bu kısa öykü hakkında ne düşünüyorsunuz , yorumlarınızı alabilir miyim?

Adam, oğlunu arabasıyla okula götürüyor. Yolda bir kaza oluyor ve baba ölüyor. Çocuk ağır yaralı. Ambulans geliyor. Çocuğu hastaneye kaldırıyorlar. Çocuğun hemen ameliyat olması gerekiyor. Ameliyat masasına yatırıyorlar. Çok geçmeden cerrah içeri giriyor ve çocuğu görür görmez, ben bu çocuğu ameliyat edemem, diyor, bu benim oğlum... Acıklı öykümüz bitti... Ne olup bitiyor? Çocuğun iki babası mı var? Hayır, çocuğun iki babası yok... Babalardan biri üvey mi, hayır... Cerrahın oğlu yaralanan çocuğa çok mu benziyor? Hayır... Yanıt son derece doğal. Beynimizin nasıl kalıplara girdiğine çok güzel örnektir bu bilmece. Beynimiz öylesine kalıplaşmış ki, cerrahın kadın olabileceğini, yani çocuğun annesi olabileceğini düşünemiyoruz bile... Kadın-erkek eşitliğinden yana olabiliriz, ama eşitsizlik biz ayrımına varmadan beynimize işlemiş.

(alıntı)

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• zamanında sorduklarında annesi demiştim.ve soruda annesi diye düşünülmeme sinin sebebi daha zor bir cevaba ve verilen ipuçlarındaki yanlış yönlendirmelere odaklanmak.
    belki de beynimize işleyen bir eşitsizlik düşüncesi, beynine işlemiş bir sanıdır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• facede kadınların %90 ı paylaştı.feministler atakta

1|0
    0|0
  • Beynimizde işlenmiş olması değil. Gidilen yol üzerinden aalgılama yanılsaması. Metin iiçindeki kelimeler, odak noktasını direk cinsiyete çekiyor. Erkek baba, erkek çocuk... ? Boyle bir devam eden süreçte beyin ambulans soforunede erkek diyecektir cerrahada.

0|0
    0|0
  • Kalıplaşmakla alakalı değil bu hikayenin yönelimi anlatım şekli bunu düşündürmeye itiyor bilinçaltını. Cerrah diyorki ben bunu ameliyat edemem bir doktor kendi çocuğunu ameliyat etmemek gibi saçma bir şey yapmayacagına göre insan farklı şeyler düşünüyor yani senin hikayenin yöneli o cerrahın çocugun annesi olmasını direk red ettiriyor bilinçaltına

0|0
    0|0
  • böyle öykümü olur diyecektim tam, sanatsal anlatım falan sıfır ama son cümlelerde kurtarmış anafikir önemli tabi

0|1
    0|0
  • Cerrahların % 99 u erkekse kalıplaştıran bızmıyız yoksa cerrah olmayı seçmeyen kadınlarmı kalıplaştırır bızı

0|1
    0|0
  • Vuuu cidden bende cerrahi erkek dusundum yararli bir konu oldu tesekkurler

0|0
    0|0
  • İbret alınıyor...

Anlamadığım, cerrah neden çocuğunu ameliyat edemiyor afjk

0|0
    0|0
  • valla silahı alıp bulup seni vuracaktım ha böyle öykü mü yazılır diyecektim :D:D:D:D

0|0
    0|0
  • insanı g*t eden bir hikaye

0|0
    0|0
  • ne dıyosun hacı sen barı bılmeceye cevırseydın bısı anlamaıdm alla alla :d

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Valla benim aklıma annesi diye geldi

0|0
    0|0
  • Çok güzelmiş buna benzer bişey okumuştum keşke cevap vermeseydin bir beyin fırtınası kopsaydı;)

0|0
    0|0
  • Cok güzel ve doğru

0|0
    0|0
  • gerçektende öyle hiç kadın olduğu aklıma gelmedi

0|0
    0|0
Yükleniyor...