak kadar saygısız değilim.

0|1
    1|1
Yükleniyor...