Fotoğrafçılık denilince size ne ifade ediyor?

fotoğrafçılık günümüzde çok popüler bir meslek haline geldi sizce fotoğrafçılık basit bir meslek mi? ben fotoğrafçılık bölümü öğrencısı olarak BASİT BİR MESLEK olarak görülmesine katılmıyorum...

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

• Fotoğrafçılık asla basit bir meslek olmadı. Onu basit meslek olarak görenlerin fotoğrafları ile gelmelerini tavsiye ederim ben. Herkesi kendileri kadar basit fotoğraf çeken insanlar olarak görmeleri bu açıdan çok normal.

Asıl olay şu ki 21. yüzyılda artık fotoğraf çekmek en sıradan insanın bile yapabileceği bir eylem haline geldi. Herkesin ceptelefonu ve gördüğü herhangi bir şeyin fotoğrafını çekebilecek ekipmanı var halihazırda. Fotoğraf çekmenin "yaygınlaşması" onun "basitleşmesi" anlamına gelmez.

Şu sıralar kendilerine fotoğrafçı diyen 3-5 soytarının bile fotoğraftan ne anladığı tartışılır.

Leica, Hasselblad nedir duymamış, kullanmamış. Sebastiao Salgado'yu Brezilya milli takımını defans oyuncusu sanan, hayatında fixer kokusu koklamamış, agrandizör nedir bilmeyen, hayatında fotoğraf makinesinin P modu dışında bir ayarla fotoğraf çekmemiş, fotokritik gibi durumu kritik fotoğrafçıların takıldığı sitelerde öğrendiği kadraj, açı, kompozisyon, perpektif gibi kelimeleri kullanarak yorum yapmaya çabalayan boş beleş insanların fotoğrafı küçümsemesi beni sadece gülümsetiyor.

Dijitalin yaygınlaşması fotoğrafçılığa duyulan saygıyı bir nevi sulandırsa da fotoğraf her zaman saygın bir iletişim ve sanat aracı olarak kalacaktır.

Broşürde görüp bir kaç bin lira verip bi dslr alıp kendini sanatçı sanan züppelerin yorumları ve düşünceleri fotoğrafa bakışınızı değiştirmesin. Onlar istedikleri kadar para versinler ömürleri boyunca basit fotoğrafçı olarak kalmaya mahkumlar.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Hatla yazılmış elma, armut, kelebek vs. tablosu görmüşsünüzdür. İnsanlar, ne kadar güzel yazıldığını düşünüyorlar.

Bir hat hocası ise bu tür yazımların istif kabiliyeti olmayanlarca yapıldığını söylemişti. Yani sizin hayran olduğunuz yazının aslında hiç bir sanat değeri yok.

Buradaki problemin temelinde hat sanatı hakkında bilgi sahibi olmamak yatıyor. Benzer şekilde fotoğrafçılıkta da böyle.

İyi bir fotoğraf yahut siz nasıl tabir ediyorsanız öyle bir fotoğraf nasıldır bilmiyoruz. Onun için de bize kolay/basit geliyor.

Siz ve biz ifadeleri genel anlamda kullanılmıştır.

1|0
    0|0
  • sanat

1|0
    0|0
  • Çekilen fotoğrafa bağlı,profesyonel bi fotoğrafçı ile amatörün çekimleri arasında fazlasıyla fark var zaten.Ve bence önemsiz bi meslek değil,o anı ölümsüzleştirebilcek bi yapıttır fotoğraf

1|0
    0|0
  • kimse basit bir meslek olarak görmüyordur yahu. abartmayın. ama yaparım diyerekten burnunu sokanlar sizin mesleği katlediyorlar. yoksa çok elit bir meslek kanaatimce. (kanaat böyle mi yazılıyordu lan)

1|0
    0|0
    • abarttığım yok bu soylenenlerı bizzat duydum sokaktakı ınsanlardan yakın tanıdığım kışilerden... ama ben elımı işimi aldığım zaman onlara cok güzel cevabım olacak zaten:)

• hakkınızda hayırlısı :)

• tesekkürler:)

• evet mesleğimizin bu kadar yıpratılmasına çok şaşkınım , günümüzde fotoğrafçı olmak değilde profesyonel makine sahibi olmak yeterli gibi

1|0
    0|0
    • aynen eline makineyı alan fotoğrafcıyım dıyor:S

• babam yaklaşık 45 senedir fotoğrafçı bende kendimi bildim bileli uğraşıyorum kendimi hala yeterli bulamıyorum çok eksiğimin oldugunu düşünüyorum :) o makineyi eline alanlar kendilerini fotoğrafçı zannetmeye devam etsinler :)

• evet kesınlıkle katılıyorum

• poz verdigimde bana iyi kazandiriyorlar saolsunlar :)

2|0
    0|0
  • gün batımı,deniz kenarı

1|0
    0|0
  • guzel ve basıt olmayan meslek hos yani.

1|0
    0|0

• an'ı yakalama sanatı...

1|0
    0|0
  • " Fotoğraçılık denilince size ne ifade ediyor? "

bu cümleye hayran olmamak elde değil (L)

0|0
    0|0
  • bol bol deviantart ve fotokritik e giriyorum bunu ifade ediyor .

0|0
    0|0
  • bence oldukça zevkli hele bir de para kazanabiliyorlarsa ne ala

0|0
    0|0
  • Sana katılıyorum.Ben de 1 senedir fotoğrafçılıkla uğraşıyorum ama kendimi asla fotoğrafçı olarak görmedim.Bana fotoğrafçısın diyenlere de hayır cevabını verdim.Tamam iyi fotoğraflar çekiyorum vs. ama ben bir fotoğrafçı değilim.Ayrıca en sinir olduğum şey de; profosyonel fotoğraf makinesine sahip olup da iki fotoğraf çeken insanların Facebook üzerinden "Bilmem kim photography" gibi isimlerle hesap almalarıdır.Küfür edesim geldi bir an ama hadi kendimi zor tutuyorum.

1|0
    0|0
    • aynen bende öyle fotoğrafcıyım demıyorum hala kendımı yolun basında goruyorum çünkü her gün kendini geliştirmen gerekıyor yenı bır seyler katman gerekıyor... bu sene de herkesın elınde profesyonel makıne ve ded iğin gibi 2kare çekıyorlar fotoğrafcıyım dıyorlar bu tip insanların yuzunden başkaları tarafından basit meslek olarak gorunuyor

• Eyvallah.

• Doğru yoldasın. Alçakgönüllülük eksiklerini görüp kendini geliştirmen konusunda çok büyük destek olacaktır. O x photography sayfaları açanlar da kedi fotoürafı çekmekten bıktıkları gün makinelerini dolaplarına kaldıracaklar. Merak etmeyiniz:)

Kızlar Ne Diyor 5

• herkesde bi merak fazla ürediler ya

1|0
    0|0
  • yaaa foto çekmeye ve çekilmeye bayılırım neresi basit meslekmiş bunun en mutlu eğlenceli yada hüzünlğ yanlarımız fotolrda bambaska çıkıo fotoğraf hayattır yaa bambaska bi dünya sen takma milleti okulunu bitirince bnide bi çek yaa halt etmiş onlar ama güzel çek haaa

1|0
    0|0
  • telefonla footograf cekmesını bılmeyenler var.. bu kadar basit değil profesyonel fotograf makınasyla cekmek.. kı gordgm kadaryla talep cok.bayagı merakta salındı.sıradısı,olaganustu fotograf cekmeyı kım becereblrkı bence harıka ;)

1|0
    0|0
  • Eline canon alanlar aklıma geliyo. Maalesef ki onlar yüzünden gerçek fotoğrafçılar arada kaynıyo. Yazık...

1|0
    0|0
  • Şu sıralar eline fotoğraf makinesi alan her insan fotoğrafçı oluyor. Bir kareye kimsenin bakmadığı farklı bakış açısıyla bakan ve sonrasında ınsanları bu açıdan bakmak zorunda bırakan kişilerdir diye düşünüyorum. Eğer vesikalık çekmicekse kesinlikle yetenek işi :)

0|0
    0|0
    • zaten benım kızdıgım noktalardan bırı de elıne makıneyı alıp fotoğrafcıyım demesı...

Yükleniyor...